Utwory piotrkowskich poetów w interpretacji aktorów teatru "Władcy sławy"

ePiotrkow Środa, 29 czerwca 20160 2292
Teatr „Władcy sławy” z Gimnazjum nr 4 wystawił we wtorek, 28 czerwca, na scenie Centrum Idei Ku Demokracji, spektakl oparty na tekstach piotrkowskich poetów. W „Przeszło nie minęło” można było usłyszeć między innymi utwory Barbary Gajewskiej, Joanny Antoniów-Banach, Witolda Stawskiego, Aleksandry Fidziańskiej, Zdzisława Dziubeckiego oraz nieobecnego już Jerzego Włodzimierza Miszteli. Spektaklowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, na którą złożyły się fotografie dawnego Piotrkowa.

Ładuję galerię...

  Jak wiele w nas jest z dziedzictwa naszych przodków? Czy w dawnych sprzętach pozostał duch czasów minionych? Na te pytania między innymi szukali odpowiedzi młodzi aktorzy z teatru „Władcy sławy”, którzy we wtorek, 28 czerwca br., wystawili spektakl „Przeszło nie minęło” na letniej scenie Centrum Idei Ku Demokracji. – Tytuł przedstawienia jest taki a nie inny, ponieważ chodziło nam o pokazanie tej przeszłości, która przeszła, ale nie minęła, nadal trwa w naszych pamiątkach, w sprzętach, które pokazaliśmy na scenie, w tym maglu, w tej latarni, ubraniach czy lampach naftowych – mówiła po zakończeniu przedstawienia Joanna Antoniów-Banach, opiekun artystyczny teatru „Władcy sławy” i reżyser spektaklu. – Rzeczywiście ten świat został zatrzymany, gdzieś na naszych strychach, piwnicach i w całym tym anturażu zostały umieszczone utwory piotrkowian, współczesnych literatów – Barbary Gajewskiej, Joanny Antoniów-Banach, Witolda Stawskiego, Aleksandry Fidziańskiej, Zdzisława Dziubeckiego, a także nieobecnego już Jerzego Włodzimierza Miszteli. W tych tekstach wspomniana była również Janina Nożownik, zmarła kilka lat temu wspaniała poetka, która promowała Piotrków. Tym spektaklem chcieliśmy też uczcić pamięć tych osób, które odeszły, ale nie minęły w naszej pamięci. I takie też było główne przesłanie przedstawienia.

  W „Przeszło nie minęło” wystąpili kilkunastoletni gimnazjaliści: Natalia Goska, Aleksandra Dębicka, Jan Zawadzki, Karolina Kołtonik, Adrianna Sas, Zuzanna Przybylska, Zofia Przybylska, Roksana Kabzińska i Natalia Wężyk. Pomimo tak młodego wieku aktorzy zaskoczyli publiczność dojrzałością podjętego tematu i talentem w odgrywaniu niełatwych emocji na scenie. – Starałam się wprowadzić ich, mimo iż to są dopiero gimnazjaliści, w świat Bruno Schulza. Niedawno odszedł Andrzej Kondriatuk i też taka inspiracja jego twórczością tutaj się pojawiła. Niemniej bardziej fascynował nas Schulz i cieszy mnie to, że dzieciaki odnalazły tego Schulza, jak i odnalazły się wśród tych starych przedmiotów – mówiła ww. Joanna Antoniów-Banach. I dodała: – To nieprawda, że młodzież spędza tylko i wyłącznie czas przed komputerem, na Facebooku, czy na innych portalach społecznościowych. Całemu spektaklowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, w której był pokazany stary Piotrków i oni interesowali się tymi starymi zdjęciami, przeżywali to, co na nich widzieli. Stało się to taką prowokacją do tego aby o tym swoim dziedzictwie porozmawiać. I to mnie pozytywnie zaskoczyło, że oni weszli w ten świat, który przeszedł, ale nie minął. Chciałabym podziękować wspaniałej młodzieży, z teatru „Władcy sławy”, bo to jest naprawdę wspaniała młodzież, i bardzo się cieszę, że mogę pracować z takimi wspaniałymi dzieciakami.

  Wtorkowy spektakl poprzedził koncert Pawła Małolepszego z zespołem.

 

 

                                                                                                                        Agawa

 

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat