ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Trawnik na dachu — nowy trend?

Wtorek, 25 lutego 2020 1231
Trawniki na dachu zwane także zielonymi dachami coraz częściej zdobią przestrzenie dużych miast. Pojawiają się na dachach biurowców, nowoczesnych apartamentowców i „zwykłych” domów, także tych wybudowanych w latach 80. i 90.

 

Czym są trawniki na dachu i czemu zawdzięczają swoją popularność? Podpowiadamy.

 

Trawniki na dachu to specjalne pokrycia dachowe, które składają się z kilku warstw:

 • warstwy hydroizolacyjnej, która chroni strop przed przenikaniem wilgoci;
 • warstwy termoizolacyjnej, która odprowadza resztki wody i chroni budynek przed utratą ciepła;
 • warstwy zabezpieczającej, która stanowi ochronę przed rozwojem korzeni dla niższych warstw pokrycia;
 • warstwy drenażu, która gromadzi i odprowadza nadmiar wody;
 • warstwy filtrującej, która zabezpiecza drenaż przed zanieczyszczeniem;
 • warstwy roślinnej, z rozmaitymi roślinami — mchem, trawą, kwiatami, a nawet krzewami.

 

Dzięki swoim unikalnym właściwościom zapewniają szereg korzyści ekonomicznych, ekologicznych i społecznych.

 

 

 

Zielone dachy — najważniejsze korzyści

 

 • Oszczędności. Zielone dachy stanowią skuteczną warstwę termoizolacyjną. Zimą eliminują utratę ciepłaz pomieszczeń, latem skutecznie chłodzą. Dzięki temu pomagają obniżać rachunki za ogrzewanie i klimatyzację.
 • Walory estetyczne. Trawniki na dachu sprawiają, że budynki wyglądają nowocześnie i elegancko. Podnoszą ich wartość i pomagają uatrakcyjnić wygląd tych, wybudowanych w latach 80. i 90.
 • Oczyszczanie powietrza. Dzięki bujnej roślinności trawniki na dachu pochłaniają nawet 10-20% unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń. Stanowią więc świetny mechanizm filtrujący.
 • Obniżenie temperatury powietrza. Zwłaszcza w centrach dużych miast upalne lata szczególnie dają się we znaki. Zielony ogród może zaabsorbować nawet 50% promieni słonecznych, zmniejszając odczuwalną temperaturę.
 • Zmniejszenie poziomu hałasu. Zielony dach absorbuje nie tylko zanieczyszczenia i promieniowe słoneczne, ale również… hałas. Takie pokrycie wygłusza wnętrz budynku i jego najbliższe otoczenie nawet o kilkanaście procent.
 • Zwiększenie żywotności dachu. Dzięki wielowarstwowej konstrukcji zielony dach skutecznie chroni pokrycie dachowe przed opadami atmosferycznymi, mrozem i promieniowaniem UV, zwiększając jego żywotność nawet kilkukrotnie.

Trawnik na dachu — nie tylko w biurowcach i apartamentowcach

 

Wbrew pozorom, zielony ogród można umieścić nie tylko na dachu nowoczesnego apartamentowca czy biurowca. Coraz częściej takie pokrycia spotyka się także na dachach tradycyjnych domów kostek, także tych wyśrubowanych kilkadziesiąt lat temu. Dzięki nowemu pokryciu budynek zyskuje nowe życie, staje się atrakcyjniejszy wizualnie, a jego wartość wzrasta.

 

źródło: http://www.dohmann.pl/zielone-dachy

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat