Szumowski: będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą lekceważone zasady sanitarne

PAPKraj Poniedziałek, 10 sierpnia 202019 3426
Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski powiedział w programie pierwszym Polskiego Radia, że w ostatnim czasie zwiększyła się w Polsce transmisja pozioma. "To zarażanie się człowieka od człowieka zwiększyło się, jeszcze nie w sposób dramatyczny, ale jednak" - wskazał. Jego zdaniem, wpływ na to ma "pewna beztroska - zmniejszone dystansowanie się, brak maseczek oraz wesela, imprezy rodzinne i kluby, które nie powinny działać, a działają".

 

Nawiązując do regionalnie wprowadzanych ograniczeń, Szumowski zaznaczył, że obecnie problem koronawirusa jest "punktowy, ale to, czy rozniesie się na całą Polskę, to pytanie zasadnicze". Podkreślił, że "im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce".

 

Dopytywany, co może się wydarzyć w ciągu najbliższych dni, szef MZ podkreślił, że to zależy od tego, czy rygory będą przestrzegane. Dodał, że przy stosowaniu reguł sanitarnych "jest szansa, że utrzymamy mniejsze wzrosty zachorowań".

 

Pytany o obostrzenia związane z wakacjami, Szumowski odparł, że w tej chwili nie ma danych, aby istotne przyrosty pochodziły z wyjazdów wakacyjnych. "To raczej są imprezy i duże spotkania" - powiedział. Ale - dodał - zależy też, jak te wyjazdy będą wyglądały i czy będziemy podczas nich przestrzegać obostrzeń.

 

Od soboty w 19 powiatach w kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia dot. zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

 

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać ale bez publiczności.

 

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4mkw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 mkw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

 

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.(PAP)


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)11.08.2020 21:31

Jak chcesz mieć drugą Białoruś to probuj Szumus na ile ludzia cierpliwości wystarczy

00


gość ~gość (Gość)10.08.2020 12:09

Co innego mówił przed wyborami.

101


Pierre D. ~Pierre D. (Gość)10.08.2020 21:20

Gdyby w Polsce obowiązywało prawo i była sprawiedliwość, to Szumowski nie tylko by już dawno stracił stanowisko, ale by już w pierdlu siedział. Nie chodzi tu tylko o wały z maseczkami i respiratorami. Prokuratura powinna jeszcze wyjaśnić, ile wziął łapówki i od kogo za wprowadzenie w Polsce tych wszystkich bezsensownych restrykcji. Jeśli wprowadził wbrew wiedzy i zdrowemu rozsądkowi coś bezsensownego i szkodliwego, to wytłumaczeniem może być tylko łapówka, bo trudno podejrzewać profesora medycyny o głupotę. A on nadal piastuje stanowisko i jeszcze straszy. I wymyśla jakieś nowe "zasady sanitarne" typu niewpuszczania dziadków na wesela.

Cytuję:
Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać ale bez publiczności.


Żółta strefa, czerwona strefa... jeszcze brązowej do kompletu brakuje, bo te limity to chyba z babskich majtek wywróżył.
Żyjemy w jakimś Bantustanie.
A WHO chce wydębić od rządów 100 miliardów (!!!) dolarów rzekomo na szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Ponoć kraje G20 wydały 10 bilionów (!!!) dolarów na pomoc dla "ogarniętych koronakryzysem" gospodarek:
https://nczas.com/2020/08/10/who-chce-pieniedzy-od-rzadow-na-szczepionke-przeciw-koronawirusowi-potrzeba-100-mld-dolarow/
Aż trudno uwierzyć w wielkość tych sum, ale pomyślcie jakich rzędów przekręty i wały finansowe robi się podczas celowego stwarzania tego typu problemów i podczas rzekomych prób ich rozwiązywania. I o to w tym głównie chodzi, żeby wziąć społeczeństwo za pysk i przy okazji wydrenować gospodarki z kasy, a wywołany kryzys zwalić na mitycznego koronawirusa.

60


sars wariats ~sars wariats (Gość)11.08.2020 16:01

Ten sługa Wielkiego Szatana ma nas wszystkich za idiotów?
Czerwoną strefę to my mamy od 45 roku. Nic się nie zmieniło , poza tym, że inne ryje przy korycie jeszcze lepiej kłamią i kradną.

10


gość ~gość (Gość)10.08.2020 13:59

Głosuj dalej na PiS.

31


zakłamanie gadzie ~zakłamanie gadzie (Gość)11.08.2020 03:31

W Uniejowie do rejestracji w maseczce, a potem w wodzie d... o d.... się ociera, bez maseczki.

20


faworek ~faworek (Gość)10.08.2020 20:26

będzie wprowadzał czerwone strefy z powodu bezobjawowej choroby, normalnie mistrz rycerzy maltańskich

50


gość ~gość (Gość)10.08.2020 18:57

najwieksza czerwona strefa jest w jego pustym łbie

41


gość ~gość (Gość)10.08.2020 15:26

Czerwona strefa to chyba tylko na brodzie i głowie u tego Pana xd

41


gość ~gość (Gość)10.08.2020 14:21

Dodatkowe miliony wyciągną z żoną i bratem

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat