ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Tomografia komputerowa - kiedy zalecane jest takie badanie?

Wtorek, 28 kwietnia 2020 1206
Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna? Kiedy należy wykonać takie badanie, ile ono kosztuje i gdzie się na nie zgłosić? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym artykule.
Istockphoto.com

Na czym polega tomografia komputerowa


Tomografia komputerowa (TK) to nieinwazyjne, bezbolesne i szybkie badanie, które pozwala na trafne zdiagnozowanie wielu chorób i schorzeń, a także monitorowanie postępów leczenia. Badanie polega na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich - z różnych stron i pod różnymi kątami, które po nałożeniu na siebie przez specjalistyczne oprogramowanie dają w efekcie obraz wnętrza konkretnej części ciała.

 

Tomografia wykonywana jest z użyciem tzw. promieniowania jonizującego, które przyjmowane w zbyt dużych ilościach może uszkadzać DNA komórek. Nie jest więc tak bezpieczna dla organizmu jak choćby rezonans magnetyczny. Należy jednak pamiętać o tym, że jest niezwykle precyzyjnym badaniem diagnostycznym, które pozwala rozpoznać zmiany, w przypadku których inne metody są niewystarczające - dlatego gdy są ku temu podstawy, warto to badanie wykonać.

 

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania tomografii

 

Tomografia komputerowa znajduje bardzo szerokie zastosowanie, zalecana jest zwłaszcza w przypadku chorób nowotworowych i neurologicznych. Dzięki natychmiastowym i precyzyjnym wynikom, stosowana jest także w nagłych przypadkach, gdy pacjent uległ urazowi bądź podejrzewa się u niego udar, zawał serca lub krwotok wewnętrzny.

O wykonaniu tomografii komputerowej decyduje lekarz (potrzebne jest skierowanie). Najczęściej wykonuje się TK głowy, jamy brzusznej, klatki piersiowej oraz kręgosłupa. 

 

Bezpośrednim przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej jest ciąża. Zwykle większym problemem niż samo badanie okazuje się konieczność podania kontrastu. TK z kontrastem nie powinno się wykonywać u osób: z niewydolnością nerek, wątroby, z astmą, alergią, rozedmą płuc, alergią na środek cieniujący, nadczynnością tarczycy, cukrzycą insulinozależną, nadciśnieniem, jaskrą, a także u pacjentów, u których planowane jest leczenia raka tarczycy promieniotwórczym jodem.

 

Jak przygotować się do badania?

 

Przygotowania do każdego badania mogą wyglądać odmiennie - np.: tomografia komputerowa brzucha będzie wymagała pozostania na czczo przez minimum 6 godzin poprzedzających badanie, TK jelit z kolei - wykonania lewatywy na dzień przed. O konkretne wytyczne najlepiej zapytać personel danej placówki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz także na stronie https://badania.znanylekarz.pl/blog/tomografia-komputerowa-na-czym-polega-badanie/.

Należy zabrać ze sobą skierowanie, dowód osobisty, a jeśli badanie dotyczy dziecka, to koniecznie książeczkę zdrowia. W dniu badania biżuterię i zegarek lepiej zostawić w domu, ubranie powinno być wygodne i nie zawierać metalowych elementów.

 

Jak wygląda badanie - tomografia komputerowa?

 

Pacjentowi zostaje podany kontrast (o ile jest takie wskazanie ze strony lekarza). Następnie pacjent kładzie się na specjalnym łóżku w pozycji, którą wskaże technik przeprowadzający badanie. Łóżko wjeżdża do aparatury, która przypomina szeroką obręcz lub tunel. Ważne, by podczas badania pacjent pozostawał nieruchomo. Rozpoczyna się badanie, które jest całkowicie bezbolesne. Zostaje wykonana seria zdjęć rentgenowskich, o ich wykonaniu pacjenta „informuje” metaliczny dźwięk wydawany przez tomograf. Badanie wykonuje technik radiolog, a nadzoruje lekarz - oboje znajdują się w pomieszczeniu obok, jednak są cały czas w kontakcie z pacjentem.

 

Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut - w zależności od badanego obszaru ciała.

 

Czy na badanie przyjść z osobą towarzyszącą?

 

Tomografia komputerowa nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie pacjenta. Bezpośrednio po badaniu może on prowadzić samochód oraz wrócić do innych codziennych czynności. Jeśli w trakcie TK pacjentowi podano kontrast, wówczas powinien on pozostać przez około 20-30 minut w przychodni, celem sprawdzenia czy nie wystąpi reakcja niepożądana. Czy na badanie przyjść z osobą towarzyszącą? Nie ma takiej potrzeby, ale wsparcie drugiej osoby może pozytywnie wpływać na samopoczucie pacjenta i niwelować stres związany z badaniem. Warto podkreślić, że osoba towarzysząca nie może brać udziału w badaniu (będzie musiała poczekać przed gabinetem).

 

Tomografia komputerowa - ile kosztuje, gdzie zrobić badanie?

 

Nie wiesz, gdzie wykonać tomografię komputerową? Sprawdź na stronie Badania.znanylekarz.pl - znajdziesz tu listę placówek, które oferują badanie TK, porównasz ceny (ich wysokość zależy między innymi od wielkości badanego obszaru, kwoty zaczynają się średnio od 130 zł) i w razie potrzeby umówisz się online na wykonanie badania - bez kolejek i stresującego oczekiwania.

 

Zdjęcie: Istockphoto.com


Zainteresował temat?

2

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat