Tylko Srock w programie 100 obwodnic

PAPKraj Sobota, 08 lutego 202064 11695
Z naszego regionu tylko Srock w powiecie piotrkowskim znalazł się na liście rządowego programu 100 obwodnic. Program będzie realizowany w latach 2020-2030 - poinformował na konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Rząd chce wydać na ten cel 28 mld złotych.

Srock leży przy DK12/91 w ścisłym centrum kraju i bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A1. Ten odcinek drogi jest ważką alternatywą komunikacyjną między Piotrkowem i Łodzią. Przez miasto odbywa się bardzo intensywny tranzyt (w sąsiedztwie drogi są liczne centra logistyczne). Obwodnica znacząco poprawi warunki życia mieszkańców. Od kilku lat trwają prace przygotowawcze do rozbudowy DK12/91. Planowana data ogłoszenia przetargu to II kw. 2022 r. - informuje GDDKiA w Łodzi.

 

Minister wyjaśnił, że wartość całego programu jest szacunkowa, gdyż w przypadku 43 obwodnic przygotowano już wstępne warianty ich przebiegu, ale nie są one jeszcze znane "co do kilometra".

 

Adamczyk powiedział też, że kolejnym krokiem w realizacji programu 100 obwodnic będzie jego przedstawienie na forum Rady Ministrów, która musi go zaakceptować. "Chciałbym, żeby stało się to jak najszybciej, ale myślę, że realnym terminem akceptacji programu jest sierpień" - dodał.

 

Zaznaczył jednocześnie, że pierwsze przetargi w programie 100 obwodnic zostaną ogłoszone już w tym roku.

"Program stu obwodnic na drogach krajowych jest gotów do realizacji i przechodzimy do jego wykonania" - powiedział Adamczyk.

 

"Polacy mają prawo korzystać z bezpiecznych dróg, Polacy mają prawo do miejscowości, w których nie występują korki i nie dominuje smród spalin i w końcu hałas, który temu towarzyszy. Polacy mają prawo korzystać z bezpiecznych wygodnych dróg" - mówił minister Adamczyk.

 

Zapewnił przy tym, że rząd wsłuchuje się w głosy Polaków. Przypomniał, że jesienią ub. r. PiS zapowiedziało przygotowanie programu budowy 100 obwodnic. "Program stu obwodnic na drogach krajowych jest gotów do realizacji i przechodzimy do jego wykonania" - podkreślił Adamczyk

 

Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury Rafał Weber przedstawił sto zadań inwestycyjnych, które będą realizowane w ramach programu. "Przede wszystkim będziemy budować obwodnice w tych miastach i miasteczkach, w których w tej chwili natężenie ruchu jest bardzo duże. Dlatego te miasta i miejscowości, które w tej chwili są objęte największym natężeniem ruchu, zostały wskazane do realizacji w ramach programu 100 obwodnic" - wskazał Weber.

Dodał, że kolejnym kryterium wziętym pod uwagę przez resort przy przygotowywaniu programu jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

 

"Będziemy budowali obwodnice w tych miejscach, w których dochodziło do największej liczby wypadków. Chcemy objąć tym programem drogi krajowe, by budować bezpieczną sieć dróg krajowych po to, by w Polsce wzrastało bezpieczeństwo na drogach krajowych" - zaznaczył wiceminister.

 

Trzecim kryterium, które było brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji dla 100 obwodnic, były "ważne czynniki społeczno-gospodarcze". "Oczywistym jest, że budowa nowej drogi, budowa obwodnicy otwiera nowy potencjał gospodarczy danego regionu. To przy obwodnicach lokowane są nowe działalności gospodarcze, to przy obwodnicach przedsiębiorcy chętniej inwestują i rozwijają swoje działalności gospodarcze" - wyjaśnił Weber.

 

Dodał, że przy wyborze lokalizacji brano także pod uwagę poprawę dostępu do miejscowości i regionów turystycznych.

Budowa obwodnic będzie finansowana z pieniędzy Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Kolejnym źródłem wpływów do KFD są też pieniądze unijne.

 

Obecnie realizowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) przewiduje budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km i wartości 11,3 mld zł. Dotychczas, do końca 2019 r., oddano do ruchu w ramach tego programu 15 obwodnic, a w ramach wcześniejszych działań inwestycyjnych wybudowano ich w sumie 64.

 

Pełny spis planowanych do budowy obwodnic jest umieszczony na specjalnej stronie internetowej pod adresem: www.100obwodnic.pl. (PAP)


Zainteresował temat?

5

7


Komentarze (64)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)09.02.2020 12:54

Obwodnica Srocka? Chyba przez Podolin. Co za bzdura?

25


,bosEnBos ~,bosEnBos (Gość)10.02.2020 20:51

dobrze ze robia obwodnice od kaubojow bo juz jak zawialo to bylo czuc ze blisko srock sie zbliza jak sie jechalo

10


gość ~gość (Gość)09.02.2020 10:48

A poco obwodnica srocka jak za 2 lata tam nikt przez ten smród nie będzie jeździł bo będzie A1

54


gość ~gość (Gość)10.02.2020 14:05

Tak dk. 8 i 12 tylko w marzeniach ich przebieg zmienili posłowie PO.

10


mrzonki ~mrzonki (Gość)10.02.2020 13:33

jasne, nawet Piotrków nie ma obwodnicy, czy sprawa z Sulejowem i drogą s12 nierozwiązana (i pewnie nie będzie), a tu Srock będzie miał, dobre sobie

23


gość ~gość (Gość)10.02.2020 16:30

Precz z posłami co mamią lud!

21


ja ~ja (Gość)10.02.2020 13:55

s12 nigdy nie powstanie, a wiecie dlaczego, bo Jarek wyprowadzi Polskę z Unii, a wtedy żegnajcie fundusze...

32


racja kolacja ~racja kolacja (Gość)10.02.2020 13:52

Jak kilka miesięcy temu pisałem że S12 nie będzie i żeby przedstawiciele S12 dali sobie spokój to się wszyscy śmiali mówiłem że pieniędzy nie będzie na S12?

32


Wapniorz ~Wapniorz (Gość)10.02.2020 13:51

S 12 tylko w głębokiej i czarnej d.....e.

11


adamko ~adamko (Gość)09.02.2020 10:29

A gdzie obiecywana przez PIS większa kwota wolna od podatku, gdzie helikoptery i okręty dla wojska, gdzie wrak Tupolewa , gdzie S12, gdzie ciepłe posiłki w szkołach dla uczniów, gdzie poprawa w służbie zdrowia i szkolnictwie itd itp ? NIE MA i nie będzie. Za to mamy coraz drożej, coraz wiecej ludzi umiera, służba zdrowia to dramat, afery za aferą, znikają miliony z budżetu i nikt z tym nic nie robi PIS to wielokrotni kłamcy, oszuści jak mam im wierzyć???

3113


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat