Teatry PUK-PUK i Resursa zwycięzcami festiwalu „Trybuna Teatru”

ePiotrkow Niedziela, 05 listopada 20172 4413
Zdobywcami głównych nagród tegorocznej edycji festiwalu „Trybuna Teatru” zostały zespoły ze Świdnika i Radomia – teatry PUK-PUK i Resursa. VII Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru” zakończył się w niedzielę, 5 listopada. W festiwalu wzięło udział dziesięć zespołów teatralnych z całego kraju.

Ładuję galerię...

    VII Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru” przeszedł już do historii. Wielki finał imprezy odbył się w piotrkowskim Miejskim Ośrodku Kultury w niedzielę 5 listopada. Werdyktem jury Grand Prix festiwalu w kategorii młodzieżowej zdobył Teatr PUK-PUK z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku za dwa spektakle „Głusi” oraz „Wnętrze”. Zaś w kategorii teatru dorosłych zwycięzcą został zespół Teatru Resursa z Ośrodka Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu za spektakle „Pokój Jakuba” i „Audiencja II”. Wyróżnienia otrzymali: za profesjonalne żonglowanie formą w spektaklu „Opereta czyli Ptasia kaszanka” Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Teatr TARA-BUM z Rybnickiego Centrum Kultury za spektakl „W brzuchu”.

  Tegoroczne zmagania aktorów-amatorów oceniała Rada Artystyczna, złożona z profesjonalnych aktorów. Jej przewodniczącą była Dominika Ostałowska, obok której w fotelach jurorskich zasiedli Aleksandra Kowalczyk i Bartłomiej Błaszczyński. – Właściwie był to werdykt jednogłośny, musieliśmy pójść na pewne kompromisy tylko w tym sensie, że niestety jak to z kulturą bywa jest ona niedofinansowana, w związku z czym głownie mieliśmy problem jak podzielić fundusze, a nie co do samych nagrodzonych. Tutaj nie było różnic, mieliśmy za to różne pomysły pod względem matematycznym odnośnie podzielnia puli przeznaczonej dla laureatów. Ale, jak rozmawiałam z panem Bartkiem i panią Aleksandrą, mieliśmy do szczęście, że byliśmy skłonni do współpracy i kompromisów. Mieliśmy też bardzo podobne odczucia estetyczne i generalnie teatralne na tym festiwalu także z wyłonieniem najlepszych kłopotu nie było – mówiła po wręczeniu nagród Dominika Ostałowska.

   – Festiwal właśnie dobiegł końca, nie ukrywamy, że cieszymy się bardzo, iż ponad dwadzieścia zespołów z całej Polski zgłosiło do nas chęć udziału w „Trybunie Teatru”, z których wybraliśmy naszym zdaniem dziesięć najlepszych, które mogły zaprezentować się przed piotrkowską publicznością. Jurorzy biorą odpowiedzialność za przyznane nagrody. Werdykt jest już zakończony i przyznam, że zgadzam się całkowicie z wyborem jury – podsumowała festiwal Elżbieta Łągwa-Szelagowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. – Cieszę się bardzo, że festiwal się udał, tym bardziej, że w roku jubileuszu 800-lecia Piotrkowa chcieliśmy bardzo, żeby ten festiwal był i znaczący i wyjątkowy. I sądzę, że taki był. Poruszana w spektaklach tematyka jednoznacznie wskazuje na potrzebę posługiwania się we współczesnym świecie metaforą teatralną. To jest chyba taki czas, że już ten wirtualny trend troszeczkę jest już oceniany tak jak trzeba, czyli najważniejszy jest ten bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem czy dialog. Ten monolog z komputerem nie jest dobrym pomysłem na życie, teatr, co pokazał nasz festiwal, zdecydowanie jest pomysłem lepszym.  

   Organizatorami VII Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru” był Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie, Stowarzyszenie BUSOLA dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci oraz Stowarzyszenie Rozwoju przez Sztukę TRAKT.

 

Tekst i foto: Agawa

 


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ziwz ~ziwz (Gość)05.11.2017 17:12

a publiczność? był ktoś z miasta czy grali sami dla siebie?

33


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat