Tak wygląda przebudowana ul. Pereca na piotrkowskim Podzamczu

ePiotrkow Piątek, 18 września 202053 7308
Pereca na Podzamczu została przebudowana, w dodatku nie jest już ślepa. Ulica została połączona z Al. Kopernika. To jeden z elementów rewitalizacji tej części miasta, a dokładniej jeden z etapów utworzenia tzw. bulwarów nad rzeką Strawą. Prace trwały od ubiegłego roku i realizowane były w formule "projektuj i buduj". W piątek o poranku zadanie zostało oficjalnie zakończone, a ulica otwarta.

Ładuję galerię...

Przez kilka pierwszych miesięcy przebudowywano infrastrukturę podziemną na modernizowanym odcinku - kanalizację sanitarną i deszczową oraz wodociąg. Usunięto kolizje teletechniczne. Następnie ułożono krawężniki, wykonano podbudowy pod chodniki i drogę, po czym ułożono kostkę betonową i wylano asfalt. Skrzyżowanie Pereca Kopernika zostało nieco wyniesione i wykonane z kostki. Takie rozwiązanie – jak informują urzędnicy - zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo i umożliwi również łatwiejszy dostęp do ciepłociągu w razie jakiejkolwiek awarii.

 

Ostatnimi etapami projektu były: ułożenie trawy z rolki, urządzenie zaprojektowanej zieleni i ustawienie elementów małej architektury, czyli ławek, koszy na śmieci i krat osłaniających zasadzone drzewa.


Po przebudowie ulica Pereca nie jest już ślepa. Udrożniono drogę poprzez połączenie jej z ulicami Wojska Polskiego i Kopernika.

 

Wzdłuż Strawy usytuowano dwa deptaki. Jeden z nich znajduje się po stronie zachodniej ulicy Pereca, na odcinku od Garncarskiej do Starowarszawskiej. Drugi po wschodniej stronie od Starowarszawskiej do Zamkowej. Odcinki te są wyłączone z ruchu kołowego, by nie powodować uciążliwości wynikających z bezpośredniego tranzytu pomiędzy Wojska Polskiego a Kopernika.

 

W spotkaniu na Podzamczu uczestniczyli w piątek prezydent miasta Krzysztof Chojniak, dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Małgorzata Majczyna, przedstawiciele wykonawcy, czyli firmy PEUK, a także Jacek Ziętek z Muzeum w Piotrkowie.

- Problematyczne na pewno były uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Przygotowanie wszelkich dokumentacji to była droga przez mękę. Wzdłuż rzeki Strawy trafiliśmy na grunty nienośne. To była ciekawa inżynierska robota, a poza tym… wszystko przebiegało zgodnie z planem – mówił prezes firmy PEUK Tomasz Kaczmarek, przedstawiciel wykonawcy tej inwestycji.

 

Całkowity koszt przebudowy to ok. 3,5 mln zł, z czego 2 mln pochodzą z budżetu miasta, 1,5 mln to unijne dofinansowanie.

 

 

Dwie plenerowe wystawy (przygotowane przez piotrkowskie Muzeum) mogą oglądać w weekend piotrkowianie spacerując ul. Pereca. Pierwsza dotyczy współczesnego Piotrkowa, druga tradycji chrześcijańskich. 


Zainteresował temat?

9

6


Komentarze (53)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

oFca ~oFca (Gość)21.09.2020 20:44

Gdzie komentarz zgubiliście? Prawda w oczy kole?

20


oFca ~oFca (Gość)21.09.2020 20:17

Jeszcze nie zdążyli oddać do użytku, a patologia z Reagana już zaznaczyla swoją obecność wydrapując na nowych ławkach „pks” i bazgrając markerami „polonia”, a słupków przy ulicy na przeciw ich „stadionu” już wkrótce w ogóle nie będzie.. co za puści ludzie?!

30


gość ~gość (Gość)19.09.2020 10:05

A gdzie drzewa

52


gość ~gość (Gość)20.09.2020 18:55

Taa tyle wody płynie w tej rzece, że ja rano więcej moczu oddaję. To jest jakiś rów nie rzeka

12


Tak tylko pytam ~Tak tylko pytam (Gość)20.09.2020 10:25

Tyle że te cegiełki czerwone to cegła dziurawka, ciekawe czy tak było w specyfikacji.

32


mom ~mom (Gość)18.09.2020 18:57

Chodniki z kostki betonowej i to na podzamczu - jaki to styl ? przypuszczam, że piękne rokok, a może barok, a może gotyk - po prostu k a s z a n a ........ toczka w toczkę wygnieciona Mediateka .....

74


gość ~gość (Gość)19.09.2020 19:20

Ale wokoło jest wesoło

32


Jean-Louis de Fagas ~Jean-Louis de Fagas (Gość)19.09.2020 18:18

To już prawie jak w Paryżu chyba.

43


gość ~gość (Gość)19.09.2020 09:50

Za pół roku bulwary zrobią się wychodkiem dla czworo nogow już powoli się zaczyna

52


Marlenka123 ~Marlenka123 (Gość)19.09.2020 09:21

Czy to była niezbędna inwestycja ??
Ile nowoczesnych autobusów mogłoby jeździć po mieście zamiast tej uliczki którą mało kto będzie jeździł ...

65


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat