To, co złe dla ekosystemu, jest dobre dla pandemii

PAPŚwiat Czwartek, 02 lipca 202014 2068
Niszczenie środowiska może sprawić, że pandemie będą bardziej prawdopodobne i trudniejsze do opanowania, gdyż ryzyko choroby jest „ostatecznie powiązane” z różnorodnością biologiczną i naturalnymi procesami - sugerują brytyjscy naukowcy.
pexels.com

Zgodnie z hipotezą naukowców z University of the West of England i Greenpeace Research Laboratories na University of Exeter, ryzyko choroby jest „ostatecznie powiązane” z różnorodnością biologiczną i naturalnymi procesami, takimi jak obieg wody.

 

O wnioskach z nowych badań informuje pismo „Environmental Science and Policy”. Badając złożone relacje pomiędzy społeczeństwem a środowiskiem naukowcy ci doszli do wniosku, że utrzymanie nienaruszonych i w pełni funkcjonujących ekosystemów oraz związanych z nimi korzyści środowiskowych i zdrowotnych jest kluczem do zapobiegania pojawieniu się nowych pandemii.

 

Utrata tych korzyści w wyniku degradacji ekosystemu - w tym wylesiania, zmiany użytkowania gruntów i intensyfikacji rolnictwa - dodatkowo pogłębia problem, prowadząc do niedoboru wody i innych zasobów niezbędnych do ograniczenia przenoszenia chorób zakaźnych i łagodzenia ich skutków.

 

„Ekosystemy naturalnie hamują przenoszenie chorób ze zwierząt na ludzi, ale efekt ten maleje wraz z degradacją ekosystemów – powiedział główny autor, dr Mark Everard z University of the West of England. - Jednocześnie degradacja ekosystemu podważa bezpieczeństwo wodne, ograniczając dostępność wody odpowiedniej dla dobrej higieny rąk, warunków sanitarnych i leczenia chorób. Zagrożenia chorobowego nie można oddzielić od ochrony ekosystemów i bezpieczeństwa zasobów naturalnych”.

 

Dr David Santillo z Greenpeace Research Laboratories w Exeter dodał, że "szybkość i skala, na jaką w tak wielu krajach podjęto radykalne działania w celu ograniczenia ryzyka zdrowotnego i finansowego związanego z COVID-19 pokazują, że radykalna zmiana systemowa byłaby możliwa również w celu radzenia sobie z innymi globalnymi zagrożeniami egzystencjalnymi, takimi jak kryzys klimatyczny i załamanie różnorodności biologicznej. Pod warunkiem, że będzie taka wola polityczna".

 

Jak wskazują autorzy badań, lekcja z pandemii COVID-19 polega na tym, że społeczeństwa na całym świecie muszą „odbudowywać się lepiej”, w tym - chronić i odtwarzać uszkodzone ekosystemy (zgodnie z celami Dekady ONZ o przywracaniu ekosystemów 2021–2030), w polityce środowiskowej i gospodarczej, stawiając na czołowym miejscu wartości dotyczące przyrody i praw człowieka. 

 

 

 

 

Paweł Wernicki/PAP


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)02.07.2020 20:45

Kiedy im się skończą ci wszyscy eksperci wirusolodzy itp.
Robią z ludzi debili.

31


gość ~gość (Gość)02.07.2020 10:12

I znowu profesury z hali zabierają głos jako najwięksi znafcy tematu.

12


Kazik ~Kazik (Gość)02.07.2020 10:07

I nawet radio pisze takie bzdury a o 5 G cisza. Od kiedy uruchomili te nadajniki obserwuję dziwne zjawisko ptaki wróble gołębie i inne walą systematycznie w okna i drzwi balkonowe. Przychodzą tu się napić gdyż wystawiam zawsze wodę w pojemnikach. To samo jest dziwne zachowanie pszczół i os to pokazuje jedno ,że 5 G jest szkodliwe

41


soros to antychryst ~soros to antychryst (Gość)02.07.2020 22:23

Co jeszcze wymyślą, aby "pandemię"strachu podsycać, muszą nieźle za to płacić.

20


gość ~gość (Gość)02.07.2020 12:20

Coś w tym jest

11


gość ~gość (Gość)02.07.2020 10:54

Ooo jeżu...

10


gość ~gość (Gość)02.07.2020 10:16

Hodowla wróbli raczej jest nielegalna.

22


gość ~gość (Gość)02.07.2020 09:29

Wszystko to jest wyssane z palca :)

52


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)02.07.2020 08:17

Myślę że "jajogłowi" mają rację. Matka Natura kocha WSZYSTKIE swoje dzieci, a te, które są niegrzeczne porządnie przetrzepie po tyłku, a nawet przegna precz.

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat