Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Rozmowa z lek. Krzysztofem Rusinem

PCMD Wtorek, 21 stycznia 20203 3332
Rozpoczął się Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. To dobry moment by wszystkie panie zastanowiły się nad tym, kiedy ostatnio robiły sobie badania profilaktyczne. Sprawdzić stan swojego zdrowia pod kątem ryzyka zachorowania na nowotwór można w całej Polsce, także w Piotrkowie Trybuanlskim i na terenie powiatu piotrkowskiego i można to zrobić bezpłatnie. Kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, lek. Krzysztof Rusin, specjalista położnictwa i ginekologii, zwraca uwagę na wiele istotnych kwestii, związanych z tym tematem, o których każda z kobiet powinna wiedzieć.

Rozpoczyna się Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Dlaczego ta walka jest tak istotna?
Rak szyjki macicy to jedna z najczęstszych chorób u kobiet spowodowana wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego), dodatkowo obarczona bardzo dużym wskaźnikiem śmiertelności. W skali roku na całym świecie zapada na ten rodzaj raka ok. 500 tys. kobiet, a umiera ponad 230 tys. Najczęściej dotyka on kobiety, które mieszczą się w przedziale wiekowym 45-59 lat. W Polsce statystyki też nie są optymistyczne – rocznie z tą chorobą boryka się ponad 3 tys. kobiet, z czego umiera ponad 1700 czego powodem, w dużej mierze, jest zbyt późne wykrycie nowotworu. W Polsce jest to drugi nowotwór po raku piersi, który u kobiet doprowadza do największej ilości zachorowań. Dlatego też, bardzo istotne jest to, aby o problemie mówić, a także wskazywać na rozwiązania profilaktyczne, które są niezbędne i pozwalają na wykrycie nowotworu w takim stadium, które pozwala na jego całkowite wyleczenie.

 

Jak ważna jest regularna profilaktyka i wykonywanie cytologii?
Bardzo ważna. PCMD oferuje kompleksową opiekę nad kobietami, także w ramach Poradni dla Kobiet zlokalizowanych w Piotrkowie Trybunalskim i w powiecie piotrkowskim. Każda pacjentka, która korzysta z usług tych poradni, znajdujących się zarówno w głównym budynku Szpitala w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Roosevelta, czy Wolborzu, Gorzkowicach lub w Grabicy, w ramach wizyty może mieć pobraną cytologię - bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ, korzystając z Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Program ten skierowany jest do Polek między 25 a 59 rokiem życia, które w ciągu ostatnich trzech lat nie były objęte takim badaniem. Ponadto, oprócz regularnych badań, kobiety powinny kontrolować swój stan zdrowia i w razie niepokojących objawów, takich jak na przykład: krwawienie międzymiesiączkowe, niedrożność jelit, bóle miednicy, niewydolność nerek czy bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, koniecznie zgłosić się do lekarza.

 

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na wystąpienie raka szyjki macicy?
Wśród tych najczęściej występujących wskazuje się m.in. na zakażenie wirusem HPV drogą płciową, wystąpienie tego rodzaju nowotworu wśród członków rodziny, przewlekłe infekcje pochwy oraz niedbanie o higienę osobistą, wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego, czy też częste zmienianie partnerów seksualnych lub zaburzony system odpornościowy.

 

Z jakiego zakresu świadczeń medycznych w PCMD mogą skorzystać kobiety z problemami onkologicznymi, w tym m.in. kobiety, których wynik badania cytologicznego nie jest korzystny?
Kadra medyczna Oddziału Położniczo – Ginekologicznego w PCMD wykonuje świadczenia m.in. z zakresu pogłębionej diagnostyki (pobieranie wycinków, diagnostyczne łyżeczkowanie), a także pełnozakresowe zabiegi operacyjne, łącznie z onkologicznymi.

 

Podsumowując, o czym każda kobieta powinna pamiętać, nie tylko przy okazji Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy?
Kobiety powinny obserwować swoje ciało, zwracać uwagę na wszelkie objawy niepokojące, a także wykonywać regularnie badania, takie jak pobranie cytologii, czy USG. Należy pamiętać, że wystarczająco wcześnie wykryty rak szyjki macicy najczęściej można całkowicie wyleczyć. Należy więc dbać o swoje zdrowie i po prostu regularnie poddawać się odpowiednim badaniom.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

a. ~a. (Gość)21.01.2020 12:31

mógł jeszcze p. doktor wspomnieć o b.ważnym szczepieniu p. wirusowi HPV.

56


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat