Szykuje się wycinka. Duża wycinka

ePiotrkow Wtorek, 25 kwietnia 201740 10391
Prawie 900 drzew zamierzają wyciąć PKP. Powód? Zagrożenie dla ruchu kolejowego.

Wycięte mają zostać: 293 drzewa na odcinku od skrzyżowania wiaduktu drogi S8 z linią kolejową, wzdłuż ul. Michałowskiej, Budki, Bocznej do dworca PKP w Piotrkowie, oraz 587 sztuk rosnących już na terenie gminy Moszczenica. Stosowne pisma trafiły do organów mogących wydać zgodę na taką operację, czyli urzędu miasta w Piotrkowie i starostwa powiatowego.

- PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą prace, które polegają na usuwaniu potencjalnych zagrożeń w ruchu kolejowym - tłumaczył w radiowym Maglu Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP. - Chcemy ograniczać możliwość zawalenia się drzew na tory kolejowe. Usuwamy jedynie te drzewa, których zawalenie się np. w wyniku wichury naprawdę może być niebezpieczne.


Plany nie podobają się niektórym mieszkańcom ul. Budki, którzy przeciwko wycince protestują. Stosowną petycję podpisało ponad 300 osób. Ta wkrótce ma trafić do magistratu. Czy coś zmieni?
- Bardzo poważnie traktujemy takie sygnały od mieszkańców - mówił K. Jakubowski. - Ale postępujemy zgodnie z prawem: najpierw starannie sprawdzamy teren, drzewa są inwentaryzowane, badane, fotografowane. Usuwamy tylko te, które stanowią realne zagrożenie dla pociągów.


Co dalej? Urzędy mają 30 dni na wydanie decyzji (pisma trafiły tam 6 kwietnia). Jeśli uznają, że PKP mają rację, do wycinki dojdzie w drugiej połowie roku.


Zainteresował temat?

5

1


Komentarze (40)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga16.10.2019 19:52

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/drzewa-przy-liniach-kolejowych-zostana-uratowane

Cytuję:

Drzewa przy liniach kolejowych zostaną uratowane
10.10.2019
Minister Infrastruktury, w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministrem Środowiska, podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych.
Drzewa przy liniach kolejowych
Nowelizacja ma na celu rozwiązanie problemów związanych z nadmierną wycinką drzew i krzewów w sąsiedztwie linii kolejowych, z zachowaniem należytego bezpieczeństwa dla ruchu kolejowego. Nowe przepisy zakładają, że poza lasami, drzewa i krzewy będą mogły być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 6 m od dolnej krawędzi nasypu albo górnej krawędzi przekopu albo od zewnętrznej krawędzi rowów bocznych. Natomiast w lasach drzewa i krzewy będą mogły być usytuowane za zewnętrzną krawędzią bruzdy tworzącej pas przeciwpożarowy.
Dzięki tej zmianie drzewa i krzewy na terenach poza lasami będą mogły być usytuowane w bliższej odległości niż dotychczas (zamiast 15 m oddalenia od torów kolejowych dozwolone będzie 6 m), dzięki czemu roślinność stanowić będzie ochronę przed zanieczyszczeniem i hałasem oraz będzie mogła pełnić funkcje przyrodnicze i estetyczne.
- Bardzo się cieszę, że zmianę przepisów w tym zakresie doprowadziliśmy do szczęśliwego finału, ponieważ ma ona przede wszystkim wymiar proekologiczny, przed wycinką uratowanych zostanie wiele tysięcy drzew, o ich pozostawienie aktywnie zabiegało wiele lokalnych społeczności – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.


Niestety, te wycięte m.in. przy ul. Budki nie odrosną,

00


Obserwator DWA ~Obserwator DWA (Gość)25.04.2017 09:37

Bezwzględnie POPIERAM wycinkę starych spróchniałych drzew i nasadzenie nowych.

84


kamien ~kamien (Gość)25.04.2017 08:40

Jeżdżę pociągami, bo na ogół jest ładniejszy widok z okna. Nie zabierajcie mi tego...

61


piotrek102 piotrek102ranga25.04.2017 09:52

idąc ul.Budki to można powiedzieć że połowa tych drzew to już dawno uschła... tylko nie wiem czemu ludzie robią aferę z powodu wycinki tych drzew skoro PKP ma się za to wziąć... . Później jak jakieś drzewo polecić na czyjś dom lub samochód pod czas burzy to będzie afera czemu nikt nie wyciął starych i spróchniałych drzew... ludzie weźcie się ogarnijcie !!!! robicie aferę tam gdzie jej nie mam. Ja jestem za tym żeby wyciąć tam te drzewa które stwarzają zagrożenie dla pociągów i co za tym idzie także dla ludzi i ich mienia....

54


Stop wycince ~Stop wycince (Gość)25.04.2017 22:58

Gdzie można złożyć podpis pod petycją?

21


Kasztan ~Kasztan (Gość)25.04.2017 20:25

SZROTUWEK Kasztanowcowiaczek przywleczony przez żołnierzy z Jugosławii zrobił swoje ???!!!

21


paralityk ~paralityk (Gość)25.04.2017 17:43

Wyciąć nie drzewa, tylko wyciąć Szyszce.

74


gosc ~gosc (Gość)25.04.2017 15:28

Znowu społeczniaki...Ciąć nie patrzeć.

57


taka prawda ~taka prawda (Gość)25.04.2017 17:14

Jak drzewa rasnące po wschodniej części torów moga się na nie przewrócić skoro przez większą część roku wieje z zachodu?
Wy to lepiej poprawcie infrastrukture informatyczną,bo chcieliście udupić dróżnika z Morycy,a okazało się ,że to nie jego wina!

80


Tomcio20 ~Tomcio20 (Gość)25.04.2017 13:06

niech przy okazji ministra szyszkę wytną

98


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat