W Piotrkowie będą aktualizować Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Można zgłaszać pomysły

UM Piotrków Trybunalski Środa, 13 marca 201918 1867
Urząd Miasta w Piotrkowie przygotowuje się do aktualizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Można do niego zgłaszać pomysły, które pomogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.
fot. pixabay

Aby przeprowadzić aktualizację Planu Gospodarki Niskoemisyjnej Urząd Miasta będzie przyjmować zgłoszenia od podmiotów (tj. instytucji, przedsiębiorców, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych), które planują realizację zadań przyczyniających się do ograniczenia emisji CO2 w latach 2019 – 2023.


- Zapisanie w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej tego typu inwestycji może być dodatkowym atutem przy ubieganiu się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych np. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego – podkreślają urzędnicy i dodają, że ograniczenie emisji CO2 do atmosfery automatycznie przekłada się na mniejszą emisję pyłów PM2,5 i PM10 zanieczyszczających powietrze.


Zgłoszenia należy składać na załączonym formularzu do Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (ul. Szkolna 28) do końca marca.


Aktualnie obowiązujący PGN obejmuje następujące działania:

1. Ograniczenie niskiej emisji z budynków mieszkalnych – wymiana kotłów

2. Rozwój rozproszonych źródeł energii – małe instalacje fotowoltaiczne

3. Rozwój rozproszonych źródeł energii – mikro instalacje fotowoltaiczne

4. Rozwój rozproszonych źródeł energii – kolektory słoneczne

5. Termomodernizacja budynków wspólnot mieszkaniowych, budynków mieszkalnych wraz z audytami energetycznymi

6. Modernizacja oświetlenia ulicznego

7. Wymiana energochłonnego oświetlenia w obiektach użyteczności publicznej

8. Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej wraz z audytami energetycznymi

9. Kompleksowe zarządzanie energią w budynkach publicznych zarządzanych przez Urząd Miasta

10. Montaż odnawialnych źródeł energii na/w budynkach użyteczności publicznej

11. Stosowanie w ramach procedur zamówień publicznych kryteriów efektywności

energetycznej i ograniczania emisji GHG „zielone zamówienia publiczne”

12. Prowadzenie i wspomaganie prowadzenia edukacji ekologicznej przez instytucje oświatowe, ośrodki kształcenia (działania informacyjno-edukacyjne)

13. Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych autobusów (np. zasilane CNG, spełniające normę EURO 6) wraz z budową stacji zasilania pojazdów

14. Promocja komunikacji publicznej.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Rol56 ~Rol56 (Gość)15.03.2019 12:54

Droga redakcjo, proszę sprawdzenie informacji w Urzędzie Miasta Piotrkowa Tryb. odnośnie ustawy o wspieraniu termomodernizacji - http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000051
Jest to nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów umożliwiająca sfinansowanie nawet 100 proc. kosztów związanych z ociepleniem i wymianą źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.
Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów zakłada, że w pierwszej kolejności wsparcie zostanie skierowane do miejscowości posiadających poniżej 100 tys. mieszkańców, wśród których są między innymi miasta umieszczone przez Światową Organizację Zdrowia w 2016 i w 2018 roku na liście europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.
Wnioski o dofinansowanie będą jednak mogły składać wszystkie gminy, które borykają się z problemem smogu spowodowanego emisją zanieczyszczeń z przestarzałych urządzeń grzewczych w budynkach jednorodzinnych. W przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców szczegóły planów naprawczych mają zostać ustalone wspólnie z władzami miasta przy współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się kwestią jakości powietrza.
Dofinansowaniem zostanie objęta wymiana wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na urządzenia spełniające standardy emisji zanieczyszczeń lub podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej przy jednoczesnej termomodernizacji budynku. Inwestycje te będzie można sfinansować nawet w 100 procentach.

10


gość ~gość (Gość)14.03.2019 11:18

Proponuję budowę sieci kanalizacyjnej aby 30 tonowe beczki przestały zatruwać zarówno środowisko, jak i rozjeżdżać miejskie uliczki przeznaczone na ruch pojazdów do 8t.

80


gość ~gość (Gość)13.03.2019 23:06

Autobusy gazowe to swietny pomysł dużo tansze jest od paliwa i pozwala zaoszczędzić na cenach biletów weźmy pod uwage ze paliwem tankuje sie co dzień a gazem co 2 3 dni a poza tym gaz jest tańszy jestem za.

14


manieck ~manieck (Gość)13.03.2019 21:47

Punkt 14 to hit. Miasto chce promować komunikację publiczną podczas gdy rada miasta przegłosowała podwyżki cen biletów. Świetna promocja :) Nie dziwię się, że są takie pomysły bowiem w innym artykule czytam, że wzrosło spożycie alkoholu w naszym mieście. Teraz widać kto go wypił :)

80


gosc1980 ~gosc1980 (Gość)13.03.2019 20:56

Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie za darmo do miejskiej sieci ciepłowniczej. Właściciele mieszkań zakładają instalację w mieszkaniach ilokalach na swó koszt a za resztę płaci Miasto.

70


PT ~PT (Gość)13.03.2019 20:18

Odnośnie pkt. 14. należy solidnie przeanalizować korzyści z wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej.

40


loko ~loko (Gość)13.03.2019 20:18

Jakie zgłaszać ? To urzędasy Krzysztofa niech zakasują rękawy i myślą jak nadrobić stracone lata .
A jak nie to przyjdzie kontrola NIK i wtedy ich podsumuje.

70


gość ~gość (Gość)13.03.2019 19:29

Wszystkie firmy wspolpracujace jak i finansowane z Urzedu Miasta i innym podleglym powinny miec obowiazek podlaczenia do sieci miejskiej. Hak Pruchnika, Eurocash Fabryczna ciagle czyms pala!! Najlepsze, ze my ich oplacamy! Zyja z naszych pieniedzy!

40


a.b. ~a.b. (Gość)13.03.2019 16:09

Jedyna skuteczna metoda jest obnizenie cen energii elektrycznej i gazu,bo zatruwa miasto głownie tzw niska emisja z "kopciuchów"..Reszta,to plaster na gruźlię .Ponadto ,jeżeli nawet zlikwidujemy źródła emisji w miescie ,to zatrują atmosfere Piotrkowa "kopciuchy" z okolicznych wiosek ,tych szczególnie od strony zachodniej.

50


gość ~gość (Gość)13.03.2019 13:17

Zakazać palenia w kopciuchach i podłączyć wszystkich do centralnego.
Bez dyskusji.
I skończą sie problemy z oddychaniem i zdrowiem. Inaczej sie nie da

82


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat