Ubywa nas

Tydzień Trybunalski Sobota, 13 grudnia 201435
Piotrków się kurczy. Biorąc pod uwagę ostatnie cztery lata, dziennie średnio ubywa półtorej osoby. Trochę lepiej jest na terenie powiatu piotrkowskiego. Tu przybyło ponad 200 osób, ale w poszczególnych gminach jest różnie.
Ubywa nas

Jakie są nasze wybory? Różne. Niektórzy opuszczają kraj w poszukiwaniu pracy, inni rodzinne miasto, by studiować w dużym ośrodku czy wreszcie założyć rodzinę. Są też tacy, którzy rodziny nie zakładają, wybierając życie singli. To nasze prywatne wybory. Ale przy okazji tych samorządowych można podsumować, jak te nasze decyzje wpływają na stan zaludnienia kraju, województwa, miasta, gminy.

Porównując dane statystyczne sprzed czterech lat podane przez Państwową Komisję Wyborczą i te z listopada 2014 roku łatwo zauważyć, że w kraju jest nas coraz mniej, mniej o ponad 214 tys. Średnio dziennie ubywa więc jakieś 146,5 osoby.

Zawężając krąg, w województwie łódzkim wcale nie jest lepiej. Łódzkie nazywane jest najbardziej starzejącym się, najbardziej schorowanym, najbardziej wyludniającym regionem. W stosunku do 2010 roku mieszkańców województwa jest o prawie 52 tys. mniej. Średnio dziennie ubywa więc ponad 35 osób. Dla porównania w województwie wielkopolskim przybywa dziennie 6 osób, w małopolskim – 20 osób, a w mazowieckim jest więcej aż o 53 osoby dziennie.
Jak sprawa wygląda w Piotrkowie Trybunalskim? Cztery lata temu było nas 77.070, teraz 74.862, a więc skurczyliśmy się dość mocno, bo aż o 2.208 osób (niemal 3%). To średnio tak, jakby dziennie ubywało półtorej osoby.

Nieco lepiej bilans wypada w powiecie piotrkowskim. Niewiele bo niewiele, ale w ciągu 4 ostatnich lat przybyło tu 260 osób (teraz powiat liczy 91.599 mieszkańców).

W poszczególnych gminach powiatu piotrkowskiego sytuacja wygląda jednak różnie. W siedmiu z nich “stan posiadania” się zwiększył, w czterech liczba mieszkańców się skurczyła.
Największy spadek liczby mieszkańców w ciągu ostatnich czterech lat odnotowała gmina Gorzkowice – o 130 osób (teraz liczy 8.686). Za nią w tym zniżkującym pochodzie kroczą gminy: Ręczno (o 77 osób mniej), Moszczenica (- 35 osób) i Łęki Szlacheckie (- 35 osób).

Ale są i gminy, w których ludzi przybywa. Tu na miejscu pierwszym znalazł się Sulejów (o 182 osoby więcej niż przed czterema laty), a tuż za nim znalazła się gmina Wola Krzysztoporska (+ 166 osób). Dalej były gminy: Wolbórz (+ 74), Rozprza (+45), Grabica (+40), Czarnocin (+18) i Aleksandrów (+12).

Czy problem wyludnienia można próbować zahamować? No i jak to zrobić? W niektórych gminach (jak np. w Woli Krzysztoporskiej) stawiają na rozwój infrastruktury. Nowe szkoły, sale gimnastyczne, boiska, kanalizacja – to wszystko ma zatrzymać, a nawet przyciągnąć młodych ludzi, którzy będą chcieli tu żyć.

Inni próbują pomagać rodzinom wielodzietnym, wprowadzając specjalne uprawnienia dla tychże (Karta Dużej Rodziny w Piotrkowie), ale tu efekty, póki co, spektakularne nie są, jeśli w ogóle są.

Nie pomógł też fakt, że rok 2013 ogłoszony był Rokiem Rodziny, a ówczesny premier Donald Tusk mówił, że rok ów zamieni się w całą dekadę, a ci, którzy chcą mieć dzieci, powinni dostać od państwa wszelką dostępną pomoc. Polacy nie reagują jednak na apele. W Roku Rodziny urodziło się najmniej dzieci od 10 lat.

Co więc zrobić? Nowo wybrani w wyborach samorządowy mają kolejne cztery lata, żeby pomyśleć, jak zmienić nasze wybory.

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

3


Komentarze (35)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

jasny ~jasny (Gość)14.12.2014 14:57

"Reformator" napisał(a):
. Komuniści nie przypadkowo oddali władzę w 1989 roku. Faktem natomiast jest niepodważalnym, że miastu ogromną krzywdę zrobiła reforma administracji rządu Buzka. Bez wątpienia utracenie statusu miasta wojewódzkiego to jedna z największych katastrof Piotrkowa w XX wieku. Nie dość, że zmarginalizowano miasto, odebrano mu siłę przebicia, którą mają miasta wojewódzkiego to sztucznie włączono go a a... Zobacz więcej


Oczywiście, że nie przypadkowo komuniści oddali władzę. Państwo komunistyczne zbankrutowało.Ci którzy nadymają się,że odnieśli zwycięstwo poprzez walkę z systemem są po prostu śmieszni. System gospodarczy był utopijny, oparty na idiotycznych zasadach i przegrał w walce z wolnym rynkiem zachodu. Pozostaje pytanie czy droga naprawy jaką wybrali komuniści była słuszna? Wmawiano nam, że przejście do wolnego rynku wymaga koniecznie przejścia do ustroju na wzór demokracji zachodnich. Dziś jest dobry czas aby zapytać - czy ustrój na jaki się zdecydowano był najlepszym wyjściem ? Spójrzmy na Chiny, które zaczęły się reformować w tym samym czasie. Jaki osiągnięto tam rozwój i czy u nas nie można było zrobić to podobnie? Czy oddanie gospodarki na żer własnych i światowych złodziei było koniecznością?
W Chinach towarzyszy partyjnych za korupcję przy reformowaniu gospodarki rozstrzeliwano publicznie na stadionach. U nas nikt nie poniósł żadnych konsekwencji. Złodzieje wszelkiej maści mają się znakomicie i na dodatek mają czelność ubolewać nad losem okradzionych. Patrzyliśmy na to z pobłażaniem dopóki złodziejskie rządy miały co sprzedawać i opłacać bezrobotnych. Teraz prawie wszystko już zostało rozgrabione i zniszczone, wychodzi szydło z wora, nadchodzi widmo jeszcze straszniejszego bankructwa.
Jeśli nadal ktoś myśli, że można uratować kraj lub miasto poprzez aranżowanie nowych rozwiązań administracji i rozwój biurokracji to powinien więcej się wietrzyć albo udać się do lekarza.

30


Exploit ~Exploit (Gość)14.12.2014 14:57

"Piotrkow-Trybunalski-+4" napisał(a):
dużo ludzi młodych ucieka za granicę może władzy i prezydentowi o to chodzi?

No raczej. Trzeba pozbyć się Polaków żeby utworzyć JUDEOPOLONIĘ! http://alexjones.pl/pl/aj/aj-polska/aj-polityka-polska/item/31724-judeopolonia-jak-%C5%BCydzi-niszcz%C4%85-polsk%C4%99

50


97-300 ~97-300 (Gość)14.12.2014 14:28

"Reformator" napisał(a):
Tylko, że te piękne prognozy były pisane palcem na wodzie. Wystarczy zajrzeć do raportów funkcjonariuszy partyjnych z tych przedsiębiorstw, dyrekcji, SB i odpowiednich ministerstw, by przekonać się, że już na początku lat 80-ych władze doskonale wiedziały, że zakłady są nierentowne i ich upadek jest tylko kwestią czasu i sztucznego podtrzymywania ich przez państwo poprzez pompowanie pieniędzy itd. Komuniści nie przypadkowo oddali władzę w 1989 roku.

Żyliśmy w "realnym socjalizmie", który zafundował nam "okrągły stół" dla wprowadzenia "realnej demokracji"...No cóż tu jeszcze można dodać,zgadzam się z panem.

40


Piotrków Trybunalski +4 ~Piotrków Trybunalski +4 (Gość)14.12.2014 13:57

W Piotrkowie rodzina+4 a w innych miastach takich jak Radomsko,Bełchatów rodzina +3 nikt nie dba o rodzinę liczą się tylko podatki i układy na stołkach ,aby rodzina miała pracę,nie powstają nowe zakłady jak ma to miejsce w innych miastach i miasteczkach, dużo ludzi młodych ucieka za granicę może władzy i prezydentowi o to chodzi?

40


Reformator ~Reformator (Gość)14.12.2014 13:05

"obs." napisał(a):
Mam przed sobą dokument z 1988r


Tylko, że te piękne prognozy były pisane palcem na wodzie. Wystarczy zajrzeć do raportów funkcjonariuszy partyjnych z tych przedsiębiorstw, dyrekcji, SB i odpowiednich ministerstw, by przekonać się, że już na początku lat 80-ych władze doskonale wiedziały, że zakłady są nierentowne i ich upadek jest tylko kwestią czasu i sztucznego podtrzymywania ich przez państwo poprzez pompowanie pieniędzy itd. Komuniści nie przypadkowo oddali władzę w 1989 roku. Faktem natomiast jest niepodważalnym, że miastu ogromną krzywdę zrobiła reforma administracji rządu Buzka. Bez wątpienia utracenie statusu miasta wojewódzkiego to jedna z największych katastrof Piotrkowa w XX wieku. Nie dość, że zmarginalizowano miasto, odebrano mu siłę przebicia, którą mają miasta wojewódzkiego to sztucznie włączono go a administrację województwa łódzkiego. Obecnie nie jest i nie będzie długo możliwa zmiana takiego stanu rzeczy, ale uważam, że nasi pożal się Boże posłowie powinni zabiegać o to, by Piotrków uzyskał w województwie łódzkim taki status jak mają Toruń i Bydgoszcz. Południową część województwa można byłoby podporządkować Piotrkowowi, resztę zaś Łodzi.

40


Basia ~Basia (Gość)14.12.2014 12:56

"MM" napisał(a):
ile dla prezydenta (więcej niż w Poznaniu, bo przecież ma więcej obowiązków), ile dla doradców (bo przecież prezydenta nie zna się na wielu rzeczach i potrzebuje wielu doradców)- to będziesz wiedziała dlaczego nie starcza na młodych zdolnych.
Zresztą jak są zdolni, to sobie poradzą bez pomocy miasta :-D nieprawdaż?


Wybacz ale wysokość pensji prezydenta ustala Radia Miasta - to ona zatwierdza proponowaną kwotę i to głównie od Rady zależy czy ten, czy inny prezydent zarabia 12 tys., czy 4-5 tys. Pewnie, że Ci młodzi ludzie sobie poradzą i nie chodzi, by miasto udzielało stypendiów Bóg wie jakiej wysokości. Chodzi o samo traktowanie ludzi młodych, których nawet symbolicznymi gestami nie stara się przywiązać do miasta. Prezydent miasta nie raczy nawet spotkać się ze wszystkimi młodymi ludźmi, którzy promują miasto. To są gesty, które naprawdę nic nie kosztują, a dają młodym ludziom sygnał, że miasto jest dumne z ich sukcesów, a co do stypendiów to wystarczyłoby, by każdy radny poświęcił na to ze swojej diety 100-200 złotych. Nie chodzi o majątek - chodzi o pewien symbol.

30


obs. ~obs. (Gość)14.12.2014 11:29

Mam przed sobą dokument z 1988r "Regionalny plan zagospodarowania przestrzennego województwa piotrkowskiego. Synteza palnu." W 1988r zakładano ,że w 1995r Piotrków będzie liczył 93 tys. mieszkańców a 100 tys. przekroczy w 2000 roku. Bełchatów miał liczyć w 1995- 70 tys.mieszkńców zaś w 2000r 80 tys. Są jeszcze prognozy demograficzne dla innych miast dawnego województwa piotrkowskiego ,ale nie będę ich przytaczał.Wynika z tego jasno ,że Piotrków ,miał szansę na rozwój ,był przecież znaczącym ośrodkiem przemysłowym nawet w skali kraju. Jednak ulepszacze i naprawiacze gospodarki polskiej wszystko sp...yli i został marazm i beznadzieja.

70


Exploit ~Exploit (Gość)14.12.2014 11:10

A co w tym dziwnego? Nie da się żyć normalnie w kraju którego rząd OKŁAMUJE, OKRADA I UBEZWŁASNOWOLNIA swoich obywateli!

Komentarz był edytowany przez autora: 14.12.2014 11:12

10418191_n.png

30


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)13.12.2014 23:25

"tutaj" napisał(a):
Coś Ty, sami siebie wybiorą.


W dodatku jest to jak najbardziej zgodne z zasadami demokracji. Kłóci się co prawda ze zdrowym rozsądkiem, ale dziś to przecież demokracja jest wartością nadrzędną, prawda? ;)

Cytuję:
To średnio tak, jakby dziennie ubywało półtorej osoby.


Wielka szkoda, że nie jest to trzech półgłówków...

20


architekt ~architekt (Gość)13.12.2014 22:59

"Lesina23" napisał(a):
Ja bym szukał problemu w podatkach i cenach. Grunt w PT jest astronomiczny, podatki są naprawdę duże jak na małe miasteczko. Większość ludzi woli kupić działkę gdzieś poza miastem i zamieszkać na wsi bo jest taniej.


Patrz - prawo podaży i popytu.

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat