Szumowski: uruchamiamy całodobową infolinię NFZ o koronawirusie

PAPKraj Czwartek, 27 lutego 20209 4358
- Uruchamiamy całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590) o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – poinformował w środę 26 lutego minister zdrowia Łukasz Szumowski. W Polsce nie ma dotąd potwierdzonego przypadku koronawirusa.
fot. pixabay

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w środę odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka. Minister Szumowski poinformował, że w Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa. - Natomiast na pewno takie przypadki w ciągu najbliższego czasu będą – zaznaczył.

 

Szef KPRM przekonywał, że na razie nie ma przesłanek do odwoływania imprez masowych, a władze będą na bieżąco reagować na rozwój sytuacji. Dodał, że obecnie niebezpieczeństwem jest "chaos informacyjny i dezinformacja. I na ten obszar również kładziemy duży nacisk".

 

Dworczyk powiedział też, że w budżecie państwa – w rezerwie ogólnej – na wszelkie działania prewencyjne i związane z leczeniem chorych na koronawirusa, jeśli będzie taka konieczność, zarezerwowano 200 mln zł.

 

Ministrowie poinformowali też o postępowaniu wobec osób, które powracają z miejsc, gdzie choroba zakaźna COVID-19 zbiera żniwo. Apelowali o zachowanie spokoju i przypominali o tym, jak należy postępować.

 

Minister zdrowia poinformował, że uruchamiana jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Numer infolinii to 800-190-590. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

 

Dodatkowo też pasażerowie wszystkich połączeń międzynarodowych Polskich Kolei Państwowych, powracający do kraju, będą informowani o tym, jak mają postępować, gdy mają jakiekolwiek wątpliwości co do swego stanu zdrowia.

 

Działania podejmowane będą też na szczeblu administracji rządowej. W środę w godzinach popołudniowych odbyła się telekonferencja z wojewodami i z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ. Podczas rozmowy sprawdzany był m.in. związany z koronawirusem stan wdrożenia zalecanych procedur w szpitalach.

 

- Będziemy sprawdzać i update'ować (uaktualniać) stan informacji o przygotowaniach sprzętowych, ale również będziemy kontrolować stan wdrożenia procedur na wypadek wystąpienia koronawirusa i (sprawdzać) czy dyrektorzy szpitali mają opanowane te informacje, które były przygotowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, i czy faktycznie są one przełożone na działania praktyczne w jednostkach szpitalnych – powiedział Szumowski i dodał, że uruchomiona została możliwość dodatkowego wyposażenia szpitali w środki ochrony osobistej.

 

W czwartek we wszystkich urzędach wojewódzkich odbyły się spotkania w obecności przedstawicieli NFZ-u z dyrektorami szpitali po to, aby rozmawiać o procedurach związanych z koronawirusem, o ich wdrażaniu i prowadzeniu akcji informacyjnych. Rozpocznie się też akcja informacyjna na szeroką skalę, skierowana do obywateli i do wszystkich agend państwowych zaangażowanych w te przygotowania. W czwartek też minister edukacji narodowej zaprosił do siebie wszystkich kuratorów.

 

- Tam również nastąpi omówienie aktualizacji procedur postępowania w sytuacjach, kiedy jest podejrzenie, że jakieś dziecko bądź nauczyciel mogą być zarażeni, albo mieli kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem – dodał Dworczyk.

 

Z kolei na piątek premier Mateusz Morawiecki wezwał do siebie wszystkich wojewodów na odprawę w obecności ministra zdrowia i innych ministrów zaangażowanych w działania związane z zaistniałą sytuacją.

 

Minister zdrowia naświetlił też sprawę z praktycznego punktu widzenia pracodawcy i pracownika. Zapewnił, że osobom, które trafią z uzasadnionym podejrzeniem zarażenia na oddział szpitalny lub objęte będą – zgodnie z procedurami – kwarantanną, przysługuje zwolnienie i rekompensata z ZUS z powodu nieobecności w pracy. Pytany był również, czy pracodawca może odesłać osobę z takim podejrzeniem do domu.

 

- Formalnie podstaw prawnych (...) nie znam, ale nie jestem ekspertem prawa pracy. Natomiast mamy stanowisko pani prezes (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertrudy) Uścińskiej w zakresie podejrzenia zakażenia wirusem. Jeśli to podejrzenie potwierdzone, czyli osoba trafia na oddział, to przysługuje jej z tytułu nieobecności w pracy zwolnienie i rekompensata z ZUS, również jeżeli to się nie potwierdzi, ale była zgodnie z procedurami objęta kwarantanną, również rodzicowi dziecka, które ma takie podejrzenie lub jest objęte kwarantanną, przysługuje świadczenie z ZUS – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

 

Uczulał też na to, że jeśli ktoś wrócił np. z Włoch i przypuszcza, że miał kontakt z osobą chorą na nowy wirus, lecz nie ma żadnych objawów, to wtedy obowiązuje kwarantanna domowa. "14 dni powinniśmy spędzić w domu, obserwując siebie i patrząc, czy nie wystąpią objawy – dodał.

 

 

Klaudia Torchała/PAP


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)28.02.2020 22:54

Skoro nie ma zagrożenia to czemu kaszlą w Brzozie po wycieczce do Włoch?

00


Szczurek ~Szczurek (Gość)28.02.2020 19:58

Bardzo ciekawi mnie, jak przygotowane są służby w Piotrkowie Trybunalskim. Zasadnym byłoby poinformowanie mieszkańców o sposobie postępowania w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Jak przygotowany jest na wirus szpital, przychodnie i miasto? Panowie Dyrektorzy, Kierownicy przychodni, Prezydenci - prosimy o informację.

30


gość ~gość (Gość)28.02.2020 19:05

A ja się pytam, kto podwyższa ceny maseczek. W poniedziałek w aptece w tz stodole cena jednej wynosiła,3, 50 zł a że wyjeżdżam to dzisjaj tj 29.02 2020r kupiłem a 9,98 zł. Samowolka jest w aptekach. Na dodatek są braki w aptekach jakie widać jest podejście do wirusa liczy się tylko biznes i pieniądz

30


tynkarz ~tynkarz (Gość)28.02.2020 18:48

Ja ściany teraz muszę docierać ściany bez maski bo nie można nigdzie dostać.

20


Epidemia strachu i głupoty ~Epidemia strachu i głupoty (Gość)28.02.2020 18:16

Ludzie przestańcie już siać popelinę z tym wirusem. Na całym świecie z powodu nowotworu umiera w ciągu miesiąca kilkaset tysięcy ludzi i jakoś żadne ministerstwo problemu nie widzi.

31


AntiSocial AntiSocialranga28.02.2020 16:31

ciekawe czy przyjęcia do szpitala zostaną zawieszone tak jak w innych miastach...

21


gość ~gość (Gość)27.02.2020 23:16

Ja profilaktycznie siedzę trzeci miesiąc na l4.Zrobiłam sobie taką kwarantannę.Lepiej chuchać na zimne.

31


EBE, EP, EPI, EPO ~EBE, EP, EPI, EPO (Gość)27.02.2020 13:49

już jest w Łodzi - potwierdzony

42


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat