Uczyć jak walczyć, czy jak do walki nie dopuścić?

Region Środa, 04 września 20199
Druga wojna światowa kosztowała kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich. To wiemy z książek, filmów, opowieści. A czy czegoś nas nauczyła?
Uczyć jak walczyć, czy jak do walki nie dopuścić?

Jakie wnioski wyciągnęliśmy po tym tragicznym okresie? Jakich błędów uniknęli potomni dzięki takiemu doświadczeniu? No i czy na przykładzie wojny uczyć następne pokolenia jak walczyć, czy raczej co robić, by walki uniknąć?

 

- Zdecydowanie i bez zastanowienia odpowiadam: uczyć, jak postępować, by nie trzeba było walczyć – odpowiadał w radiowym Maglu historyk i wykładowca akademicki (UJK) dr hab. Janusz Budziński. – Walka i w ogóle każdy rodzaj przemocy jest czymś złym. Nauka walki w obronie swojego kraju powinna odbywać się tylko w szkołach wojskowych. Młodym ludziom powinno się wpajać, że każde życie jest ważne, że nie wolno kierować się uprzedzeniami rasowymi, narodowościowymi, religijnymi, ani żadnymi innymi. Najważniejsze jest życie i pokój.

 

O tym, że są to trudne pytania przekonany jest burmistrz Sulejowa. - Walczyć w obronie ojczyzny powinno się w takiej sytuacji, jaką było Powstanie Warszawskie – mówił Wojciech Ostrowski. – Oczywiście do dziś mamy do czynienia ze sporami, czy decyzja o jego wybuchu była słuszna. Ja uważam, że była. Ale to już inna sprawa.

 

- Wojna to ofiary z każdej strony – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie Bartosz Borkowski. – Najlepiej, gdybyśmy już nigdy nie musieli się nad tym zastanawiać, ale uważam, że dziś młodych ludzi powinno się raczej przygotowywać do tego, jak żyć w pokoju, jak postępować, by nie było koniecznością stawanie do walki i wojny przeciw komukolwiek.

 

Właśnie Sulejów był jednym z pierwszych miast naszego regionu doświadczonych okrucieństwem wojny. Czwartego września 1939 roku doszło tam do bombardowania, w wyniku którego życie straciło ponad 700 mieszkańców. Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbędą się dziś po południu. Więcej na ten temat tutaj!

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (9)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
his. ~his. (Gość)04.09.2019 07:45

Historia niczego Polaków nie nauczyła. Nasi "warszawscy wodzowie" przez ostatnie lata doprowadzili do tego ,że Polska jest osamotniona jeśliby nie powiedzieć ostrzej ,skłócona ze swoimi sąsiadami. Litwa konflikt ,Niemcy konflikt ,Rosja bez komentarza. Czesi nas olewają ,Słowacy idą swoją drogą nie oglądając się na nas ,Ukraina się miota ,ale specjalnie Polski nie kocha. Białoruś podobnie .A Polska szuka sojuszy na drugim końcu świata. A można przecież z sąsiadami się dogadać. Ale trzeba myśleć o przyszłości realnie a nie wracać ciągle do przeszłości nawet odległej i płakać nad swoim ...losem.

179


antoni kosiba ~antoni kosiba (Gość)04.09.2019 19:52

Patriotyzm, to nie tylko walka. Patriotyzm to także nie okradanie narodu, drodzy panowie.

70


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat