W Goleszach Dużych powstanie Pracownia Orange

ePiotrkow Piątek, 14 sierpnia 20156 3580
Internauci wybrali miejscowości, w których powstaną nowoczesne Pracownie Orange - dwie z nich w województwie łódzkim. Wszystkie otrzymają sprzęt, internet i pomoc Fundacji Orange w prowadzeniu świetlic tak, aby stały się miejscem spotkań i rozwoju cyfrowych kompetencji mieszkańców.
W 26 małych miejscowościach zostaną założone nowe multimedialne świetlice od Fundacji Orange. Finalnego wyboru lokalizacji dokonali internauci w plebiscycie, który przez trzy tygodnie toczył się w sieci i prezentował 50 kandydatur wskazanych przez komisję spośród 1018 wniosków. Łącznie oddano w nim ponad 4 mln głosów.
 
W województwie łódzkim powstaną dwie Pracownie Orange, w miejscowościach: Dębniak (gmina Ujazd, powiat tomaszowski) i Golesze Duże (gmina Wolbórz, powiat piotrkowski). Dodatkowo jedna miejscowość znalazła się na liście rezerwowej - Węgrzynowice (gmina Budziszewice, powiat tomaszowski). Lokale w zwycięskich miastach i wsiach zostaną wyremontowane, umeblowane i wyposażone w komputery z bezpłatnym internetem, drukarki, skanery, konsole do gier i telewizory LCD. Przez kolejne dwa lata Fundacja Orange wspierać będzie ich opiekunów w prowadzeniu profesjonalnej świetlicy dla lokalnej społeczności. 
- Życzę laureatom, aby ich Pracownie były punktem spotkań, wydarzeń i projektów, które pomogą mieszkańcom rozwijać cyfrowe kompetencje na równi z mieszkańcami dużych ośrodków. Podróżując po całym kraju, widzę, jak ważne jest, aby dawać ludziom pozytywny bodziec do zmiany – dla małych miast są nim Pracownie Orange – mówi Daria Widawska, aktorka, honorowa ambasadorka inicjatywy. 
 
Program jest odpowiedzią na statystyki pokazujące, że jedna trzecia Polaków w ogóle nie korzysta z internetu- głównie z powodu braku motywacji i rozpoznania jego możliwości.          W pierwszej edycji w 2012 roku powstało 50 Pracowni, w których mieszkańcy organizują kursy, warsztaty, wystawy, dzieci odrabiają lekcje, uczą się programowania, animacji, cyfrowej obróbki zdjęć, a seniorzy ćwiczą obsługę komputera. Większość użytkowników przyznaje, że dzięki świetlicy zwiększają swoje umiejętności związane z nowymi technologiami.
 
- Pracownie Orange są przykładem na to, że  technologie mogą wzmacniać więzi społeczne. Wśród użytkowników świetlic obserwujemy nie tylko wzrost ich cyfrowych kompetencji, ale także integracji i liczby oddolnych inicjatyw. I dlatego kontynuujemy nasze wsparcie - powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, p.o. Prezesa Fundacji Orange. 
 
 
W ramach drugiej edycji programu powstaną świetlice we wszystkich 16 województwach - po dwie w dziesięciu województwach i po jednej w sześciu. Trzy miejscowości znalazły się na liście rezerwowej. Opiekunowie nowopowstałych Pracowni wezmą udział w szkoleniach wzmacniających kompetencje liderskie i organizacyjne. W motywowaniu do działania pomoże także system grywalizacji, angażując ich do dzielenia się pomysłami na projekty, do podejmowania wyzwań, za które zyskają punkty i nagrody dla całej pracowni, i do porównywania się w rankingu z innymi miejscowościami.
 
Nowe świetlice powstają w ramach jubileuszu 10-lecia Fundacji Orange. Od 2005 roku organizacja realizuje autorskie programy społeczne – nauczyła ponad 30 tys. dzieci zasad bezpiecznego internetu, wspierała powstanie narzędzi ochrony on-line i prowadzenie edukacji cyfrowej dla 25 tys. dzieci i młodzieży, pomogła 3500 bibliotek publicznych, 10 000 szkół, 1000 szpitali i ponad 900 organizacjom w Polsce, angażując w swoje działania 3000 wolontariuszy rocznie. 
 

Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Gratuluję ~Gratuluję (Gość)15.08.2015 11:26

A wszystko dzięki radnemu powiatowemu Michałowi Szymańskiemu. Wielkie brawa !!!!!! :-)

20


bolek ~bolek (Gość)16.08.2015 00:25

no to więc jak te 2 mega pociągnie jak mówią ze nic nie mogą zrobić

01


Ew ~Ew (Gość)15.08.2015 09:05

Zasięg fakt bardzo słaby, w okolicach Sulejow-Przygłów...Ale ogolnie nie jest źle...

10


goscim ~goscim (Gość)15.08.2015 07:41

ten cały orange niech skasują to jest najgorszy dostawca sieci telewizji i telefonu lipaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

02


Jakub Jakubranga14.08.2015 19:01

Lepiej niech zasięg poprawią, bo w niektórych miejscach kiepsko.

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat