Szpital tymczasowy w Siedlcach oficjalnie otwarty

PAPKraj Wtorek, 08 grudnia 20204 1083
Szpital tymczasowy w Siedlcach rozpoczyna swoją działalność. Projekt powstał dzięki współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II z myślą o osobach chorych na COVID-19.
fot. PAP

 

Szpital mieści się na terenie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 26, w budynku dawnej rehabilitacji. Zgodnie z założeniem w placówce znalazło się 100 łóżek, w tym 10 tzw. łóżek respiratorowych. Wszystko odbyło się w błyskawicznym tempie, 16 listopada Minister Zdrowia zobowiązał Mazowiecki Szpital Wojewódzki do utworzenia lecznicy, 4 grudnia została ona oficjalnie zarejestrowana. Szpital tymczasowy powstał przy wsparciu finansowym Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

„Naszą misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju i właśnie teraz widać, jak ważna jest nasza pomoc dla tych, którzy tego potrzebują w trudnym czasie pandemii. Z naszych programów pomocowych wciąż mogą korzystać przedsiębiorcy z całej Polski, ze wszystkich branż. Wiosną przekazaliśmy 1,5 mln zł na wsparcie szpitali. Teraz pomogliśmy w utworzeniu szpitala tymczasowego w Siedlcach. Odpowiadaliśmy za jego przygotowanie i wyposażenie. Współpracowaliśmy z Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim w Siedlcach. Wykorzystaliśmy część budynku tego szpitala, w którym trwał remont. Zaadaptowaliśmy tę część na szpital tymczasowy i zapewniliśmy miejsca dla chorych na COVID-19, potrzebujących pomocy lekarskiej” – wyjaśnia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

 

 

Dzięki zaangażowaniu zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego oraz BGK, jak i szeregu podwykonawców, wszystkie prace trwały niecałe trzy tygodnie. Przedsięwzięcie wymagało wielu działań adaptacyjnych, począwszy od wymiany instalacji teletechnicznej, oświetlenia, modernizacji wentylacji, poprowadzenia nowych tras kablowych, instalacji gazów medycznych, przez rozbudowę rozdzielni elektrycznych, montaż monitoringu, domofonów czy sufitów podwieszanych, na przystosowaniu sali oddziału intensywnej terapii kończąc.

 

„Od połowy listopada pracowaliśmy praktycznie dzień i noc, żeby ten szpital był gotowy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników BGK oraz pracowników szpitala możemy ruszać do pracy i przyjmować pierwszych pacjentów. W trzy tygodnie udało się dostosować istniejący budynek do wymogów szpitala tymczasowego. Z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego udało się przeprowadzić również proces rekrutacyjny, dzięki któremu najbliższy czas nie jest zagrożony w kwestiach kadrowych” – mówi Marcin Kulicki, prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.

 

Bank pomógł w zapewnieniu materiałów i dostawców. Mazowiecki Szpital Wojewódzki, który Ministerstwo Zdrowia wskazało jako szpital patronacki, przeprowadził proces rekrutacji personelu. BGK również i w tym działaniu zapewnił placówce wsparcie.

 

„Ściśle współpracowaliśmy ze szpitalem i pomogliśmy w poszukiwaniu kadr medycznych oraz technicznych potrzebnych na oddziałach dla zakażonych koronawirusem. Sama infrastruktura, łóżka, respiratory bez odpowiedniego personelu to przecież za mało, by pomóc pacjentom. Cieszę się, że mogliśmy zrealizować ten projekt, aby wesprzeć nasz kraj w walce z COVID-19. Wierzę, że wkrótce uporamy się z pandemią i wrócimy do normalności, a uruchomiona nowa część szpitala dalej będzie służyć mieszkańcom regionu” – dodaje Beata Daszyńska-Muzyczka.

Standard szpitala tymczasowego nie będzie odbiegał od standardu innych placówek medycznych. O dostawy niezbędnego sprzętu zadbała Agencja Rezerw Materiałowych (ARM). Dziesięć łóżek respiratorowych zostało wyposażonych w aparaturę niezbędną do walki z najtrudniejszymi przypadkami.

 

„Szpitale tymczasowe stanowią ważne zabezpieczenie na wypadek rozwoju pandemii koronawirusa. ARM jak we wszystkich tego typu obiektach przekazała niezbędny sprzęt, taki jak respiratory, kardiomonitory, aparaty EKG czy RTG, ale również lóżka, butle tlenowe czy środki ochrony osobistej. Mamy nadzieje, że nie będą potrzebne a pandemie uda się zatrzymać. Jednak jesteśmy dobrze przygotowani na każdy, nawet najtrudniejszy scenariusz, aby wspierać służby medyczne w niesieniu pomocy chorym” – komentuje Prezes ARM, Michał Kuczmierowski.

 

Wsparcia w dalszym działaniu placówki udzieli także Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego, która sfinansuje wyżywienie kadry medycznej oraz zakwaterowanie personelu medycznego.

 


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

też Piotrkowianin ~też Piotrkowianin (Gość)09.12.2020 23:42

Dobrze, że w Siedlcach otworzono szpital, ale co mnie to obchodzi na lokalnym portalu. Siedlce są 230 km od Piotrkowa tam nikt z Piotrkowian do szpitala nie trafi. To propaganda sukcesu.

00


choroba towarzysząca ~choroba towarzysząca (Gość)08.12.2020 19:36

A gdzie szpitali do leczenia tysięcy innych chorób ratujących życie??? W Izraelu na raka umiera jeden tysiąc osób rocznie /mieszkańców około 9 milionów/, przy leczeniu nie stosuje się chemii i naświetleń tylko inne metody, w Polsce umiera rocznie na raka 100 tys. osób, leczenie chemią i naświetleniami, oraz w obecnym czasie nie leczonych w ogóle.

40


do premiera ~do premiera (Gość)09.12.2020 07:06

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/skutecznosc-i-bezpieczenstwo-8-grudnia-rzad-oglasza-projekt-narodowego.html
Propozycje zmian w programie szczepień będzie można przesyłać pod adresem: konsultacje-koronawirus@kprm.gov.pl.
Czy będą np. debaty z osobami które mają inne poglądy niż rząd?

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat