Terapia przeniesiona

ePiotrkow Piątek, 02 października 201514 9191
Od września Poradnia dla Osób z Problemami Alkoholowymi i ich rodzin została przeniesiona
z ul. Broniewskiego 4 do Przychodni nr 4 przy ul. Armii Krajowej 11.
Fot. mw

Poprzedni budynek na osiedlu Wyzwolenia groził zawaleniem. Od dnia 1.10.2015 r. funkcję nowej kierownik Poradni piastuje Katarzyna Kaczmarek – psycholog i specjalista terapii uzależnień.

Spotykamy się bliżej centrum. Zmiana siedziby była konieczna?

- Tak, zdecydowanie musieliśmy zadbać o komfort pacjentów.

Przypomnijmy czytelnikom kto i z jakich form pomocy w Państwa Poradni może korzystać?

- Osoby uzależnione a także członkowie rodzin osób uzależnionych czyli na przykład żony, mężowie i dzieci. Dorosłe dzieci, ponieważ powstaje grupa terapeutyczna dla DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików – przyp.red.). Właśnie trwa do niej rekrutacja - informuje kierownik.

Czy są jakieś szczególne symptomy dające podstawę do tego by z takiej terapii skorzystać?

- Na przykład nieuświadamianie sobie swoich życiowych potrzeb i celów może być efektem tego, że w dzieciństwie z powodu alkoholizmu jednego lub obojga rodziców pewne potrzeby były niezaspokojone. Spotykamy się tutaj po to, aby takie nieprzepracowane wcześniej sprawy wspólnie rozwiązywać.

Ilu piotrkowian obecnie korzysta z pomocy państwa placówki?

- Na tą chwilę zarejestrowanych jest około 700 osób z Piotrkowa i terenów wiejskich, z powiatu piotrkowskiego, ale także z Tomaszowa Mazowieckiego. - dopowiada Katarzyna Kaczmarek.

Nowa kierownik, nowa siedziba i nowe pomysły na pomoc mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego i nie tylko.

- Myślimy o rozbudowaniu form terapii o pomoc osobom uzależnionym od innych substancji psychotropowych. Ale to w dalszej perspektywie.

 

Spotkania grupy terapeutycznej DDA odbywać się będą po 20 października 2015.

Zmienił się również numer telefonu do Poradni. Obecny to: 44 645 10 54. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20.

 

(mw)


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu ~prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu (Gość)18.12.2016 18:43

Prywatny ośrodek terapii uzależnień od alkoholu we Włodzimierzowie działa na terenie powiatu piotrkowskiego. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 797 162 822.
Nasza strona http://www.detoks-elba.pl/

10


ig ~ig (Gość)04.10.2015 01:28

Choroba "na własne życzenie". Idąc tą drogę to 99% chorób jest na własne życzenie. Zawał, wylew, zapalenie płuc, zwykłe przeziębienie, kalectwo w wyniku wypadku i wiele innych, są też "na własne życzenie". Nie życzę Ci spełnienia takich życzeń.. Poczytaj trochę i wtedy zabieraj głos..

33


tutaj tutajranga03.10.2015 16:31

Kopiuj-wklej, bo zawsze, kiedy chcę napisać dłuższy tekst, piszę go najpierw w wordzie, a potem wkleja na forum. Za dużo tekstów mi zeżarło do tej pory, a pisać po raz drugi mi się nie chce. Dokument z datą mam nadal na pulpicie. Chcesz zobaczyć?
Ot, cała tajemnica.

21


tutaj tutajranga02.10.2015 16:55

Alkoholizm jest potworną, śmiertelną chorobą. Niezwykle trudną do leczenia. O ile narkoman może dostać środki medyczne, zastępujące narkotyk i łagodzące ból, to dla alkoholu takich środków nie ma. Można jedynie wpaść z deszczu pod rynnę. Przez jakiś czas można brać dwubenzodiazepiny, ale to skutkuje kolejnym uzależnieniem. Dlatego alkoholik, który walczy o życie, tak bardzo boi się „proszków”. On już wie.
Łagodne statystyki mówią, że co dziesiąty dorosły Polak jest uzależniony od alkoholu. I ciągle się zamiata problem pod dywan. Bo w naszej mentalności: nie ten jest alkoholikiem, który pije, ale ten, który się leczy.
Przy każdym uzależnieniu mechanizm jest taki sam: wyregulować sobie nastrój. Niestety, po przekroczeniu czarodziejskiej kreski, nie można się już zatrzymać. Ci, którzy nie rozumiecie, obejrzyjcie jakikolwiek filmik o kolejce górskiej. Po tym, jak wciągarka umieści wagoniki na szczycie, nie ma już odwrotu.
Dlaczego hazardzista gra dalej? Bo nie może przestać. Dlaczego kobieta kupuje tysięczną, niepotrzebną torebkę? Bo nie może przestać. Dlaczego grubas tyje nadal? Bo nie może przestać.
Ci, którzy w tej chwili myślą: „Jakby chciał, to by przestał”, niech padną na kolana w podzięce, że ich to nie dotyczy.
Podczas swojej nauczycielskiej drogi widziałam tysiące dzieci, które przechodzą piekło. Rozpoznawałam je najdalej podczas trzeciej lekcji. Część z nich kłania mi się po dziś dzień, część odsiaduje za dwie głowy lub gwałt, część znikła.
To dobrze, że w Piotrkowie ma zaistnieć miejsce, gdzie DDA będą mogły dostać pomoc. To trudne, a wiem to stąd, że wychowałam DDA.

83


cowywiecie ~cowywiecie (Gość)02.10.2015 22:37

mechanizm uzależnienia,niezależnie od substancji przebiega tak samo. Przydatność=>ukojenie=>relaks=>dystans=>konieczność=>rutyna/codzienność=>wzrastająca potrzeba=>zażywanie non stop. Mozg niektorych osob sie przyzwyczaja do latwiejszych rozwiazan. Taka genetyka. Niestety. Choroba nie wybiera,jak rak. Nie traktujmy osob uzaleznionych ALE czystych jak obywateli drugiej kategorii. Pamietajmy, ze Ci ktorzy chca sie leczyc walcza codziennie z RAKIEM. To straszna choroba kiedy obiecujesz sobie, ze nie wezmiesz/nie napijesz sie a jednoczesnie kazda komorka Twojego ciala tylko tego pragnie.

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat