Uchronili młode bociany od śmierci

ePiotrkowRegion Czwartek, 24 czerwca 20212 2435
Od porażenia prądem na napowietrznych stacjach transformatorowych i liniach wysokiego napięcia ginie corocznie wiele, przeważnie młodych bocianów. Jednym z takich groźnych miejsc, była stacja transformatorowa położona w Woli Niechcickiej Starej (gm. Rozprza). Dzięki współpracy lokalnej społeczności z przedstawicielami PGE ta stacja nie zagraża już życiu ptaków.

Ładuję galerię...

Bociany bardzo często gnieżdżą się lub odpoczywają na słupach i liniach wysokiego napięcia – szczególnie te młode, gdyż starsze częściej wybierają drzewa. Skutkiem takich sytuacji często bywa śmiertelne porażenie prądem. Energetycy starają się pomagać przenosząc gniazda na specjalne platformy, modernizując stacje transformatorowe w pobliżu gniazd, ale nie zawsze dociera do nich informacja o takich miejscach.


Sołtys z Radą Sołecką Woli Niechcickiej Starej, wiedząc o takiej problematycznej stacji na terenie działki sołeckiej zwrócili się do spółki PGE Dystrybucja, a dokładniej do Zakładu Energetycznego w Piotrkowie o jej wyizolowanie, gdyż co roku przyczyniała się do śmierci młodych ptaków.


- Odpowiedź była pozytywna i natychmiastowa. Wykonanie zaplanowano zgodnie z procedurami wyłączeniowymi na 21 czerwca. Mimo upału energetycy wymienili niektóre elementy stacji oraz wyizolowali przewody wysokiego napięcia. Aktualnie mamy w gnieździe dwa młode boćki i liczymy, że w komplecie odlecą jesienią i powrócą do nas w przyszłym roku. Chcę w imieniu swoim i mieszkańców podziękować dyrekcji i energetykom za dobrze i szybką wykonaną pracę – mówi sołtys Jan Pełka.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Rzaba ~Rzaba (Gość)24.06.2021 14:37

I tera bedom jadły

12


!!! ~!!! (Gość)24.06.2021 14:17

No to fajnie. We wsi przybędzie mieszkańców, bo przecież bociany dzieci przynoszą.

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat