Upamiętnią ks. Pecolta w 10. rocznicę jego śmierci

ePiotrkow Czwartek, 22 marca 20189 2807
W dziesiątą rocznicę śmierci księdza Tadeusza Pecolta Centrum idei Ku Demokracji w Piotrkowie chce upamiętnić kapłana, honorowego obywatela miasta Piotrkowa, laureata Złotej Wieży Trybunalskiej, laureata medalu "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Centrum liczy na pomoc mieszkańców, którzy posiadają pamiątki związane z księdzem Pecoltem.
fot. archiwum epiotrkow.pl, www.krolikiewicz.pl

- Centrum w tym roku chce w jakiś sposób podkreślić zasługi ks. Tadeusza Pecolta dla Piotrkowa i tego miejsca. Kapłan ten spędził w Piotrkowie 50 lat, był znany nie tylko jako ksiądz, ale i nauczyciel. Wiele pokoleń "przeszło" przez jego ręce, ale i umysł. Zostawił trwały ślad wśród tych ludzi - podkreśla Witold Stawski, szef Rady Programowej Centrum idei Ku Demokracji w Piotrkowie.

 

- Chcemy w związku z tym zorganizować kilka różnych wydarzeń poświęconych księdzu Pecoltowi. 22 kwietnia na dziedzińcu CIKD zostanie wyświetlony film Grzegorza Królikiewicza (ucznia księdza Tadeusza), który jest poświęcony życiu kapłana. W czerwcu chcemy zrobić konferencję, podczas której wychowanki ks. Pecolta opowiedzą o nim jako o człowieku i nauczycielu. Wreszcie w sierpniu chcemy zorganizować nietypową wystawę, która będzie składać się z pamiątek po kapłanie. Powstałaby z darów lub wypożyczonych eksponatów, od wszystkich tych, którzy w domu coś takiego cennego posiadają. Mogą to być fotografie, wycinki prasowe, nagrania, fragmenty filmów itd. - dodaje Stawski.

Osoby, które takie materiały posiadają mogą przekazywać je do biura Centrum idei Ku Demokracji (ul. Rycerską 3) w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od 10.00 do 15.00.

 
Jak zapowiada W. Stawski CIKD co roku chce wspominać ważną dla Piotrkowa czy kraju osobowość.

 


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)22.03.2018 10:54

Fajnie, a kiedy upamiętnią Bochyńskiego?

67


żona przerażona ~żona przerażona (Gość)22.03.2018 15:57

Stawski? Otwieram gazetę - Stawski. Włączam internet - Stawski. Oglądam telewizję - Stawski. Nastawiam radio - Stawski. Idę do kościoła - Stawski. Siedzę w MOK-u - Stawski. Idę ulicą - Stawski. Wyjmuję jedzenie z lodówki - Stawski! Odkręcam prysznic - Stawski! Odgrzewam kotleta w mikrofali - Stawski!! Wkładam brudy do pralki - Stawski!!! Sprawdzam ciasto w piekarniku - Stawski!!! Już boję się mężowi wskoczyć do łóżka!!!!!!

51


atzo ~atzo (Gość)22.03.2018 16:23

Takich Kapłanów nam trzeba...

70


gość ~gość (Gość)22.03.2018 14:48

Do Gość. Może lepiej niczego nie pisać jak się nie ma nic mądrego do napisania. Si tacuisses philosopbus mansisses.

13


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)22.03.2018 13:10

Wreszcie jakaś inicjatywa mająca na celu upamiętnianie osób związanych z Piotrkowem. A ksiądz Pecolt, cóż - każdy to powie kto znał księdza, więrzący czy niewierzący, że był to człowiek wyjątkowy. Fajnie byłoby stworzyć na terenie centrum jakąś stałą ekspozycję poświęconym temu duchownemu. Mogłaby stać się zalążkiem jakiegoś ciekawego muzeum.

70


pełen szacunku ~pełen szacunku (Gość)22.03.2018 10:20

Wspaniała inicjatywa odświeżająca wspomnienia o wspaniałym kapanie i człowieku tym wszystkim, którzy znali Go osobiście i przybliżająca Jego osobę innym, którzy nie mieli okazji, aby Go poznać. Kochał On Boga przez pryzmat miłości do człowieka, a Jego homilie mogłyby być dziś podręcznikowym wzorcem dla wielu obecnie żyjących księży. Niech nasza dobra pamięć o księdzu "od Panien" będzie Jego wieczną wizytówką w Domu Ojca.

130


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat