Terytorialsi będą badać na obecność koronawirusa w mobilnym punkcie Test&Go.

Opoczno Wtorek, 05 maja 202011 4537
We wtorek 5 maja pod Opocznem powstanie pierwszy wojskowy punkt pobierania wymazów w województwie łódzkim. Kierowcom i pasażerom, bez wysiadania z samochodu, żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej pobiorą próbki na obecność koronawirusa. Z wnioskiem o pomoc w zorganizowaniu i obsłudze punktu pobrań wymazów tego typu zwrócił się wojewoda łódzki.

Ładuję galerię...

Punkt będzie zorganizowany od godziny 8:00 w powiecie opoczyńskim - Ostrów 116a na terenie przy świetlicy wiejskiej. Pierwszy tego rodzaju punkt zafunkcjonował w poniedziałek w Krotoszynie na wielkopolsce. Całość jest organizowana zgodnie z zasadą „drive thru”, czyli bez wysiadania z samochodu. Wymazy będą pobierane od osób wcześniej wskazanych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne. W tym przypadku opoczyński SANEPiD skieruje tam osoby objęte kwarantanną z terenu powiatu, tj. przede wszystkim policjantów, strażaków, pracowników służby zdrowia.

 

Łódzcy Terytorialsi zostali przeszkoleni do przeprowadzania wymazów przez specjalistów z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego (WSRM) w Łodzi. Testy u osób objętych kwarantanną przeprowadzają od kilku tygodni wspólnie z żołnierzami z WCKMed, natomiast od 1 maja zespoły wymazowe 9ŁBOT i 25BKPow wykonują testy personelowi DPSów w województwie łódzkim. Wszystkie te działania są realizowane we współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz WSRM w Łodzi.

 

Decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka od poniedziałku 4 maja siły zbrojne są gotowe wystawić pięć mobilnych punktów pobierania wymazów. Punkty „Test&GO” będą organizowane przez wybrane brygady obrony terytorialnej oraz żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych. „Test&GO” będą wykorzystywane regionalnie – zgodnie z wnioskami kierowanymi przez wojewodów. Celem jest usprawnienie przeprowadzenia testów i zmniejszenie ryzyka zakażenia innych osób.

 

Do pobrania próbek kierowane będą osoby wskazane przez stację sanitarno-epidemiologiczną (na wniosek wojewody), które przebywały do tej pory w izolacji epidemiologicznej. Będą musiały odpowiedzieć na pytania w ankiecie i przejść kwalifikację, na podstawie której otrzymają skierowanie do badania. Sam wymaz zostanie pobrany po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.

 

„Test&GO” będzie zorganizowany w formie potokowej. Na placu wymazowym zostaną wyznaczone strefy: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Cała procedura nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Zebrane próbki zostaną przewiezione do laboratorium. Jeśli wynik badań będzie pozytywny, pacjent otrzyma taką informację telefonicznie. Informację o wyniku badania będzie można również sprawdzić po kontakcie telefonicznym i przez stronę internetową stacji sanitarno-epidemiologicznej przez specjalny kod wydany podczas badania.

 

za 9ŁBOT


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bolek ~Bolek (Gość)06.05.2020 09:05

Terytorials dobry na wszystko od leczenia do podorywki?

10


gość ~gość (Gość)05.05.2020 09:59

Drive thru, test&go.... to już kurcze brakuje słownika języka polskiego ?

70


grypa ~grypa (Gość)05.05.2020 17:44

Przez dwa miesiące w Polsce umarło ok 60.000 osób. Na naciąganego wirusa 600. To jest poważne zagrożenie. Jeśli nie boicie się śmiertelności to ten wirus robi inne spustoszenia w waszym organizmie, o których nic nie wiecie. Państwo robi wam zakazy i nakazy w trosce o wasze zdrowie.

12


mobbing ~mobbing (Gość)05.05.2020 11:30

Czyżby sezon grypy 2019/2020, się skończył i nie ma argumentów na zamordyzm Polaków, aby wystraszeni odważyli się zdjąć te szmaty z twarzy i nie osłabiali układu oddechowego, własnymi, wydychanymi grzybami i bakteriami, i nie chodzili jak otumanione cyborgi w 2 metrowej odległości od siebie.

50


gość ~gość (Gość)05.05.2020 16:18

Tylko 700osub umarł do tej pory i codziennie przybywa horyh 300 osub nie warzne przecież to fikcja

10


 jantek jantoni ~ jantek jantoni (Gość)05.05.2020 11:28

Kolejne poszukiwanie pretekstu, żeby zielonym krasnoludkom sypnąć trochę publicznego grosza.

30


Aaaa40 Aaaa40ranga05.05.2020 09:28

A jaka cena testu. Bo we Wrocławiu pod stadionem też stał mobilny "drive thru", też pobierali wymazy ale za 550zł

01


gość ~gość (Gość)05.05.2020 09:06

Kontrole gorsze jak na Białorusi za Breżniewa.

40


obs. ~obs. (Gość)05.05.2020 07:47

cyt. "Będą musiały odpowiedzieć na pytania w ankiecie i przejść kwalifikację, na podstawie której otrzymają skierowanie do badania. Sam wymaz zostanie pobrany po wcześniejszej rejestracji telefonicznej" Łatwiej pewnie będzie zdać maturę niż się tam dostać. A talon na badanie od wojewody również?

90


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat