Udrożnienie "starej" Łódzkiej utrudni życie pacjentom przychodni?

Tydzień Trybunalski Sobota, 25 stycznia 202083 12002
Lekarze pracujący w jednej z piotrkowskich przychodni sprzeciwiają się zmianie organizacji ruchu na tzw. starej Łódzkiej. Ich zdaniem przyniesie to więcej problemów niż korzyści. Postanowili więc interweniować. Tymczasem piotrkowski magistrat ogłosił właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji.

Ładuję galerię...

Udrożnienie tzw. starej Łódzkiej w Piotrkowie ma upłynnić i rozładować ruch samochodowy w tej części miasta. Nie wszyscy jednak cieszą się z wprowadzenia takiego rozwiązania. Lekarze z przychodni "Twoje Zdrowie" wystosowali pisma do władz miasta, aby te jeszcze raz rozważyły kwestię włączenia tej ulicy do ronda Solidarności. Zdaniem lekarzy, spowoduje to duży ruch pojazdów na tym odcinku oraz problemy z parkowaniem w pobliżu placówki, co przełoży się na bezpieczeństwo i komfort pacjentów. "Pragniemy zwrócić uwagę, że przy ulicy Łódzkiej zlokalizowana jest przychodnia lekarska TWOJE ZDROWIE, która od 16 lat obejmuje opieką medyczna 14 tysięcy piotrkowian. Z własnych środków wybudowaliśmy obiekt użyteczności publicznej, wspierając w ten sposób władze miasta w realizacji obowiązku zapewnienia mieszkańcom opieki medycznej. Wybierając tę lokalizację, kierowaliśmy się faktem, że jest to ulica „ślepa” z możliwością swobodnego parkowania samochodów. Jesteśmy wiodącą poradnią pediatryczną, z największym w powiecie piotrkowskim punktem szczepień. Wśród pacjentów dorosłych przeważają osoby starsze, w dużym procencie niepełnosprawne. Obawiamy się, że udrożnienie ulicy spowoduje rozwijanie przez kierowców prędkości zagrażającej naszym podopiecznym. Domyślamy się, że konsekwencją zmian będzie też zakaz parkowania. Na władzach miasta spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo i komfort życia obywateli Piotrkowa, ze szczególnym uwzględnieniem tych najsłabszych - chorych i cierpiących. Udrożnienie ulicy daje możliwość kierowcom, zwłaszcza tym niecierpliwym, ominięcia skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i jazdę na skróty. Odbiera natomiast 14 tys. pacjentom, w tym dzieciom i niepełnosprawnym, możliwość bezpiecznego dotarcia do budynku przychodni lekarskiej oraz zaparkowanie środków lokomocji" - czytamy w piśmie, które w październiku 2019 roku wpłynęło do Urzędu Miasta w Piotrkowie.


W odpowiedzi magistrat poinformował, że już opracowany w 2005 roku projekt przebudowy Łódzkiej przewidywał włączenie odcinka ,,starej'” Łódzkiej do ronda Solidarności. "Na skutek wniosków mieszkańców i radnych Rady Miasta wykonano projekt zamienny organizacji ruchu, który ten odcinek zamykał i sankcjonował jako uliczkę ślepą” - tłumaczył Adam Karzewnik, zastępca prezydenta Piotrkowa. - „Taki zakres wykonano w latach 2009-2010 przy udziale środków UE. Obecnie, przy zamknięciu ul. Wojska Polskiego oraz prowadzonych pracach na autostradzie A1, konieczne są alternatywne objazdy. (...) Po zakończeniu prac na starej Łódzkiej do czasu zakończenia zadania <<Przebudowa rzeki Strawy wraz z przebudową ul. Wojska Polskiego>>, czyli do grudnia 2020 r. przewiduje się zakaz parkowania od ul. Wojska Polskiego do ul. Żabiej po obu stronach ul. Łódzkiej, z uwagi na czasowy przebieg linii MZK. Po zakończeniu inwestycji na ul. Wojska Polskiego, na ul. starej Łódzkiej wprowadzona zostanie nowa - stara organizacja ruchu - etap II, w której przewidziano możliwość parkowania po stronie przychodni. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość w związku z niedogodnością".


Odpowiedź nie usatysfakcjonowała pracowników przychodni, którzy postanowili wysłać do Urzędu kolejne pismo, w którym zaznaczają, że zakaz zatrzymywania i postoju znacząco utrudnia dostęp wszystkim, wyklucza ludzi starszych, niepełnosprawnych, matki z małymi dziećmi, a otwarcie ulicy dla ruchu wcześniej czy później zaowocuje wypadkiem komunikacyjnym. Pracownicy przychodni podkreślają też, że urzędnicy nie wzięli pod uwagę faktu, że przed przychodnią parkują pojazdy uprzywilejowane, karetki pogotowia ratunkowego. „Apel o zachowanie cierpliwości i wyrozumiałość brzmi wręcz groteskowo i absurdalnie. Proszę kierować go do osób niepełnosprawnych, chorych, zespołów karetek (reanimacje, stany nagłe, pacjenci na noszach), a nie do nas" – czytamy w piśmie skierowanym do magistratu.


- Spuściliśmy uszy po sobie i czekamy co będzie dalej. No bo z kim tutaj walczyć, jeśli tak podstawowa jednostka jak prezydent nie rozumie potrzeb swoich mieszkańców? To zupełny brak empatii - mówi Małgorzata Grzegorska, lekarz chorób dziecięcych, specjalista medycyny rodzinnej.

 

Urząd Miasta ogłosił przetarg na wykonanie inwestycji. Wykonawca na realizację przedsięwzięcia będzie miał czas do połowy maja 2020 roku.


Zainteresował temat?

7

3


Komentarze (83)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)26.01.2020 17:53

Należę do tej przychodni od samego początku i nigdy nie widziałem tam pogotowia.

90


gość ~gość (Gość)27.01.2020 08:29

Udrożnić ulicę. Nie zgadzamy się z prywatnym interesem lekarzy tej przychodni. Poza tym jest duży parking przy sprawie. Kawałek można dojść.

91


.... ~.... (Gość)27.01.2020 08:47

Jak wynika z artykułu w przychodni jest ponad 14 tyś pacjentów. To może czas najwyższy przenieść się do większego budynku z własnym i większym parkingiem???
Niewłączenie starej Łódzkiej do ronda było błędem i czas najwyższy go naprawić.

110


Lenny ~Lenny (Gość)27.01.2020 12:20

Z tego co pamiętam stara Łódzka ma być jednokierunkowa - od nowego ronda Wojska Polskiego-Polna do ronda na Łódzkiej. Dzieki temu ruch z otwartej części Wojska Polskiego do Polnej będzie mógł się toczyć bez problemów. Ludzie z Wojska Polskiego będą jechać starą Łódzką i rondem na Łódzkiej będą mogli jechać dalej, a kto zechce się dostać do Wojska Polskiego będzie mógł jechać Polną. I nie oszukujmy się samochodów jest coraz więcej i wielkorotnie widać jak ludzie z bloków i domów parkują przed marketami i sklepami, bo pod blokami nie mają miejsca. Dobry pomysł by było zostawienie miejsca na parkowanie po lewej lub prawej stronie i tyle. To jedyna opcja na obecny ruch.

26


gość ~gość (Gość)28.01.2020 00:56

Tej osobie która powiedziała (dała bozia nóżki) sugeruje chwilę zastanowienia nad swoimi nóżkami (póki jeszcze są)

41


gość ~gość (Gość)27.01.2020 23:13

Musicie być cierpliwi

03


gość ~gość (Gość)27.01.2020 11:50

Przecież w PL nie ma obowiązku przemieszczania się wszędzie samochodem

61


gość ~gość (Gość)27.01.2020 10:03

Kto normalny leczy się w tej przychodni?

67


kompromisowa ~kompromisowa (Gość)25.01.2020 14:09

Udrożnienie Łódzkiej jest potrzebne. Sama jestem pacjentem tej przychodni i kierowcą również. Trzeba iść na kompromis. Może ulica jednokierunkowa z progami zwalniającymi i możliwością parkowania skośnego po stronie przychodni? Wierzę, mam nadzieję , że są mądre głowy w naszym Urzędzie.

109


gość ~gość (Gość)26.01.2020 19:09

Żart. Pan Grzegorski miał 10 lat na zebranie pieniążków na parking dla pacjentów. To jest skandal, że zanotowano przeprojektowano rondo pod potrzebny prywatnego interesu przychodni

161


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat