To już 77 lat...

Strefa FM Niedziela, 23 kwietnia 20174 6730
Wiosną 1940 roku radzieccy policjanci polityczni (NKWD) rozstrzelali ponad 20 tysięcy obywateli naszego kraju, w tym wielu oficerów wojska i policji, nauczycieli, profesorów i posłów przebywających w obozach na terenie ZSRR. Zbrodnia katyńska to jedna z największych tragedii narodu polskiego. W niedzielę, 23 kwietnia w Piotrkowie hołd ofiarom oddali m.in. członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej, samorządowcy, policjanci oraz przedstawiciele piotrkowskich szkół.

Ładuję galerię...

Tradycyjnie najpierw odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ofiar w kościele oo. Bernardynów, a po niej złożono kwiaty pod pomnikiem katyńskim.

 

 - Ta zbrodnia na trwałe odcisnęła piętno na polskim narodzie. Katyń określa się zwykle mianem zbrodni ludobójstwa, ale nie jest to określenie do końca precyzyjne, ponieważ nie sam Katyń był ludobójstwem, był częścią znacznie większej zbrodni popełnionej na polskim narodzie, zbrodni, która rozpoczęła się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Funkcjonariusze NKWD wywieźli na wschód nawet milion osób, dokładnie nie wiadomo ile tych osób zginęło. Zbrodnia katyńska nigdy nie miała zostać odkryta, specjalnie posadzono tam sosny, a sowieci mieli zakaz zabierania jakichkolwiek cennych przedmiotów, należących do ofiar, kiedy wreszcie odkryto masowe groby, sowieci wszystkiemu zaprzeczyli, obwiniając o to Niemców. Takie były początki kłamstwa katyńskiego, które było jednym z filarów PRL. Dopiero po obaleniu komunizmu prawda w pełni wyszła na jaw - powiedział Piotr Skotnicki z Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

 

Wieńce złożyli m.in. członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej, wiceprezydent Piotrkowa Andrzej Kacperek, posłanka Elżbieta Radziszewska, insp. Dariusz Partyka - komendant KMP w Piotrkowie Trybunalskim, przedstawiciele piotrkowskiej delegatury Kuratorium Oświaty na czele z dyrektorem Tomaszem Trzaskaczem a także piotrkowskich szkół.

 

Organizatorami obchodów 77. rocznicy byli: Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie.


Zainteresował temat?

8

1


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)23.04.2017 20:02

Dlaczego nie było Chojniaka?

60


Bobi ~Bobi (Gość)24.04.2017 11:59

Komuchy z SLD uczestniczyły w obchodach?

20


tb ~tb (Gość)23.04.2017 20:09

Bardzo ważna uroczystość! Liczne poczty sztandarowe, dyrektorzy szkół z młodzieżą, podniosła msza św. w kościele oo. Bernardynów, ... Nasi Rodacy zamordowani w wielu miejscach ZSRR, wołają o pamięć o ich śmierci w imię miłości Ojczyzny i to w czasie trwania niemieckiej agresji na Polskę. To nasi Rodacy i należna jest im pamięć po latach milczenia i zacierania faktów. Cześć Ich Pamięci !

134


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat