Uczcili pamięć rotmistrza Pileckiego

ePiotrkow Piątek, 25 maja 201811 5660
W piątek, 25. maja, ulicami Piotrkowa przeszedł III Marsz Rotmistrza Pileckiego. Uczestniczyło w nim blisko tysiąc osób, zwłaszcza uczniowie piotrkowskich szkół.

Ładuję galerię...

Trasa wiodła przez rondo Żołnierzy Wyklętych, al. 3 Maja, Plac Kościuszki, ul. Sieradzką oraz Rynek Trybunalski.

 

- Marsz miał charakter wyłącznie patriotyczny, chcieliśmy w ten sposób upamiętnić wielkiego patriotę, który właśnie 25. maja został zamordowany przez komunistów. Nie opowiadamy się za żadną opcją polityczną, a łączymy pod biało-czerwonym sztandarem - zapewnili organizatorzy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, którego patronem jest Witold Pilecki.

Podczas marszu odczytana została historia rotmistrza. Okazało się to bardzo przydatne dla młodych ludzi, bo niestety wielu naszych rozmówców nie miało pełnej wiedzy kim był Witold Pilecki.

 

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 w Ołońcu. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej i żołnierzem Armii Krajowej. Historia zapamiętała go jako autora raportów o Holocauście i organizatora ruchu konspiracyjnego w Auschwitz. Po wojnie został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, którą wykonano 25. maja 1948 roku.


Zainteresował temat?

5

4


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mieczyslaw Mielczarek Mieczyslaw Mielczarekranga26.05.2018 11:16

Nic dodac przypomina to dawne minione czasy takiie jak 1-maja itp.Nie sadze by to czegos nauczylo tych mlodych ludzi.Tak samo nam robiono tego rodzaju spedy.Ciszylismy sie ze mamy wolny czas od lekcji.Takini sposaobami nie nauczy sie szacunku do historii.

52


tw ~tw (Gość)25.05.2018 22:09


Miasto i szkoły nie powinny zwalniać uczniów z lekcji, by brały udział w nacjonalistycznym marszu wspieranym przez ONR i narodowców (toczą się przeciw nim postępowania m.in. o propagowanie nazizmu i faszyzmu, czyli ustrojów prawnie zakazanych zgodnie z art. 13 Konstytucji RP). To skandal, że miasto przychyla się do czegoś takiego. Świętej Pamięci i wielkiej odwagi Rotmistrz (teraz Pułkownik) W. Pilecki nie popierał dążeń narodowców do utworzenia tzw. Katolickiego Państwa Narodu Polskiego (postulowanego przez narodowców; dyktatorskiego, czystego rasowo i jednolitego religijnie).
Zamiast promować nacjonalizm (potępiony przez kościół dokumentem Chrześcijański Kształt Patriotyzmu) powinniśmy promować wśród ludzi EDUKACJĘ, MIŁOŚĆ i SZACUNEK do każdego człowieka, bo tylko to zapewni kiedyś przetrwanie ludzkości targanej konfliktami.

1311


leki ~leki (Gość)25.05.2018 23:09

nic się nie zmieniło , tylko inne twarze na sztandarach . kiedyś szkoły obowiązkowo chodziły w słusznych pochodach teraz również .................................

95


herrlanos ~herrlanos (Gość)25.05.2018 21:52

aaaa to dlatego było tyle fajnych harcereczek na mieście

74


Flagi ~Flagi (Gość)25.05.2018 17:02

Prezydent K. Ch. nakazał stawić się większości piotrkowskich szkół, z podstawówkami włącznie. Zapomniał jednak nakazać nauczycielom zabranie flag polskich i wyglądało to baardzo ciekawie. Kilkuset uczniów przechodzących z punktu A do punktu B, większość nie mająca pojęcia o co w ogóle chodzi, dzieci z podstawówki zaczepiające przechodniów. Jedyne widoczne biało-czerwone flagi niosły osoby nie podlegające pod pseudo-prezydencki "patriotyzm". Następnym razem zrobić Marsz o godz. 09.00!

94


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat