Toruński "EU-geniusz" uczy programowania i... życia

PAPKraj Czwartek, 05 marca 20200
Tysiące godzin zajęć pozalekcyjnych, które są wykorzystane na myślenie, programowanie, a jednocześnie są ciekawe - tak starosta toruński Marek Olszewski charakteryzuje projekt "EU-geniusz", który został laureatem konkursu "Innowacyjny Samorząd" organizowanego przez Serwis Samorządowy PAP w kategorii powiatów.
PAP/M. Kmieciński PAP/M. Kmieciński

Projekt "EU-geniusz wyruszył labiryntem ze szkoły tajemnic do świata 3D" został doceniony przez jury za kompleksowe i nowatorskie rozwiązania, mające na celu wspieranie dzieci i młodzieży, głównie z terenów wiejskich, w rozwijaniu kompetencji kluczowych.


Laureat konkursu - Powiat Toruński - jest liderem partnerstwa 10 samorządów, zawiązanego w celu nowoczesnego i efektywnego kształcenia dzieci i młodzieży na poziomie szkoły podstawowej oraz liceum. Dzięki partnerstwu projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości ponad 3 mln zł. Efektem jest wsparcie dla 40 szkół i 3800 uczniów poprzez zajęcia pozalekcyjne oraz wyjazdy edukacyjne nakierowane na rozwijanie kompetencji kluczowych.


Unijne fundusze pozwalają na zastosowanie kompleksowych i nowatorskich rozwiązań wspierających dzieci i młodzież, pochodzącą głównie z terenów wiejskich, doposażanie szkół w sprzęt pozwalający na prowadzenie nowych zajęć oraz szkolenie nauczycieli w posługiwaniu się nowymi pomocami dydaktycznymi.


Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w bezpłatnych, dodatkowych zajęciach w swoich szkołach i wybrania z oferty 14 zajęć wzmacniających kompetencje matematyczne, naukowo-techniczne, informatyczne oraz językowe. Uczniowie uczestniczą też w lekcjach wyjazdowych w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń” oraz placówce edukacyjnej „Chemia w małej skali”.


Z myślą o uczniach mających problemy z nauką przygotowano pakiet zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. Z kolei dzieci ze szkoły specjalnej korzystają z zajęć hipoterapii w stadninie koni oraz terapii Biofeedback. Dla starszych roczników z liceów zapewniono wsparcie doradcy zawodowego i zorganizowano wakacyjne staże, pozwalające zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe.


„EU-geniusz” szkoli również nauczycieli; 100 pedagogów uczestniczyło w specjalistycznych kursach, głównie z robotyki i programowania, przygotowując się do prowadzenia nowatorskich zajęć. W sumie w projekt zaangażowało się 360 nauczycieli z 40 (na 51) szkół na terenie powiatu toruńskiego.


Starosta toruński Marek Olszewski podkreśla, że projekt "Eu-geniusz" jest skierowany nie tylko do najzdolniejszych; ma na celu także wyrównywanie szans edukacyjnych oraz pomaganie nauczycielom w poszukiwaniu najlepszych metod dotarcia do uczniów. "Ma także uczyć ogólnie życia, funkcjonowania we współczesnym świecie" - dodaje.


Samorząd toruński pomysł „EU-geniusza” realizuje od 6 lat. Kolejne projekty pod tą nazwą stanowią odpowiedź na raporty Komisji Europejskiej o lukach w kompetencjach, które KE określiła jako kluczowe. W sumie w ramach trzech edycji „EU-geniusza” powiat zdobył ponad 10 mln zł unijnego dofinansowania, które zainwestowano w uczniów, nauczycieli i szkoły, podnosząc poziom szkolnictwa ogólnego i pomagając uczniom w zawodowym starcie.


Podczas gali konkursu Innowacyjny Samorząd 2020 wręczono w kategorii powiatów także trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Powiat Koniński - za projekt "Wzmacnianie zastosowania TIK – integracja i harmonizacja baz danych oraz udostępnianie elektronicznych usług publicznych", Powiat Chojnicki – za projekt "Do pracy na dwóch kółkach" oraz Powiat Legionowski – za "Pracujące soboty".


Do finału konkursu jury zakwalifikowało osiem spośród 35 zgłoszonych projektów. Są to: "Zdrowy urząd" (Chojnice), "Rozwój elektronicznych usług publicznych w Starostwie Powiatowym w Ostrzeszowie oraz cyfryzacja powiatowych zasobów geodezyjnych" (Ostrzeszów), "Prawo jazdy dla uczniów" (Kędzierzyn-Koźle), "Nowatorskie narzędzia i technologie wspierające pracę terapeutyczną w DPS w Dąbrowie" (Brzeziny), "Program Grantów Społecznych edycja 2019 - integrujemy mieszkańców i zachęcamy do działania" (Gostyń), "Rozwój elektronicznej administracji" (Pruszków), "E-Administracja" (Lidzbark), "Modernizacja ewidencji gruntów i budynków, utworzenie inicjalnej bazy GESUT oraz utworzenie BDOT w wybranych jednostkach ewidencyjnych powiatu" (Lidzbark).

 

 

Materiał video dostępny tutaj! 

 

 


Serwis Samorządowy PAP

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat