W Bieżywodach padło kilkaset tysięcy pszczół

ePiotrkowRegion Środa, 29 lipca 20206 1616
W ostatnim czasie w miejscowości Bieżywody w gminie Czarnocin padło kilkaset tysięcy pszczół. Ubytek w rodzinie pszczelej spowodowany był prawdopodobnie zatruciem środkami ochrony roślin, lecz właściciel nie był w stanie stwierdzić, kto i kiedy dokonał oprysku.

W związku ze zgłoszeniem strat przez właściciela pasieki i wymaganiami ubezpieczyciela wójt gminy Czarnocin powołał komisję do spraw szacowania strat w pasiekach spowodowanych wytruciem pszczół na terenie gminy. Cel to zbadanie wyglądu pszczół, określenie stopnia ubytku i oszacowanie rozmiaru poniesionych strat oraz sporządzenie protokołu zbiorowego w sprawie zatrucia. Po oględzinach komisja stwierdziła, że padło kilkuset tysięcy pszczół miodnych, leżących wokół uli, co spowodowało znaczne straty finansowe i osłabienie rodzin pszczelich.

 

W uwagi na cyklicznie powtarzające się zatruwanie pszczół na terenie gminy wójt przypomina rolnikom i prosi, aby osoby stosujące środki ochrony w uprawie, stosowały je ściśle według instrukcji tj. rodzaju i przeznaczenia, zalecanych dawek oraz okresu prewencji dla ludzi i pszczół - stosowanie w późnych godzinach popołudniowych, a także wieczornych.

 

- Stosowanie tych zaleceń pozwoli ocalić uprawy roślin przed szkodnikami i chorobami, a rodziny pszczele zachowa przy życiu, przez co będziemy mogli cieszyć się i korzystać z wielkiego dobrodziejstwa tych owadów - powiedział wójt Roman Miksa.

 

 

 

 

(materiały: Urząd Gminy Czarnocin)


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)03.08.2020 15:24

Efekt końcowego oprysku na rzepak. Juz wiecie gdzie szukać!?

20


gość ~gość (Gość)01.08.2020 17:54

Jest 21 wiek i co trudno zbadać czym i kiedy je otruto . Niech urzędnicy się wezmą do roboty ,ruszyć d... zza biurek zacząć robić kontrolę. Za co bierzecie pieniądze świnstwo wlewane bez opamiętania na pola w piątki i nie zakrywane przez weekend , Trucie pszczół a Ochrona środowiska i Sanepid co?

30


fakt ~fakt (Gość)30.07.2020 08:12

Sanepid i policja mogą sprawdzić kto i czym zatruł pszczoły i ukarać winnego.

60


gość ~gość (Gość)01.08.2020 00:44

Zapytajcie rolnika co to jest glifosat. Nie będzie wiedział. Ale randapem wali wszystko. Szczyńś boze.

40


V12 ~V12 (Gość)31.07.2020 00:00

I teraz szanowni rolnicy i sadownicy zastanówcie się co wy robicie. Skoro padają pszczoły to co będzie z wami i waszymi dziećmi oraz innymi ludźmi którym sprzedajecie swoje produkty nafaszerowane chemią? BRAWO WY!

61


xn. ~xn. (Gość)30.07.2020 13:40

Co ma do tego sanepid? Jest Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska ,oni mają sprzęt i uprawnienia niech działają. Ale oni się pozamykali w biurach....

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat