Ubezpieczenie czy abonament medyczny?

Tydzień Trybunalski Czwartek, 15 września 20160 2734
Długie kolejki, odległe terminy...Nie oszukujmy się – do działania publicznej służby zdrowia można mieć sporo zastrzeżeń i nie dziwota więc, że szukamy alternatywnych rozwiązań, a co za tym idzie, rozglądamy się za prywatną opieką lekarską. Tu pojawia się ważny dylemat – zdecydować się na abonament czy też ubezpieczenie medyczne?

Warto przyjrzeć się podstawowym różnicom dzielącym obie usługi. Bo na pierwszy rzut oka są niewielkie – i tu, i tu płacimy za możliwość przeprowadzenia badań diagnostycznych oraz konsultacji lekarskich w prywatnych placówkach medycznych.

 

Tym co, najwyraźniej odróżnia abonament od ubezpieczenia, to fakt, że ten pierwszy jest oferowany przez prywatne placówki medyczne. Najczęściej chodzi po prostu o konkretną sieć. To rozwiązanie niezbyt wygodne dla mieszkańców mniejszych miejscowości – w przeciwieństwie do większych aglomeracji, w których istnieje pełna swoboda wyboru i można przebierać w firmach oferujących abonamenty medyczne.

 

A na czym właściwie ów abonament polega? To nic innego, jak oparte na  ryczałcie świadczenie opieki zdrowotnej. Najczęściej korzystają z niego pracodawcy, którzy za sprawą abonamentu wykupują dodatkowe świadczenie pozapłacowe. Trzeba jednak liczyć się z ewentualnymi dopłatami do abonamentu w przypadku wykorzystania określonych limitów (na przykład limit wizyt w ciągu roku).

 

Ubezpieczenie z kolei  wykupujemy w towarzystwie ubezpieczeniowym i to ono, a nie – jak w przypadku abonamentu – konkretna placówka medyczna, zapewnia nam pokrycie wszelkich kosztów opieki zdrowotnej. Ilość firm świadczących usługi medyczne jest znacznie większa niż w przypadku zryczałtowanych opłat – a często bywa i tak, że polisa obejmuje współpracę z przychodniami publicznymi. Za sprawą takiej usługi mamy możliwość skorzystania z konsultacji i badań diagnostycznych czy leczenie szpitalne i zwrot kosztów za pobyt w placówce.

 

Kolejna istotna sprawa to skierowanie na badania. W przypadku abonamentu medycznego badania można przeprowadzić wyłącznie za przyzwoleniem lekarza pracującego w placówce, w której wykupiliśmy abonament. Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie, jest pod tym względem znacznie wygodniej –  tutaj sprawę załatwi dowolne skierowanie, niezależnie, czy wystawione przez lekarza pracującego w instytucji prywatnej, czy też w placówce publicznej.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat