ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ubezpieczenie OC na raty - czy warto?

Czwartek, 28 maja 2020 1949
Koszty zakupu OC przekraczają niejeden domowy budżet. Wybór odpowiedniego jest niezwykle trudny pod kątem indywidualnych cech kierowcy, jak i jego pojazdu. Z tego względu zakup ubezpieczenia OC na raty może być bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla młodych kierowców. Jak wybrać korzystną polisę rozłożoną w czasie? Gdzie znaleźć korzystne OC na raty? Tego dowiesz się w niniejszym artykule!

 

Ubezpieczenie na raty

 

Zgodnie z przepisami OC na raty zobowiązuje ubezpieczyciela do pokrycia kosztów likwidacji szkody po kolizji lub wypadku, nawet jeśli ubezpieczony nie opłacił jeszcze całej składki. W takiej sytuacji nie może on także wypowiedzieć umowy. Ubezpieczenie OC na raty stanowi więc o wiele większe ryzyko finansowe. Z reguły firmy rekompensują to wyższą opłatą za całość OC. Sprawia to, że niekiedy koszt podstawowy może być bardzo wysoki.

 

OC na raty to rozwiązanie dla każdego

 

Rozłożenie kosztów w czasie sprawia, że ostateczna cena każdego zakupionego towaru lub usługi jest wyższa. Opcja ratalna wydaje się bardziej atrakcyjna, jednakże zawsze generuje wyższe koszty ostateczne. Ponadto im więcej rat, kwota ta będzie większa. Ubezpieczyciele proponują z reguły podział składki OC na:

· dwie raty, co 6 miesięcy;

· cztery raty płatne kwartalnie;

· ratę miesięczną.

 

Jakie zagrożenia generuje ubezpieczenie OC na raty?

 

Przede wszystkim rozłożenie opłat w czasie nakłada na usługobiorcę obowiązek terminowego regulowania należności. Ubezpieczyciel nie wypowie umowy za opóźnienia, jednak może nałożyć na drugą stronę dotkliwe kary umowne. W przypadku upływu terminu płatności, może on stosować ponaglenia, telefony i wezwania do zapłaty. Z kolei kolejnym krokiem będzie wpis do Biura Informacji Gospodarczej, windykacja komornicza i droga sądowa. Ponadto, ubezpieczyciel może także na kolejny okres nie przedłużyć umowy. W takiej sytuacji zostanie dodatkowo naliczona ubezpieczającemu kara za brak polisy.

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia OC na raty?

 

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na cenę. Ubezpieczenie na raty trzeba wybierać jak najtańsze, gdyż zakres ochrony jest zawsze taki sam. Ramy prawne odpowiedzialności cywilnej zostały bowiem odgórnie wyznaczone przez ustawodawcę i są takie same w przypadku każdego ubezpieczonego. Podpowiedzią z pewnością będą treści oferowane przez firmę Beesafe w artykule: https://beesafe.pl/porady/ubezpieczenie-oc-na-raty/

Portal oferuje także szereg innych porad, które pozwolą Ci w łatwy sposób wybrać OC na raty dostosowane do Twoich potrzeb i nie tylko. Wystarczy podstawowa wiedza i kilka szczegółów, aby zaoszczędzić dodatkowe pieniądze, które można przeznaczyć na inne rzeczy.

 

Ubezpieczenie OC na raty – czy warto?

 

Każdy właściciel pojazdu musi opłacić składkę obowiązkową z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Zasadniczo jest to jednorazowy koszt, który może nadwyrężyć w zasadzie każdy domowy budżet, szczególnie w przypadku młodych kierowców. Dla nich bowiem sumy są największe ze względu na krótki okres doświadczenia za kierownicą.

Dla wielu z nich ubezpieczenie samochodu na raty, mimo wysokich składek jest jedyną alternatywą. Decyzja w sprawie OC na raty ma swoje zalety i wady, które każdy musi przeanalizować z własnej perspektywy. Z jednej strony nie uderzą kieszeni kierowcy, ale z drugiej strony wygenerują o wiele większe koszty niż wpłata jednorazowa.

 


Zainteresował temat?

0

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat