Umowa na "Ekosferę" w Czarnocinie podpisana

ePiotrkowRegion Poniedziałek, 22 lutego 202121 2126
Jedna z największych inwestycji w gminie Czarnocin w ostatnich latach, została oficjalnie potwierdzona. W poniedziałek (22.02) w tamtejszym Urzędzie Gminy doszło do podpisania umowy, na mocy której powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej „Ekosfera”.
Fot. Ł. Michalczyk

Wagę tej chwili podkreśla gospodarz gminy Czarnocin. - Przeżywamy dzisiaj bardzo ważne momenty w historii naszej gminy. Ta inwestycja to nie tylko wzniesienie budynku, ale też uporządkowanie centrum Czarnocina. Bardzo ważne jest dla nas to, że niemal 100% środków, które będą wydatkowane, pochodzi z dofinansowania. Cała inwestycja będzie kosztować około 7,5 milionów złotych - cieszy się wójt Roman Miksa. Obiekt, który już za nieco ponad 2 lata ma stanąć w bliskim sąsiedztwie Urzędu Gminy, będzie pełnił ważną rolę dla trzech instytucji. - Chcemy ten budynek wykorzystać maksymalnie, tak by koszty jego eksploatacji był jak najniższe. Znajdzie się tu miejsce dla gminnych instytucji: biblioteki, ośrodka pomocy społecznej, a także ośrodka kultury. To ostatnie cieszy mnie najbardziej, ponieważ takiego miejsca dla naszych zdolnych mieszkańców bardzo brakuje. Dotychczas wszelkie uroczystości musiały się odbywać w sali gimnastycznej naszej szkoły czy w innych obiektach. To miejsce długo wyczekiwane przez mieszkańców gminy Czarnocin i nasze wspaniałe zespoły. Zgodnie z umową, obiekt ma być gotowy do końca kwietnia 2023 roku - relacjonuje wójt.

 

Większość pieniędzy, które pokryją koszty związane z budową "Ekosfery" pochodzi z budżetu województwa łódzkiego. - W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, możemy udzielać wsparcia finansowego samorządom gminnym i tak jest też w tym przypadku. Inwestycja, na realizację której dziś podpisaliśmy umowę, da mieszkańcom tej ziemi możliwość korzystania z "nowego centrum" Czarnocina. Bez wątpienia będzie to przestrzeń, która będzie skupiała mieszkańców, ale poprawi też ich jakość życia - mówi Zbigniew Ziemba wicemarszałek województwa łódzkiego. Podczas spotkania okazało się że to nie jedyne dofinansowanie jakie trafi do Czarnocina ze stolicy województwa. - Dziś podpisaliśmy też umowę, na mocy której tutejszy samorząd otrzyma niemal pół miliona złotych. Te pieniądze zostaną przeznaczone na realizację zadań "Klubu Malucha", który na tym terenie funkcjonuje. Chcemy jako samorządowcy, zapewniać dzieciom i młodzieży każdej grupy wiekowej, opiekę w jak najlepszych warunkach - dodaje wicemarszałek Ziemba.

 

O istotnej roli, jaką wieś odgrywa w rozwoju całej Polski, mówił natomiast obecny na spotkaniu marszałek senior, Antoni Macierewicz. - Inwestowanie w polską prowincję jest priorytetem Zjednoczonej Prawicy. To dlatego, że właśnie tutaj jest główna siła polskości. Ta społeczność przechowuje polskie wartości i w dużej mierze kultywuje nasze tradycje. Trzeba też podziwiać jej dynamizm, gospodarność i zdolności. Właśnie dlatego jesteśmy absolutnie zdecydowani wspierać finansowo polską prowincję - powiedział poseł  Prawa i Sprawiedliwości. Polityk wspomniał też, że są szanse na to, by polska wieś, była jeszcze mocniej dofinansowywana. - Nowy plan rozwoju Polski jest już przygotowany. Zakłada on stworzenie olbrzymich możliwości dla Polski. W najbliższych tygodniach, szczegóły zaprezentuje najpewniej premier Mateusz Morawiecki.

 

Budowa "Ekosfery" została dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, kwotą ponad 4,5 mln zł. Z kolei w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych, udało się pozyskać urzędnikom z Czarnocina 2,9 mln zł. Prace przygotowawcze pod rozpoczęcie inwestycji, już trwają.


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (21)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Baran francuski ~Baran francuski (Gość)07.03.2021 21:36

Kneset w Czarnocinie się zrobił

00


gość_ignac ~gość_ignac (Gość)23.02.2021 23:37

Odwołać trzeba będzie kogoś, bo tylko podwyżki wszędzie. Ludzie opamietajcie sie, na co komu jakaś ekosfera jak mu na buty i węgiel stać nie jest już, bo za smieci trzeba wiecej dać niż za opał.

10


oko ~oko (Gość)22.02.2021 19:53

Dobre działanie Czarnocin zyska wiele. Brawo! Miksa wyciąga od Ziemby ile może.Tak trzymać.

33


gość_gaga ~gość_gaga (Gość)23.02.2021 12:18

Niech powiedzą jak rolników załatwili na cacy, świnie tragedia ceny, gdzie ten dobrobyt kłamczuchy? Pisowcy mogą się pakować już

10


gość_zbigniew ~gość_zbigniew (Gość)23.02.2021 12:15

Co to za cyrk w tej gminie, brakuje wszystkiego, ceny komunalnych usług i podatki strasznie wysokie a tutaj szykują się dodatkowe obciążenia na utrzymanie jakichś fanaberii. Kto to utrzyma Wójcie, znów podatki w górę?

10


anty ~anty (Gość)23.02.2021 12:00

A jak przy tym pomógł Antoni? To widać bardzo dobry przyjaciel zbyszka czyli nowego miśka

20


e..tam ~e..tam (Gość)23.02.2021 10:34

No to Czarnocin rośnie w siłę.

02


gość_czarn ~gość_czarn (Gość)23.02.2021 07:59

Kolejną podwyżkę śmieci w gminie podpisują. Bo to opłata środowiskowa marszałkowska podobno tak poszła w górę że tyle za śmieci w gminie płacimy

20


gość_poik ~gość_poik (Gość)23.02.2021 07:32

Co tam ten smoleński przewodniczący robi? Co on ma do unijnej dotacji? Propaganda polityczna tylko.

40


gość_bieżywoda ~gość_bieżywoda (Gość)23.02.2021 07:29

Jaka ekosfera? Skok na unijną kasę a nie eko. Dobrze że te rządy się już kończą

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat