Tomaszów: 180. rocznica powstania miasta

Strefa FM Wtorek, 06 lipca 20100 1088
Tomaszów Mazowiecki kończy dziś 180 lat! Dokładnie 6 lipca 1830 roku został podpisany akt nadania Tomaszowowi praw miejskich, a prywatny ośrodek fabryczny Antoniego Ostrowskiego mógł przedstawić dwóch kandydatów na urząd burmistrza.

- Miasto w momencie założenia było bardzo silnym ośrodkiem przemysłowym, większym w tamtych czasach od Łodzi. Niestety dalsze koleje losu m. in. udział Ostrowskich w powstaniu spowodował odebranie części majątków i upadek miasta. Mimo to do lat 90. zeszłego stulecia Tomaszów był bardzo silnym ośrodkiem przemysłu chemicznego i włókienniczego. Niestety w latach 90. tak jak w innych miastach, tak również w naszym nastąpił kryzys takiego przemysłu, z którego dźwigamy się do dzisiaj - powiedział Rafał Zagozdon prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Teraz Tomaszów Mazowiecki stawia na turystykę, inwestuje m.in. w Nagórzyckie Groty i Niebieskie Źródła. Obchody święta miasta rozpoczynają się 8. lipca w tomaszowskim muzeum. - Jest to bardzo ciekawa wystawa poświęcona miastu i stworzona przez Stowarzyszenie Plastyków w Młodzieżowym Domu Kultury, w ośrodku TKACZ, w Miejskim Ośrodku Kultury oraz słuchaczy tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Rozpoczyna ona cykl imprez związanych z rocznicą powstania miasta, które będą trwały do jesieni. Będą to festyny, seminaria naukowe i wystawy - dodaje prezydent Tomaszowa.

 

Miastu i wszystkim tomaszowianom życzymy wszystkiego najlepszego.

 

 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat