Uroczystości ku czci płk „Hubala”

ePiotrkow Niedziela, 30 kwietnia 20178 4319
W związku z 77. rocznicą śmierci majora Henryka Dobrzańskiego przy Szańcu Hubala w Anielinie (powiat opoczyński) w niedzielę odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterskiego oficera Wojska Polskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy oraz żołnierze. Nie dojechał zapowiadany wcześniej Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej i poseł Ziemi Piotrkowskiej.

Ładuję galerię...

Szaniec Hubala w Anielinie w gminie Poświętne jest szczególnym miejscem. To tu 30 kwietnia 1940 roku major zginął z rąk Niemców. Zabrali jego ciało, a miejsce pochówku do dziś pozostaje nieznane. 

 

Ówczesny mjr Dobrzański po kampanii wrześniowej nie złożył broni i przez wiele miesięcy atakował Niemców na terenie kilku powiatów w tym tomaszowskiego i opoczyńskiego. Nie reagował nawet na rozkazy władz Związku Walki Zbrojnej w tym samego gen. Stefana Roweckiego „Grota” (piotrkowianina, absolwenta „Chrobrego”). W filmie „Hubal” Bohdana Poręby jest taki fragment, gdy dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego (jak nazwał swoją grupę Dobrzański) dostaje polecenie jego rozwiązania. Podpisano „Grabica” (czyli ppłk Dąbrowski na polecenie Roweckiego) Na to major odpowiada:  „Żadnych Grabiców nie znam i znać nie chcę. A ich rozkazy mam w d… Niech pan pisze w d…”. Taki był Henryk Dobrzański jeszcze w okresie II RP.

 

Awans na majora otrzymał już w 1927 roku, ale przez kolejne 12 lat nie dostał kolejnej gwiazdki m.in. za swoje zachowanie w stosunku do przełożonych. Od września 1939 do kwietnia 1940 roku napsuł jednak sporo krwi Niemcom, którzy nazwali go „Szalony Major”.

 

W 1966 roku Dobrzański został pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

taka  prawda ~taka prawda (Gość)05.05.2017 11:49

Dla znacznej części społeczeństwa okolic Opoczna śmierć mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal odebrana była z nieukrywaną satysfakcją - nastał czas spokoju, według nich zakłócanego przez Wydzielony Oddział WP mjr. Henryka Dobrzańskiego. Jest prawdopodobne, że został zdradzony, a śmierć jego i ciało okryte mgłą tajemnicy - jestem pewien, miejsce Jego spoczynku nigdy nie zostanie ujawnione, za dużo było wśród mieszkańców tych okolic Jego wrogów, . ps. smutne jest to, że Szaniec stał się dla okolicznych politykierów opoczyńskich miejscem polityki, nie wspominając o tzw. sektorach dla VIP, świadczy o małostkowości włodarzy Opoczna. pozdrawiam.

00


CoolMen ~CoolMen (Gość)01.05.2017 19:31

Pan Antoni nie dojechał - przecież mjr. Hubal walczył "tylko" z Niemcami, a nie z "komunistycznymi zdrajcami". No i "komuna" awansowała go do stopnia pułkownika, wystawiła mu pomnik (a wiadomo to dlaczego?) - więc nie jest chyba taki zasłużony dla obecnej władzy

27


Piotrkowianin Piotrkowianinranga02.05.2017 09:48

Cytuję:
Uroczystości ku czci płk „Hubala”


Autor nie zna zasad polskiej pisowni? Tytuł według powyższego zapisu brzmi: "Uroczystości ku czci pułkownik „Hubala”". Z treści wynika, że ku czci pułkownika, więc powinno być napisane "ku czci płk. „Hubala”".

10


gość ~gość (Gość)01.05.2017 17:58

No i całe szczęście, że ten typ nie dojechał, bo znowu zamiast o bohaterskim majorze było by wraku. A do tego jeszcze mogło dojść do poważnej kraksy na Gierkówce.

17


mgła, mgła, mgła raz jeszcze ~mgła, mgła, mgła raz jeszcze (Gość)01.05.2017 09:13

"Nie dojechał zapowiadany wcześniej Antoni Macierewicz" - co zatrzymało pana Antoniego?

64


97-300 97-300ranga01.05.2017 08:18

Wieczna Cześć i Chwała Bohaterom !

125


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat