W Moszczenicy pamiętali o rocznicy Katynia

Region Środa, 17 kwietnia 20191 1766
Gminne obchody 79. rocznicy zbrodni katyńskiej tradycyjnie odbyły się przed tablicą katyńską, znajdującą się na budynku Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy.

Ładuję galerię...

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rodzin katyńskich, władz powiatu i gminy na czele z Piotrem Wojtysiakiem – starostą powiatu piotrkowskiego i wójtem gminy Marcelim Piekarkiem, mieszkańcy i społeczność szkolna oraz zaproszeni goście (m.in. ksiądz proboszcz Władysław Paś, delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ze sztandarem 25. Pułku Armii Krajowej w Piotrkowie Trybunalskim, żołnierze 7. Dywizjonu Lotniczego z Glinnika, dyrektorzy i kierownicy jednostek administracyjnych).

 

- Wydarzenia z 1940 r. zapisane na kartkach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych, bo tam, na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość jednym strzałem w tył głowy – mówiła, otwierając uroczystości, dyrektor SP Moszczenicy Jolanta Kujawska-Wężyk.

 

- Naród, który nie pamięta swojej przeszłości jest narodem bez przyszłości – przypominał zebranym wójt Marceli Piekarek. - To dobrze, że nasza gminna społeczność pamięta zarówno o tych, którzy zostali zmordowani blisko 80 lat temu, jak i o tych, którzy zginęli 9 lat temu w katastrofie smoleńskiej. Wszyscy, bez względu na dzielące ich różnice polityczne czy światopoglądowe, byli elitą polskiej inteligencji, z której my wszyscy – a szczególnie młode pokolenie – powinniśmy brać wzór. Pamięć o nich nie może zostać zatarta. Katyń jest bowiem miejscem, które jest świadkiem historii naszego narodu.

 

Głos również zabrali starosta Wojtysiak i przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którzy podkreślili w swoich przemówieniach, że obowiązkiem wszystkich Polaków jest kultywować pamięć o tych trudnych chwilach i ludziach, którzy oddali życie dla Ojczyzny. Żołnierze 7. Dywizjonu Lotniczego z Glinnika odczytali Apel Pamięci i oddali salwę honorową. Przed tablicą katyńską poszczególne delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd. Wśród nich byli przedstawiciele rodzin: por. Michała Antosiaka, ppor. WP Leszka Heinzla, asp. policji Andrzeja Góry. Następnie uczestnicy uroczystości obejrzeli w gminnej hali sportowej inscenizację „Ku Niepodległej”, przygotowaną przez chór szkolny. Na koniec uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w warsztatach historycznych, prowadzonym przez Artura Ossowskiego, przedstawiciela IPN w Łodzi.

 

 

 

(materiały: UG Moszczenica) 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (1)

Chcesz dodać komentarz?Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
Jan Kowalski Jan Kowalskiranga17.04.2019 15:08

Panie Wójcie, a jakim jest naród, któremu przeszłość permanentnie przeszkadza w spojrzeniu w przyszłość? Może narodem chaotycznym z nierozliczoną przeszłością? Kolejność działań powinna być zachowana!

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat