Trzy ciężarówki z pomocą naukową dla dzieci ze szkół w gminie Czarnocin

ePiotrkowRegion Czwartek, 18 lutego 20211 1901
W ostatnich latach samorząd gminy Czarnocin przeznacza ogromne środki finansowe na poprawę i rozwój bazy dydaktycznej w swoich placówkach szkolnych. Po zakończeniu inwestycji, które są zaplanowane na bieżący rok, łączna wartość wszystkich zadań zrealizowanych w ciągu ostatnich sześciu lat, wyniesie około 7,5 mln zł.
fot.: Urząd Gminy Czarnocin

Wśród największych dotąd inwestycji wymienić należy: budowę nowego budynku przedszkola wraz z dostosowaniem niskiej części obiektu i nową kotłownią, doposażenie istniejącego placu zabaw dla przedszkolaków, remont pomieszczeń i utworzenie „Klubu Malucha”, zakup terenu pod budowę boiska szkolnego i placów zabaw dla dzieci przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czarnocinie, budowę ogrodzenia terenu przeznaczonego pod boisko, budowę boiska szkolnego przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Czarnocinie oraz zakup około 60 komputerów i laptopów dla dzieci i nauczycieli. Oprócz wymienionych dużych inwestycji zostało wykonanych wiele prac remontowych i modernizacyjnych min. naprawa dachów oraz modernizacja i wymiana oświetlenia na energooszczędne.

 

Rok 2021 będzie kolejnym, w którym - za około 2,4 mln złotych - zostaną wykonane prace związane z edukacją. Będą to: zakończenie budowy boiska wielofunkcyjnego przy szkole w Czarnocinie współfinansowane przez Ministerstwo Sportu; budowa boiska wielofunkcyjnego dla uczniów Szkoły Podstawowej w Szynczycach oraz remont i wyposażenie małej sali gimnastycznej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czarnocinie za kwotę niespełna 700 tys. złotych. To zadanie będzie realizowane przy ogromnym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

 

Dobiega końca postępowanie o udzielenie zamówień publicznych i wyłonienie wykonawcy na rewaloryzację zabytkowego parku przy Szkole Podstawowej w Szynczycach oraz remont infrastruktury (ogrodzenia, bramy, nowego oświetlenia, utwardzenia terenu oraz elementów małej architektury) na jej terenie. Inwestycja ta będzie kosztować łącznie ponad 1,1 mln złotych i będzie realizowana przy wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Jednak najbardziej wymiernym działaniem, które wpłynie w tym roku na poprawę możliwości edukacyjnych będzie zakup ogromnej ilości sprzętu i wyposażenia do pracowni tematycznych w obydwu placówkach edukacyjnych, za blisko 500 tys. złotych. Szkoła Podstawowa w Czarnocinie zyska bardzo bogate wyposażenie pracowni fizycznej, geograficznej, językowej, artystycznej i gimnastycznej. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Szynczycach będą mogli natomiast korzystać z nowej pracowni fizycznej i informatycznej, pracowni języka niemieckiego i angielskiego oraz wychowania fizycznego. Skorzystają też uczniowie klas I-III.

 

- Trzeba rozgraniczyć koszty bieżące funkcjonowania oświaty od działań inwestycyjnych i rozwojowych min. takich, które wymiernie wpłyną nie tylko na jakość procesu nauczania ale mogą spowodować obniżenie kosztów funkcjonowania – mówi Roman Miksa, wójt gminy Czarnocin. - Te wszystkie działania są skutkiem realizacji dobrze zaplanowanego i przemyślanego procesu poprawy bazy edukacyjnej w naszej gminie. Po sześciu latach pracy i obserwacji mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że już dziś dostrzegam bardzo pozytywne skutki wszystkich inwestycji. Zwiększyliśmy liczbę miejsc w przedszkolu o 100% i gdyby zaszła potrzeba, mamy możliwość dalszego rozwoju. Uruchomiliśmy „Klub Malucha”, rozwijamy mocno bazę sportową. To są wszystko bardzo istotne kwestie, brane pod uwagę przez młodych ludzi, potencjalnych rodziców, którzy decydują o wyborze miejsca do życia. Już dziś widać wzrost zainteresowania budownictwem jednorodzinnym na terenie naszej gminy i sądzę, że jednym z powodów takiej sytuacji jest zapewnienie dobrej i dostępnej opieki nad dzieckiem od najmłodszych lat. Rosnąca, a nie malejąca, liczba mieszkańców danego terenu to także większe wpływy do budżetu i większy potencjał. Wykształcenie i rozwój młodych pokoleń zawsze rodzi nadzieję, na dobrą przyszłość danej społeczności, dlatego działając w kierunku poprawy jakości życia na terenie naszej wspaniałej gminy Czarnocin, chcemy przede wszystkim - choć nie tylko - inwestować w ludzi - dodaje wójt Roman Miksa.

 

źródło: Urząd Gminy Czarnocin


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_viktoria ~gość_viktoria (Gość)24.02.2021 09:12

A w najbardziej innowacyjnej gminie W Polsce MOSZCZENICA posucha

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat