W Piotrkowie brakuje młodych do pracy

Tydzień Trybunalski Wtorek, 05 czerwca 201860 24818
Pracodawcy w całym kraju mają problem ze znalezieniem młodych osób do pracy. Młodzi zazwyczaj szukają zatrudnienia w dużych miastach, a nierzadko rezygnują z zatrudnienia, bo... jest to nieopłacalne. Zainteresowania podjęciem pracy nie wykazują zwłaszcza młode matki, które pobierają chociażby 500+.
fot. archiwum ePiotrkow.pl

Liczba osób młodych zarejestrowanych w urzędach pracy jest niewielka. Sytuacja jest zauważalna także w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piotrkowie. - Jeżeli mówimy o osobach do 25. roku życia, jest to 10% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. Możemy tę granicę przesunąć do 30. roku życia, ponieważ podejmowane przez nas działania dotyczą właśnie osób do tego wieku. Wtedy robi nam się 24%, czyli liczba nie jest aż tak mała. Prowadzimy różne formy aktywizacji przy udziale środków publicznych, głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Osoby młode trafiają do pracodawców, realizowane są staże, prace interwencyjne, szkolenia. Realizujemy również taką formę jak bon na zasiedlenie. Młody mieszkaniec Piotrkowa lub powiatu wyjeżdża z naszego terenu w celu podjęcia pracy i trafia do miejscowości oddalonej o minimum 80 km. W dużej części korzysta z tego młodzież, która studiowała w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu. Faktem jest jednak to, że jeżeli pracodawcy szukają ludzi młodych, to mają problem ze znalezieniem pracowników - tłumaczy Dorota Cudzich, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piotrkowie.


Nasz rynek lokalny proponuje głównie wynagrodzenie minimalne, chociaż zdarzają się oferty, gdzie można otrzymać 3000 lub 4500 zł brutto. Jednak dotyczy to osób, które posiadają kwalifikacje szczególne, więc na takie pieniądze mogą liczyć fachowcy, ale to już niekoniecznie są osoby młode. Jeśli chodzi o branże w naszym regionie, głównie mamy do czynienia ze sferą usługowo-handlową, magazynami logistycznymi i budownictwem. - Problem rynku piotrkowskiego jest taki, że nie ma ofert pracy dla ludzi młodych z wykształceniem wyższym. Osoby te szukają szczęścia w innych miejscach w Polsce, gdzie zarobki są wyższe, a praca zgodna z ich kwalifikacjami - mówi dyrektor Cudzich.


Również zainteresowanie młodych matek podjęciem pracy jest niewielkie. Wsparcie rodziny w postaci 500+ robi swoje. - Jeżeli młoda kobieta robi rachunek ekonomiczny, to niejednokrotnie dla jej rodziny podjęcie pracy jest nieopłacalne - stwierdza Dorota Cudzich.


Na koniec marca poziom stopy bezrobocia w kraju wyniósł 6,6%, w województwie łódzkim 6,8%. W Piotrkowie sytuacja wygląda jeszcze lepiej, bo stopa bezrobocia to 6,1%, z kolei w powiecie piotrkowskim 6,4%. Dla porównania, niechlubny wynik osiąga powiat kutnowski, gdzie stopa bezrobocia wynosi 9,8%. Dla kontrastu są także powiaty z bardzo niskim poziomem bezrobocia, przykładowo powiat rawski 4,2% oraz skierniewicki 4,5%. Ten poziom bezrobocia na tle województwa i kraju pokazuje, że Piotrków i powiat plasują się w środkowej stawce. - Na ten wynik składają się również osoby, które nigdy nie podejmą pracy, nigdy nie pracowały albo mają bardzo krótki staż pracy i to z różnych przyczyn. Mimo intensywnych działań pracowników PUP, tej grupy nie udaje nam się aktywizować zawodowo - kwituje dyrektor PUP w Piotrkowie.


Zainteresował temat?

0

3


Komentarze (60)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gostek ~gostek (Gość)05.06.2018 09:50

trzeba zarobki podnieść i ręce do pracy będą. bo to co teraz oferują pracodawcy to jest żenujące i uwłaczające godności ludzkiej.

181


gość ~gość (Gość)05.06.2018 18:54

Niech coś zrobią z PUP od razu będzie kilkadziesiąt etatów wolnych do zagospodarowania na rynku pracy

80


gość ~gość (Gość)05.06.2018 17:05

Brakuje młodych? Jest pełno młodych tylko nikt nie oferuje im pracy.

132


gość ~gość (Gość)05.06.2018 16:13

Pośredniak to patologia tylko wyprowadzają panstwowe pieniądze powinni to zamknąć

150


gość ~gość (Gość)05.06.2018 12:55

Pracodawca dzisiaj nie wypłaca socjalnego dla pracowników sam zgarnia kasę i z całą rodziną za te pieniądze siedzą na kanarach a głupki tyraja żeby państwo odpoczywało

152


gość ~gość (Gość)05.06.2018 13:16

Czym więcej zatrudnia tym większy socjalne ale ludzie nie wiedzą nie mają pojęcia ze za ich wypracowane pieniądze odpoczywa pracodawca z całą rodziną jeszcze siostrę z mężem i ich dzieci zabiera a ty rób i nic się nie odzywaj .

92


sobann88 ~sobann88 (Gość)05.06.2018 12:42

Urzednicy to grupa pasozytow co nic nie wytwarza i nie produkuje,a te nie sympatyczne pseudo panie,maja prace dzieki bezrobotnym,wiec prosze wiecej pokory dla zwyklych ludzi co tam przychodza. a jak sie nie podoba praca w miescie,to wracajcie do siebie na wioski bo auta przed pupem,to same epi,eop,era.

133


gość ~gość (Gość)05.06.2018 11:59

Ukraincom to nie przeszkadza bo u siebie zarabiali 200 zł na miesiac to mogą robić po 12. Sprawdzajcie pracodawców jak oszukuja urzędy pracy i młodych ludzi chętnych do pracy

121


grrr ~grrr (Gość)05.06.2018 11:59

Byłam zarejestrowana w UP przez rok i przez ten okres nie zaproponowano mi ani jednej oferty (zarówno pracy biurowej jak i fizycznej). Na własną rękę chodziłam po firmach pytając się o zatrudnienie! Pośredniaki powinni już dawno pozamykać! Taka jest prawda! bo Panie siedzą tam za ładne pieniądze i tylko kawki popijają! Więc niech nie piszą głupot że brak ludzi do pracy, bo ludzie są!

222


gość ~gość (Gość)05.06.2018 11:55

Panie z urzędu pracy niech sobie robia za 997 zł i zobaczymy czy wyżyja staże dają raz na rok z KRS jawna kpina... albo wysyłaja ze skierowaniem do pracodawcy a on daje do ręki mniej niż najniższą krajowa a pisze na ofercie pracy 2100 brutto. Sprawdzajcie bardziej pracodawców a nie siedzicie na d.... i dajecie byle jakie oferty. Nie dziwcie się że jest mało osób do pracy !

181


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat