Ukazała się monografia kościoła św. Jacka i św. Doroty

ePiotrkow Sobota, 16 stycznia 202112 3572
Z okazji setnej rocznicy powstania parafii powstał wyjątkowy album. Na pomysł powstania monografii kościoła wpadł Mariusz Staszek, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Piotrkowie. Do stworzenia wydawnictwa namówił władze kościoła i przedstawicieli Fundacji "Uskrzydleni". W sobotę, 16 stycznia, odbyła się prezentacja albumu.

Ładuję galerię...

- Chcieliśmy uczcić ten jubileusz, jakim jest stulecie parafii i upamiętnić dla przyszłych pokoleń wyjątkowy piotrkowski zabytek. O takie dziedzictwa trzeba dbać i o nich pamiętać - powiedział ksiądz Kanonik Franciszek Haber, proboszcz parafii św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie. Jednocześnie dziękował inicjatorom pomysłu i jego zrealizowania.

 

Pieniądze udało się pozyskać w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego. - To jeden z kilku pomysłów, jaki zrodził się w mojej głowie w ubiegłym roku - powiedział Mariusz Staszek. - To był pomysł utrwalenia w jakiejś formie bogatej historii naszej parafii. Przychodziłem do tego kościoła już jako małe dziecko. Pamiętam rzeźby, figury świętych, ołtarze, malunki. To wszystko co mnie fascynowało w tamtym czasie nadal jest obecne w sercu. Chciałem, by to samo mogli poczuć inni, poznać bogatą historię i wiele ciekawostek, co pozwolili mi zrobić autorzy zdjęć i tekstu.

 

Fotografie do monografii zatytułowanej "Kościół pw. św. Jacka i św. Doroty" wykonali Maria i Mariusz Lauks oraz Marcin Pieprzowski, który wykonał ujęcia z drona. Autorką tekstu jest Agnieszka Warchulińska, obecnie tworząca w Legionowie. Powstała monografia liczy sobie nieco ponad 80 stron. Wydana jest na kredowym papierze i w twardej oprawie. Będzie rozdawana po zakończeniu mszy w kościele św. Jacka i św. Doroty do wyczerpania nakładu, który wyniósł 800 egzemplarzy. Album jest dostępny nieodpłatnie.


Zainteresował temat?

6

7


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_miśka ~gość_miśka (Gość)17.01.2021 14:37

Zięba był? O likwidacji bibliotek województwa mówił?

63


malarz pokojowy ~malarz pokojowy (Gość)18.01.2021 07:50

Te "malunki" proszę pomysłodawcy to freski. Po prostu freski.

30


MEZ. ~MEZ. (Gość)17.01.2021 09:59

Wypada z radością i uznaniem dla pomysłodawców powitać nowe wydawnictwo albumowe dotyczące dziejów miasta. Spory formalne .dobre dla tych co nie napisali.

610


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)16.01.2021 20:56

Rozumiem, że relacja z wydarzenia była pisana na szybko, ale nawet przy artykule pisanym na gorąco trzeba stosować właściwe słowa. Wg. Słownika Języka Polskiego monografia to "praca naukowa poświęcona jednemu zagadnieniu, jednej epoce, życiu lub twórczości jednej osoby itp." Wydana książka nie jest monografią, tylko albumem. Napisać monografię tego kościoła to nie lada wyznanie - 500 albo 600 lat historii, trzeba czytać dużo dokumentów, znać świetnie łacinę, umieć odczytać dawne pismo i odpowiednio zinterpretować to co się znalazło. A autorzy chyba niczego takiego nie zrobili?

174


ms ~ms (Gość)16.01.2021 20:01

Monografia – to praca naukowa, a praca naukowa musi spełniać określone kryteria potwierdzone RECENZJĄ, której celem jest ocena naukowej zawartości tej pracy. Recenzent jest afiliowany w instytucji naukowej z danej dziedziny. Nazwisko recenzenta powinno być zamieszczone w monografii. Publikacja pracy odbywa się w wydawnictwie naukowym.
Bez takich kryteriów, pomysł nazywania albumu monografią jest chybiony panie Staszek.

194


gość_czytoważnekto? ~gość_czytoważnekto? (Gość)17.01.2021 09:53

Panowie albo Panie Kukizowiec i ms walnęli celnie, obiektywnie i rzeczowo. Ja mam pytanie czy Autorem tej "monografii" jest Pani Autorka Agnieszka Warchulińska, co pisze o Piotrkowie i o filmach kręconych w P. Tr. oraz kumplujaca się z Paniami z tzw. StrajkuKobiet, a tu masz i bęc!!, opisuje kościół i klasztor, zwalczane przez StrajKobiet, a przez Radnego Pana Staszaka, będącego w PiS-da, wszystko wszystkim, kościół i klasztor jest popierany???? Tak pytam. I z niecierpliwością czekam na konkretną odpowiedź. Chyba tego pytania nie wykazujecie, jak fajndzbuók i tffwwitterr prezia USzAa za atlandtydzkimocenem? Coo?

96


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat