Trenować aikido każdy może...

ePiotrkow Piątek, 26 lutego 202111 2981
Wiesław Kieszek z Tomaszowa Mazowieckiego ma 74 lata i od 12 jest na emeryturze i udowadnia, że na rozpoczęcie przygody ze sportem nigdy nie jest za późno. W wieku 67 lat zaczął trenować aikido w klubie Aikikai prowadzonym przez Michała Wąsa, ale cały czas chce się rozwijać w tej dziedzinie i osiągnąć stopień mistrzowski. Pan Wiesław opowiedział nam jak to wszystko się zaczęło, a jednocześnie podczas rozmowy zachęcał osoby w każdym wieku do spróbowania swoich sił w aikido.
fot. Klub Aikido Aikikai

- To jest tak, że na emeryturze człowiek gnuśnieje i podobnie było ze mną, więc żona zaczęła mnie gonić, żebym zaczął coś ze sobą robić. Nie za bardzo mi się chciało, ale pomyślałem, że rzeczywiście trzeba coś ze sobą zrobić. W tomaszowskim ośrodku kultury był wtedy prowadzony kurs samoobrony i zdecydowałem się zapisać - mówi Wiesław Kieszek.

Jak wspomina pan Wiesław kurs był prowadzony przez instruktora capoeiry i brało w nim udział na początku 27 osób. - Niestety z każdym dniem ktoś ubywał i w końcu zostałem sam. Instruktor uznał, że nie jest w stanie prowadzić dalej kursu, ale polecił mi aikido i szkołę Michała Wąsa - wspomina.

Nasz rozmówca postanowił spróbować swoich sił w aikido, choć obawiał się czy w wieku 67 lat będzie w stanie sobie poradzić z treningami. - Trenerzy szybko rozwiali moje wątpliwości i powiedzieli, że jak najbardziej mogę zacząć treningi. Byłem zdziwiony i trochę niepewny, ale szybko się okazało, że trenować aikido może prawie każdy - od dziecka do emeryta - podkreśla.

Po 7 latach treningów pan Wiesław może się pochwalić 2 kyu w aikido, czyli przedostatnim stopniem uczniowskim, ale na tym nie kończą się jego ambicje. - Do stopnia mistrzowskiego zostały mi dwa egzaminy, więc jeżeli tylko zdrowie i dotrwa to chciałbym je jeszcze zrobić - deklaruje.

Warto podkreślić, że w aikido od innych sztuk walki odróżnia to, że tu nie ma klasycznego przeciwnika, a raczej osoba współtrenująca, która jest naszym sojusznikiem w samorozwoju i podkreśla zalety płynące z trenowania tej sztuki walki. - My wykonujemy techniki, które mają obezwładnić, ale absolutnie nie zrobić jakiejkolwiek krzywdy. Dzięki treningom jestem znacznie sprawniejszy fizycznie, a co najprzyjemniejsze w trakcie ich trwania dotrzymuje tempa młodzieży i nie ma obecnie problemu, żebym wytrzymał 1,5-godzinne zajęcia - chwali się.

Nasz rozmówca podkreśla jednocześnie, że poza rekreacyjną jazdą na rowerze wcześniej nie był przesadnie aktywny fizycznie i zachęca każdego do spróbowania swoich sił w sporcie i nie zrażanie się swoim wiekiem. - Drodzy państwo! Nie siedźcie w domu, tylko wyjdzie gdzieś na zewnątrz i po prostu ruszcie się! Nie chodzi tu koniecznie o aikido, choć ono jest doskonałym rozwiązaniem, ale żeby nie zgnuśnieć zajmijcie się jakimkolwiek sportem lub aktywnością fizyczną. Ja mogę zapewnić, że u nas na treningach każda osoba, niezależnie od wieku się odnajdzie. Także zapraszam na matę! - zachęca.

Pan Wiesław podkreśla jednocześnie, że pierwsze treningi, na których można zobaczyć jak wygląda aikido i po prostu spróbować swoich sił są całkowicie bezpłatne i próbując nic się nie straci. - Zawsze tłumaczę kolegom w moim wieku, żeby zamiast siedzieć na kanapie przed telewizorem coś ze sobą zrobić, bo wtedy człowiek znacznie lepiej się czuje - tłumaczy.

Oczywiście przygodę z aikido można zacząć w każdym wieku. - Zachęcam do ćwiczenia z nami. To nie jest jakiś skomplikowany sport wyczynowy i wszelkie techniki oraz ćwiczenia są tak dostosowane, żeby każdy poradził. Także zachęcam zarówno młodych, jak i seniorów, żeby po prostu spróbowali, a na pewno się nie zawiodą - mówi pan Wiesław Kieszek.

A już wkrótce zapraszamy na dłuższą rozmowę na naszym portalu na temat aikido, czyli sztuki walki dla młodszych i starszych, którą przeprowadziliśmy z Michałem i Martą Wąsami, czyli małżeństwem, które od lat trenuje i uczy innych tej wyjątkowej sztuki walki.


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_gg ~gość_gg (Gość)01.03.2021 21:51

Majkel jest the best. Brat Dziamy

00


stefek ~stefek (Gość)26.02.2021 11:48

tylko walki uliczne kształtują wojownika i przyznają dany

05


gość_sok brzozowy ~gość_sok brzozowy (Gość)26.02.2021 15:22

Niedługo będziemy lać polityków myślę że Pan Wiesław pomorze

31


gość_adaś ~gość_adaś (Gość)26.02.2021 11:08

Brawo ten Pan!!!

50


gość_grizly ~gość_grizly (Gość)26.02.2021 11:43

Nie ma gdzie trenować, zabawy w Łęcznie czy Woli Krzystopoeskirj pozamykane, nie wiem

21


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat