Trzy banki inwestują w fintech, chcąc stworzyć polski standard podpisu elektronicznego

PAPKraj Sobota, 15 lutego 20202 1985
PKO Bank Polski wspólnie z Alior Bankiem i BNP Paribas zainwestowały 17 mln zł w spółkę Autenti, polski fintech oferujący platformę do elektronicznego podpisywania umów i cyfrowego obiegu dokumentów. Inwestycja ma pozwolić na opracowanie – wraz z resztą środowiska bankowego – przyszłego standardu podpisu elektronicznego na rynku finansowym, analogicznego do istniejącego już Polskiego Standardu Płatności.

„Platforma Autenti służy do zdalnego podpisywania dokumentów za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, czyli smartfona, tabletu czy komputera. Dzięki temu możemy w szybki i prosty sposób podpisać każdy dokument z biura, z domu, czy nawet z urlopu. Dokumenty podpisywane w ten sposób są wiążące prawnie zarówno w Polsce jak i w UE” – mówi Przemek Kondraciuk z Biura Innowacji PKO Banku Polskiego.

 

 

Jest to pierwsza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej tego rodzaju wspólna inwestycja banków, które na co dzień ze sobą konkurują. Przeprowadzona przez nie – wraz z dwoma funduszami Venture Capital – inwestycja w spółkę Autenti, ma jej umożliwić dalszy rozwój platformy podpisu elektronicznego oraz ekspansję na inne rynki europejskie.

 

Rozwiązania proponowane przez Autenti przyczynią się do automatyzacji procesów wewnętrznych, usprawnienia obiegu dokumentów w banku oraz będą miały korzystny wpływ na środowisko naturalne.

 

„Dziś wszystkie dokumenty powstają w sposób cyfrowy, dlatego trzymanie się tradycyjnych sposobów ich zatwierdzania – przez parafowanie każdej strony i podpisywanie każdego egzemplarza umowy kredytowej, wniosku o założenie lokaty i każdego innego dokumentu – nie ma sensu” – tłumaczy Grzegorz Wójcik, CEO Autenti. Jak podkreśla, „tradycyjny obieg dokumentów powoduje niepotrzebne zużycie ton papieru”. Jak ocenia, to jest olbrzymia wygoda dla firm, banków i klientów. „Ale też kolosalna oszczędność czasu i pieniędzy” – dodaje.

 

Jak mówi, „Autenti liczy na to, że dzięki współpracy z wieloma bankami” podpis elektroniczny „to będzie standard na polskim rynku”. „To jest wygoda” – podkreśla Wójcik.

 

PKO BP, Alior Bank oraz BNP Paribas, które zainwestowały w Autenti, reprezentują łącznie ok. 30 proc. aktywów polskiego sektora bankowego. Ich przedstawiciele zapewniają, że pragną zainteresować tym projektem pozostałe instytucje finansowe działające na polskim rynku. Współpraca może wesprzeć stworzenie polskiego standardu zdalnego podpisywania i cyfrowego obiegu dokumentów, a tym samym rozwój proekologicznych rozwiązań w tym zakresie.

 

To kolejny, po utworzeniu Polskiego Standardu Płatności, czy Polish API, przykład, który pokazuje, że współpraca krajowych banków w różnych obszarach i modelach pomaga tworzyć rozwiązania korzystne dla klientów i całej gospodarki.

 

Według prognoz w 2023 roku globalny rynek podpisów elektronicznych będzie wart 5,5 mld dolarów. Analizy rynku podpisów elektronicznych pokazują, że to sektor bankowy ma największy potencjał do wykorzystania rozwiązań związanych z cyfrowym obiegiem dokumentów.

 

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wyborca ~wyborca (Gość)16.02.2020 09:22

Niech sobie o tym zapomną z mojej strony mojej rodziny i znajomych nie ma na to zgody

23


konyrolowany ucisk ~konyrolowany ucisk (Gość)15.02.2020 19:44

Inwestuje się nasze procenty od naszych oszczędności nie pytając nas o zgodę, aby zamienić gotówkę na czipowy niebyt.

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat