W Gimnazjum nr 4 czytają... zakazane książki

ePiotrkow Piątek, 09 października 201515 2504
W Gimnazjum nr 4 w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się obchody Tygodnia Zakazanych Książek. Młodzież czytała fragmenty wybranych książek i informowała słuchaczy, dlaczego właśnie te książki były zakazane.

Ładuję galerię...

Uczniowie opracowali galerię „zakazanych” książek. Spotkania były okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcenia do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej, itp.

 

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe.

 

Na liście zakazanych książek znalazły się, m.in. Biblia, „Czerwony Kapturek” - baśń braci Grimm, „Buszujący w zbożu” J. D. Salingera, seria o „Harrym Potterze” J. K. Rowling , „Folwark zwierzęcy” G. Orwella.

 

Organizatorem akcji była biblioteka i świetlica szkolna.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

luzik luzikranga10.10.2015 16:06

cytuję: "Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji" - curfa rwać, to w jakim kraju ja żyję? W Polsce, czy w pięćdziesiątym którymś tam stanie Stanów Zjednoczonych Ameryki?

22


tutaj tutajranga10.10.2015 02:49

Daj spokój, Al. Dobrze, że ktokolwiek cokolwiek komukolwiek czyta.
Ja już nie mam złudzeń.
Czytanie jest procesem niezwykle złożonym.
Puść ten film w zwolnionym tempie:
Najpierw rozpoznajesz poszczególne znaki. Twój mózg rejestruje i zapamiętuje, co rozpoznałeś. Mieści się w tym wszystko: rodzaj czcionki, zarys liter...
Następnie twój mózg składa do kupy obrazki liter w wyrazy. Wyrazy łączą się ze sobą, tworząc związek, a następnie łączą się z innymi związkami, tworząc zdanie/wypowiedź. Twój mózg jest na najwyższych obrotach. Jeżeli udało ci się poskładać do kupy wypowiedź, masz przerąbane. Bo oto włączy ci się inny obszar mózgu: odpowiedzialny za "twórczość".
Wówczas wyobrazisz sobie to, co przed niezwykle małym ułamkiem sekundy rozpoznał twój mózg. I tak dalej. A wszystko to - z prędkością światła. Serio.
To tak skrócie. Dlatego tak ważne jest czytanie.
Nie chce mi się dalej, bo i tak mnie pokąsają.

50


wapniak ~wapniak (Gość)10.10.2015 15:29

Drogie dzieciaki,ja za komuny czytałem broszury o Katyniu. Dziś to lektura obowiązkowa. Za to są dziś książki równie srogo zakazane jak tamte wtedy. Jak myślicie czego to one dotyczą?

40


Dzidek ~Dzidek (Gość)09.10.2015 13:48

Czemu wszystkie akcje z gimnazjum nr 4 są promowane na tej stronie? W Piotrkowie mamy 5 gimnazjum i wszystkie prężnie działają.

44


Al Bundy Al Bundyranga10.10.2015 00:37

Spoko, poczytali książki, które KIEDYŚ były zakazane. Czytając pewnie rozmyślali o pączkach i drożdżówkach, które jeszcze w czerwcu w szkole nie były zakazane...
Zmieniają się czasy, a wraz z czasami zmieniają się zakazy. Tylko ludzie są cały czas tak samo głupi.

70


tutaj tutajranga09.10.2015 21:31

Ja bym proponowała jeszcze "Kopciuszka" na zmianę ze "Zwrotnikiem Raka".

20


józek z koziej wólki ~józek z koziej wólki (Gość)09.10.2015 20:46

A co to ma do rzeczy na jakiej stronie? Ważne, że w tej szkole podejmowane są różne tematy i akcje. Bo szkoła to nie tylko nauka pamięciowa dat i tabliczki mnożenia. Szkoła ma uczyć samodzielnego myślenia na wszystkich płaszczyznach, tylko w ten sposób tworzy się atmosferę do wychowania naprawdę wolnych nie podatnych na żadne manipulacje ludzi.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat