Teatr Wielki w Łodzi otrzyma 3 mln zł

Łódzkie Piątek, 11 października 20195 1522
Już od 1 stycznia 2020 roku Teatr Wielki w Łodzi będzie instytucją współprowadzoną przez ministra kultury. Oznacza to, że teatr otrzyma na swoją działalność między innymi dofinansowanie w kwocie 3 mln zł. Listy intencyjne w tej sprawie podpisano wczoraj w Łodzi.

Ładuję galerię...

W czwartek, 10 października, w Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się uroczystość podpisania listów intencyjnych w sprawie współprowadzenia drugiej sceny narodowej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Drugim sygnatariuszem listu jest Urząd Marszałkowski w Łodzi, bowiem Teatr Wielki jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. W czwartkowym wydarzeniu udział wzięli: minister kultury prof. Piotr Gliński, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz dyrektor naczelny Teatru Wielkiego Dariusz Stachura, a także pracownicy teatru, zaproszeni goście i dziennikarze.

 

– Od 1 stycznia 2020 roku Teatr Wielki w Łodzi będzie bezpośrednio wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (...) Zaczynamy od 3 mln zł rocznie. (…) Niezależnie od tego, kto będzie ministrem kultury w przyszłym roku to te pieniądze dla Teatru Wielkiego są zapisane w budżecie – mówił wczoraj minister Gliński. – Dzisiaj podpisujemy list intencyjny, ponieważ procedury zawsze wymagają trochę czasu. (…) Wraz z marszałkiem Grzegorzem Schreiberem będziemy teraz dzielić odpowiedzialność za Teatr Wielki w Łodzi. (…) To oznacza, że pewna stała część budżetu jest dodawana do tego, co było dotychczas, (…) a jednocześnie dwa istotne przywileje należą się instytucjom współprowadzonym przez ministerstwo - nie muszą one uczestniczyć w konkursach ministra kultury na różne działania w obszarze kultury, bo mogą dostawać bezpośrednie dotacje celowe oraz takie samo wsparcie mogą otrzymywać w sprawach inwestycji. Mam nadzieję, że Teatr Wielki będzie korzystał z tych ułatwień. (…) Łódzki Teatr Wielki pamiętam z czasów jego wielkości, ale i teraz taki jest i taki będzie, a ta decyzja na pewno pomoże w jego funkcjonowaniu. Nasze instytucje kultury muszą być w końcu dofinansowane, dlatego zwiększyliśmy środki na kulturę – od przyszłego roku będzie 40% wzrostu budżetu centralnego na kulturę. To są działania podjęte z szacunku dla polskich artystów.

        

Za wsparcie łódzkich artystów wicepremierowi podziękował marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber: – Cieszę się bardzo, że Teatr Wielki znalazł wspaniałego partnera w panu premierze Glińskim, który znakomicie zna warunki funkcjonowania kultury w Łodzi. Zresztą pan premier jak najbardziej był przekonany, że to jest działanie, które warto dla Łodzi i Teatru Wielkiego przedsięwziąć. A ponieważ mieliśmy obaj również wspaniałego partnera w osobie dyrektora teatru, udało nam się wspólnie usiąść i ustalić zręby tego porozumienia.

Marszałek Schreiber podziękował również wicepremierowi za zrozumienie potrzeb kulturalnych społeczeństwa województwa łódzkiego. Podkreślił, że przyznane drugiej narodowej scenie środki finansowe pozwolą nie tylko na łatwiejszy i lepszy dostęp do kultury mieszkańcom łódzkiego, ale pomogą w rozszerzeniu oferty artystycznej.   

         

Od dwóch lat instytucjami współprowadzonymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na terenie naszego województwa są Teatr Muzyczny i Filharmonia Łódzka.

 

 

 

 

Agawa


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga15.10.2019 21:00

A kogo to w 97-300 obchodzi?

23


babcia ~babcia (Gość)19.10.2019 11:42

A co zapisali się do pis-u co na to po????

11


Zuzelek ~Zuzelek (Gość)11.10.2019 20:22

Nie” daj może” tylko daj Boże. Taki drobny zong!

12


Bolszewia ~Bolszewia (Gość)11.10.2019 13:20

Daj może także Rydzykowi, on też prowadzi niezły teatr.

23


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat