Tomaszów: Widowisko "Na pilickiej rubieży"

Strefa FM Sobota, 16 stycznia 20105 2129
Czołg, transporter opancerzony, ciągnik artyleryjski, motocykle, ciężarówki, karabiny - to wszystko można było zobaczyć dziś w tomaszowskim Skansenie Rzeki Pilicy. Odbyło się tam bowiem widowisko historyczne "Na pilickiej rubieży".

Co ciekawe w miejscu, gdzie obecnie znajduje się skansen 65 lat temu prowadzone były walki między wojskami niemieckimi i sowieckimi. Jedno z uderzeń radzieckiej piechoty przechodziło bowiem przez teren SRP. - Mamy tu jeszcze ślady umocnień, znajdujemy czasem jakiś zapalnik miny przeciwczołgowej, są tu resztki drutów kolczastych z zasieków wojennych. Historia zatacza tu koło - podkreśla dyrektor skansenu Andrzej Kobalczyk.

 

W tomaszowskiej rekonstrukcji uczestniczyły unikatowe pojazdy. Był czołg T-34 a także wydobyte z Pilicy i odrestaurowane: ciągnik artyleryjski  LUFCIK i transporter opancerzony ROSI. Nie zabrakło także grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. - To nie jest zabawa, są czasami rekonstrukcje gdzie mamy brutalne sceny. Tak naprawdę pokazujemy jak to było naprawdę - wyjaśnia Krzysztof Zawicki.

 

Tych, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o dzisiejszej rekonstrukcji zapraszamy na poniedziałkowy Faktograf.

 

 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mac ~Mac (Gość)18.01.2010 14:03

Przydałby się taki dział na epiotrkow.pl > "zbliżające się imprezy z Piotrkowa i okolic". Tam mogłyby być prezentowane zbliżające się wydarzenia kulturalne itp z PT i okolic :-)

00


ordynans ~ordynans (Gość)18.01.2010 07:13

BYło w sobotę w Strefie FM o 10:00 a impreza zaczynała się o 13. Można było jechać, ja byłem

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga17.01.2010 19:05

Poza tym pisał o tym "Dziennik Łódzki" w ubiegły piątek, 8.01.2010 r. Szkoda, że ePiotrków nie nagłośnił tego wcześniej.

00


mm ~mm (Gość)17.01.2010 15:53

rekonstrukcje są dwa razy w roku , w styczniu i we wrześniu.zaglądaj na skansenpilicy .pl

00


blacky ~blacky (Gość)16.01.2010 19:37

pojechałbym na to gdybym wiedzial :-/

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat