Szpital już nie decyduje. To NFZ rozdaje karty

Strefa FMRegion Czwartek, 08 sierpnia 201985
Wszystko wskazuje na to, że Zakład Opiekuńczo Leczniczy, który ma powstać w Piotrkowie po Powiatowym Centrum Matki i Dziecka będzie placówką komercyjną. Konkursy na ZOL już się odbyły, a wszystkie pieniądze zostały rozdysponowane. Wszystko wskazuje również na to, że PCMD nie zachowa również nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz Oddziału Internistycznego, który zostanie przeniesiony do szpitala wojewódzkiego.
fot. PCMD Piotrkówfot. PCMD Piotrków

- Nie planujemy konkursu na ZOL w najbliższej przyszłości. Jesteśmy już po takim konkursie i teraz będziemy podpisywać umowy z placówkami, które zostały wybrane. Pani dyrektor PCMD do tego konkursu się nie zgłosiła - powiedziała nam Anna Leder, rzecznik prasowy Łódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W województwie łódzkim "dokupiono" 85 łóżek, najwięcej w szpitalu w Radomsku (28 łóżek), w Piotrkowie natomiast będzie to 8 łóżek w Instytucie Zdrowia Medicall.

 
Dyrektor Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie chciała również utrzymać przy ZOL Oddział Wewnętrzny. - Nie wypowiada się umowy, jeśli chce się jakieś oddziały posiadać. Pani dyrektor wyszła z sieci, a więc zrezygnowała z tego zakresu świadczeń i zrezygnowała z odpowiedzialności za mieszkańców w tych zakresach. Jeśli chodzi o Odział Internistyczny, to mamy już zgodę Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego (Rakowska - przyp. red.), żeby zwiększyć liczbę łóżek na istniejącej już internie w tamtejszej placówce. Podobnie jest w przypadku świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. To jest zarezerwowane tylko dla szpitali, które są w sieci, co oznacza, że w Piotrkowie usługi te będą dostępne wyłącznie w szpitalu wojewódzkim – mówiła Anna Leder. - Pani dyrektor zrzekła się roli reżysera opieki nad pacjentami w powiecie piotrkowskim. To NFZ będzie decydował o tym, jaka liczba łóżek jest potrzebna mieszkańcom. Kto wypowiada umowę, traci możliwość kontrolowania tego, jak są udzielane świadczenia. My zapewnimy taką liczbę łóżek, jaka będzie konieczna dla mieszkańców powiatu. Proszę pamiętać, że to nie łóżka leczą ludzi, a to, jak sprawnie jest zorganizowany oddział i jaka jest wysokość kontraktu. Tutaj jest ryczałt, a więc pieniądze przekazywane są odgórnie - dodaje.


Dla Narodowego Funduszu Zdrowia priorytetową sprawą jest ginekologia, położnictwo i neonatologia. Fundusz ma nadzieję, że od 1 października wszystkie te oddziały będą funkcjonowały w Piotrkowie.

 
Przypomnijmy, uruchomienie Zakładu Opiekuńczo Leczniczego będzie kosztować szpital powiatowy ok. 200 - 300 tysięcy zł. Jeżeli wszystkie terminy zostaną dotrzymane, ZOL ruszy najwcześniej w lutym 2020 roku.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

3


Komentarze (85)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)08.08.2019 18:09

A Pani rzecznik NFZetu mogłaby powiedzieć co będzie jak ten szpital na Roosevelta nie udostępni pomieszczeń szpitalowi z Rakowskiej, to czy wówczas nfz powie że on rozdaje karty?

62


gość ~gość (Gość)08.08.2019 22:41

No proszę, A MEDICAL rozkwita, ale tam stosunek administracji do białego personelu to 7na200 ośób,a w PCMD to100 na 350...

21


.... ~.... (Gość)08.08.2019 13:42

Czyli porodówki nie będzie; nocnej pomocy nie będzie - kto jest temu winien?

30


gość ~gość (Gość)08.08.2019 14:48

Czemu wszystkiemu winny NFZ.. Reguły są takie same dla wszystkich szpitali. Tylko w naszym mam takich karierowiczy z PSL+ dr starosta wynik milony długu. A co bedzie powrót do przeszłosci na Rakowską który też kosztuje. Inne służby powinny sie tym zaiteresować ludzmi z tej i porzedniej kadecji powiatu

74


polityk ~polityk (Gość)09.08.2019 11:45

To dobrze, że będzie jeden szpital, tak trzeba było zrobić już kilka lat temu, po odejściu dyrektora Banaszczka. Ale decydentom (czytaj starostwu zależało na dobrze płatnych etatach w administracji, żeby zatrudnić tam różnej maści pełnomocników itp.). Wydaje mi się, ze za dług szpitala w wysokości kilkunastu milionów odpowiada Dyrektor zgodnie z ustawą o środkach publicznych.

20


Pacjent ~Pacjent (Gość)08.08.2019 21:20

Tak to obserwuję i widać że ten cały system służby zdrowia w kraju padnie, brak kasy, brak lekarzy, coraz więcej chorych starszych ludzi. i tylko zaklinanie polityków że jest inaczej przerażające. A co do NFZ to dawno miał być zlikwidowany i co za dużo swoich partyjnych na stołkach?

80


zoom ~zoom (Gość)09.08.2019 08:37

Pani Eliza bawi się kosztem pacjentów!!!

30


gość ~gość (Gość)09.08.2019 06:42

Czyli co szpital ma lekarzy i kadrę chce dalej leczyć na wewnętrznym a NFZ nie chce płacić

52


gość ~gość (Gość)08.08.2019 23:01

A Starostwo w państwowym, wyremontowany za państwowe pieniądze budynku zrobi komercyjny ZOL.I tak można? Mam nadzieję, że CBA się tym zainteresuje.

60


X2 ~X2 (Gość)09.08.2019 07:56

Jak ma się szpital utrzymać skoro więcej urzędników jak białego personelu a do tego NFZ jak wrzód na tyłku pora na jego likwidację a zarządzanie dać miastu nad szpitalami

11


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat