Trwają remonty kamienic. Najstarsza część Piotrkowa wciąż się zmienia

UM Piotrków Trybunalski Czwartek, 09 lipca 202025 4690
24 rodziny będą mogły wprowadzić się do trzech remontowanych właśnie kamienic na piotrkowskim Podzamczu. Chodzi o budynki przy Garncarskiej 4, Zamurowej 16 i Starowarszawskiej 5.

Ładuję galerię...

Remonty to część projektu „Młode Stare Miasto”, którego celem jest rewitalizacja najstarszej części Piotrkowa Trybunalskiego. - Chcemy stworzyć w tym miejscu atrakcyjne osiedle mieszkaniowe – mówi prezydent miasta Krzysztof Chojniak. - Robimy to poprzez renowacje istniejących kamienic, a także budowę nowych mieszkań. W ubiegłym roku 31 rodzin zamieszkało w nowej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Starowarszawskiej i Jerozolimskiej, a pod koniec 2018 roku 15 rodzin otrzymało mieszkania w kamienicy i oficynie, które wybudowano od podstaw przy ul. Garncarskiej. Odbudowa tkanki mieszkaniowej wpłynie także na rozwój przedsiębiorczości: handlu, usług, gastronomii, co przełoży się na dalsze ożywianie zabytkowej części Piotrkowa Trybunalskiego.

Kompleksowe remonty istniejących kamienic przy Garncarskiej 4, Zamurowej 16 i Starowarszawskiej 5 całkowicie odmienią wizerunek tej części Starego Miasta. Urzędnicy zaznaczają, że prace prowadzone są od fundamentów po samo poszycie dachowe. - Wymieniane są wszystkie instalacje, roboty obejmują wszystkie klatki schodowe – informuje nasz magistrat. - Mieszkania urządzone będą w standardzie „pod klucz”. Ponadto budynki podłączone zostaną do miejskiej sieci ciepłowniczej. Całość zwieńczy "wyprawka" elewacji.


Najbardziej zaawansowane prace są w kamienicy przy ul. Garncarskiej 4, w której budowlańcy kończą układanie nowego tynku na elewacji, a wewnątrz trwa montaż instalacji.

Oprócz 24 nowych mieszkań w zmodernizowanych kamienicach powstaną także 3 lokale usługowe.


Zainteresował temat?

4

4


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)10.07.2020 06:26

Jaki to ma cel, zagrzybione rudery się burzy i stawia coś nowego, bardziej się opłaca, za parę lat będą wyglądać podobnie, ale liczy się szybki efekt.

42


gość ~gość (Gość)10.07.2020 20:39

I prawidłowo. Będąc w ubiegłym roku w Piotrkowie, zauważyłem że na starówce temat rewitalizacji zatrzymał się... jakby "w połowie drogi": gdzie środki z UE były, tam coś zrobione - a gdzie ich nie angażowano, ruina straszy. Więc OK: robicie dalej - i róbcie, bo nie ma chwili do stracenia. Jeśli to miasto nie chce umrzeć, musi inwestować w tempie, w jakim powinno - a nie "lelum-polelum jakoś to będzie".
A z innej beczki ( ale też ważne ): na skrzyżowaniu ulicy Rolniczej z... linią kolejową mógłby ( a nawet powinien... ) powstać przystanek kolejowy ( osobowy ) [ nazwa robocza: "Piotrków Północ" ]. Jest stamtąd dobrze ponad kilometr do dworca głównego w mieście, więc przepisy PKP są zachowane. Przystanek ten obsługiwałyby szynobusy ŁKA i oczywiście trzeba też zadbać o otoczenie, tzn. dojścia dla pasażerów. Da się zrobić i nie są to, wbrew pozorom, piramidalne koszty. Ale najpierw trzeba chcieć - i mieć odwagę lobbować (+ przygotowanie kosztorysu ). Pozdrawiam z innej części województwa.

11


Piotryna ~Piotryna (Gość)10.07.2020 10:41

Co tam stare miasto jak centrum piotrkowa stoi europa i mói za siebie jak miasto wygląda

70


gość ~gość (Gość)10.07.2020 06:31

"Wizytówką" Piotrkowa pozostaje niezmiennie dawna restauracja "Europa"

110


gość ~gość (Gość)10.07.2020 08:17

Niech ktoś przekaże do um, że Piotrków to nie tylko stare miasto!

52


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)10.07.2020 09:27

Remonty rozpoczęto kiedy zostały nie wyburzone 4+ kamienice. Przez ten czas życie na tym fragmencie miasta wymarło. Urząd ma nadzieję, że wróci, ale nie wróci bo:
-dzielnica podejrzana
-kilka kamienic bez choćby jednego lokalu użytkowego na kiosk nie zachęci biznesu
-brak jakiegokolwiek powodu by tam chodzić dla osób nie mieszkających
-kamienice w krótkim czasie ulegną dewastacji i będzie jak dawniej

63


gość ~gość (Gość)09.07.2020 17:18

Gratulacje dla Prezydenta miasta i jego służb Piotrków Trybunalski zmienia się i pięknieje

610


Korneliusz ~Korneliusz (Gość)09.07.2020 16:45

Bardzo dobrze, że są te remonty, ale czy nie lepiej byłoby wyburzyć te rudery i wybudować coś nowego? A co ze ścianami? Bo w niektórych miejscach była wilgoć i stęchlizna. Nie wiem czy da się je skutecznie i trwale usunąć bez rozbiórki ściany i zrobienia prawidłowej izolacji przy fundamencie. Może jest tu jakiś fachowiec i się wypowie?

112


gość ~gość (Gość)10.07.2020 04:35

Jeszcze ludzi wymienić?

101


bbbbb45 ~bbbbb45 (Gość)09.07.2020 22:52

To teraz czas na remonty kamienic na Wojska Polskiego. Od początku do starej Łódzkiej.

42


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat