W Milejowie uczczono 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

ePiotrkowRegion Niedziela, 01 września 20192 4793
Mieszkańcy gminy Rozprza i powiatu piotrkowskiego spotkali się w niedzielne południe, by uczcić 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz pamięć o Bitwie o Szosę Piotrkowską we wrześniu 1939 roku.

Ładuję galerię...

Obchody rozpoczęły się 1 września w samo południe przy pomniku 631 polskich żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej w bitwie pod Piotrkowem nieopodal Cmentarza Wojennego w Milejowie. Otworzył je Ireneusz Bartosiewicz z Urzędu Gminy w Rozprzy, który powitał zgromadzonych gości.

 

W uroczystości uczestniczyły m.in. rodziny poległych żołnierzy oraz pomordowanych mieszkańców. Na miejscu byli również Janusz Jędrzejczyk, wójt gminy Rozprza wraz ze swoimi współpracownikami, gospodarze rozprzańskich placówek oświatowych i kulturalnych, przedstawiciele policji i straży pożarnej, uczniowie i nauczyciele z pocztami sztandarowymi, harcerze, a także gospodarz Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. - Podczas działań wojennych na ziemi piotrkowskiej poległo wielu żołnierzy. Oni oddali życie za naszą ojczyznę. To tragiczna ofiara mieszkańców wsi, które znalazły się na trasie niemieckiego okupanta. To dzięki nim możemy dzisiaj żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Ten heroizm trzeba upamiętniać. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uczczenia na ziemi piotrkowskiej 80. rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Warto przypomnieć, że już w środę będziemy wspominać ofiary bombardowania w Sulejowie. Pierwsze dni Kampanii Wrześniowej były dla naszych mieszkańców najbardziej tragiczne - mówił Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski. 

 

W homilii wygłoszonej podczas mszy świętej, ks. Piotr Kotas, proboszcz parafii w Milejowie przypomniał co działo się pod Piotrkowem 80 lat temu i zaapelował do zgromadzonych. - Właśnie wtedy wielu młodych ludzi po raz pierwszy usłyszało świst kul niosących śmierć, zgrzyt czołgowych gąsienic, ujrzało widok spopielonych domostw ociekających jeszcze krwią. Podczas naszych corocznych spotkań musimy dbać o to byśmy nie zaczęli patrzeć na te tragiczne czasy powierzchownie. Spotykamy się tu po to, by tamten scenariusz już nigdy więcej się nie powtórzył. Naród, który nie pielęgnuje i nie pamięta swej historii, musi się na to właśnie szykować. To własnie dlatego musimy stale pamięcią powracać do tych wydarzeń sprzed lat. 

 

Po eucharystii zgromadzeni na uroczystości goście, złożyli pod pomnikiem poległych żołnierzy okolicznościowe wieńce.

 


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Roman R ~Roman R (Gość)01.09.2019 21:41

Ni od cioci Wiki, ni od wujka Google, nie otrzymałem wiedzy w kwestii ilości pomników i tablic, poświęconych bohaterom Września 1939 r., a odsłoniętych przez naszego Prezydenta w czasie obecnej Jego kadencji. Natomiast jest wiedza w kwestii pomników i tablic, poświęconych wyzwolicielom Polski, a skupionych w NSZ, którzy nie zabili żadnego Niemca , (w odwecie Niemcy też żadnego NSZ-owca). Pan Prezydent dziś krzyczał, a przynajmniej głośno mówił, trenując(?!) przed 17 września. Cie Florek. Co gorsze, a może lepsze (?) odsłaniali także różni Arcy... w obecności naszego Prezydenta kropiąc obficie, a nawet zanadto.

44


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat