W III kwartale nastąpi dynamiczne odbicie w gospodarce

PAPKraj Czwartek, 10 września 20209 1601
Z powodu koronawirusa firmy i konsumenci potrzebują odbudować na nowo zaufanie; jasne deklaracje rządu o tym, że nie będzie kolejnego lockdownu, mogą wzmocnić to zaufanie - uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem w III kwartale nastąpi dynamiczne odbicie w gospodarce.

"1 lipca br. ogłosiłem, że zakończyła się recesja w Polsce. I to jak najbardziej podtrzymuję. Będzie dynamiczne odbicie w III kwartale" - powiedział. Jak mówił, wydawało się, że to PKB kwartał do kwartału będzie rosło 4-5 proc. "Patrząc na ostatnie dane wydaje się, że to może być więcej - nawet powyżej 7 proc." - powiedział PAP Borys w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

 

Jego zdaniem, mamy szansę na to, że PKB w ujęciu nominalnym "nawet będzie rosło rok do roku", ale "ten realny jeszcze będzie spadał". "Na cały rok, wydaje mi się, że mamy szansę na mniejszy niż wcześniej prognozowany spadek PKB - nie powyżej 4 proc., tylko raczej w przedziale 2-3 proc. - oczywiście pod warunkiem, że jesienią nic złego się jeszcze nie wydarzy" - ocenił Borys.

 

"Ambitna ścieżka wzrostu w przyszłym roku powinna być w przedziale między 5 a 6 proc., jeżeli chodzi o wzrost realnego PKB. Ale wcześniej, poprzez to, że teraz to odbicie jest dynamiczniejsze, wydaje się, że dojdziemy z poziomem wzrostu do poziomu sprzed COVID, czyli ten realny PKB pewnie już w III kwartale zbliży się do tego, co było przed COVID" - powiedział. Dodał, że to jest najważniejszy parametr, ponieważ będzie to jeden z najszybszych procesów odbudowy gospodarki po pandemii w UE.

 

W opinii szefa PFR, po pandemii zarówno firmy, jak i konsumenci potrzebują odbudowy zaufania. "Dobrze, że rząd jasno mówi, że nie będzie kolejnego lockdownu. To wzmacnia też zaufanie, ponieważ powoduje, że jest bardziej przewidywalna przyszłość" - powiedział Borys.

 

Szacuje on, że około 10 proc. branż, które ze względu na specyfikę pandemii będzie dłużej odczuwało skutki koronawirusa. "Trzeba cały czas patrzeć, czy one potrzebują wsparcia. Chociaż ja uważam, że skala tego wsparcia, chociażby z Tarczy Finansowej, jest tak duża, że te firmy też są zabezpieczone w perspektywie najbliższych dwóch -trzech kwartałów" - powiedział szef PFR.

 

 


Aneta Oksiuta/PAP


Zainteresował temat?

1

4


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)11.09.2020 04:11

Gdyby nie kasa z UE to byłoby jeszcze gorzej!!!

00


przepraszam ~przepraszam (Gość)10.09.2020 17:06

A ja głupi myślałem jak przeczytałem o odbiciu, że chodzi o niestrawność.

10


gość ~gość (Gość)10.09.2020 11:35

Jakby nie zaradność, przedsiębiorczość Polaków to rządowe tarcze niewiele by dały.
Za czasów wprowadzenia obostrzeń gdzie na zachodzie ludzie rzeczywiście siedzieli w domach i gospodarka leżała to w Polsce większość znajomych pracowała, remontowała, przebranżawiała się i jakoś to wszystko ciągła do przodu. No może bez paru medek z bombelkami, które wykorzystają każdą okazję aby nie trudzić się pracą, urzędników (ale oni i tak nic nie produkują) oraz górników, którzy pierwsi do brania wypłaty bez nakładu pracy a później płacz, że nie opłaca się wydobywać węgla i kopalnie im zamkną.
Tak czy inaczej gospodarka daje radę ponieważ większość, mimo trudności jakie zaserwowali nam żymianie pracowała.

30


x ~x (Gość)10.09.2020 09:14

Ale jakim cudem jak slychac tylko o zwolnieniach i upadlosciach ? Chyba ze oglosza to w TVP

81


gość ~gość (Gość)10.09.2020 09:23

... odbicie... chyba czkawką ... bo to wszystko co się dzieje to wszystkim odbije się wkrótce czkawką... a po niej słychać będzie tylko płacz i zgrzytanie zębów ...

110


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat