Szmatą kazali obwiązać kaloryfer

Tydzień Trybunalski Sobota, 10 grudnia 201635 20875
To nie scenariusz filmu Barei, ale rzeczywistość, która jednych może śmieszyć, innych raczej przyprawia o zawrót głowy.

Pracownicy Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w kilku blokach wymienili termostaty przy kaloryferach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ich konstrukcja nie pozwala na całkowite zamknięcie grzejników. - To tak, jakby kazali mi siedzieć przez cały dzień przy zapalonym świetle - mówi jeden z mieszkańców bloku przy ulicy Łódzkiej w Piotrkowie. - Nie chcę być więźniem swojego kaloryfera - dodaje kolejny lokator.

Niezadowoleni lokatorzy
- Największy problem mamy podczas wietrzenia mieszkania. Kiedy otwieramy okna, chłód dochodzi do zaworu, a ten automatycznie puszcza ciepło, kaloryfer robi się cieplejszy, kapilary naliczają kolejne opłaty, ciepło ucieka przez otwarte okno, a my mamy dodatkowe koszty, czy tego chcemy, czy nie – skarży się nasza rozmówczyni.
- Termostaty ustawione są na 16 stopni, ale to urządzenie mierzy temperaturę przy oknie, a nie w pomieszczeniu. To Spółdzielnia narzuciła nam swoje zdanie, pracownik, z którym rozmawiałam powiedział, że takie są przepisy, tyle że nikt nam o tym nie powiedział - dodaje kobieta. - Dla nas to jest tak, jakbyśmy byli niewolnikiem swojego kaloryfera! Ja mam prawo wyjechać z domu i zakręcić ciepło, kiedy chce i kiedy jest mi wygodnie! - denerwuje się nasza rozmówczyni. Staruszka w okularach dodaje, że często jeździ do córki, a gdy jej nie ma w domu, kaloryfery grzeją niepotrzebnie i nic nie może z tym zrobić. - Kosztami oczywiście obciążą nas - lokatorów - dodaje. - Spółdzielnia poradziła sobie za to z inną sprawą. Mają sposób na to, by nie zwracać nam nadpłaty za ogrzewanie, bo w takim stanie rzeczy, nadpłaty nikt chyba nie będzie miał... - dodaje przypadkowy mężczyzna.

„Termostat obwiązać szmatami”
Niektórzy z lokatorów pytali w administracji, jak poradzić sobie z tym problemem. Odpowiedź, jaką uzyskali może nieco zaskakiwać i nie powstydziłby się jej twórca kultowego „Misia”. Jak się okazuje, termostat należy obwiązać szmatami, by na przykład chłód z otwartego okna „nie dostał” się do czujnika. - To nie działa, wiem, bo sprawdzałam - śmieje się lokatorka wieżowca przy ulicy Łódzkiej.

PSM trzyma się przepisów
Odwiedziliśmy Piotrkowską Spółdzielnię Mieszkaniową, by zapytać o powody wymiany termostatów. Jak wyjaśnił nam Zbigniew Krasiński, zastępca prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Spółdzielni. - Powód jest prosty - zmiana przepisów. Rozporządzenie ministra z roku 2002 mówi, że jeśli w budynku lokatorzy korzystają z sieci miejskiej, a w wieżowcach przy ulicy Łódzkiej tak jest, to przepis wymaga od nas, by w pomieszczeniach była odpowiednia temperatura, nie mniejsza niż wymagane 16 stopni C. Nie można zrobić tego inaczej jak zakładając termostaty ustawione na odpowiednią temperaturę. Wiemy, że dla mieszkańców to jest trudna sprawa, ale jako Zarząd Spółdzielni nie mamy na to wpływu. Muszę odesłać niezadowolonych do naszych posłów, którzy może zmienią ustawę. Na dziś ten przepis jest obowiązujący i do niego się stosujemy – powiedział Krasiński. Ponadto według prezesa, wychłodzone mieszkanie są narażone na zawilgocenie i zagrzybienie.

Spółdzielnia Słowackiego nie chce konfliktu z mieszkańcami
Zgoła inaczej do sprawy podchodzą w drugiej co do wielkości spółdzielni mieszkaniowej w mieście. W Spółdzielni im. Słowackiego twierdzą, że przepis jest na tyle niejasny, że nie można nakazać lokatorom wymiany termostatów.
– Spółdzielnia kilka lat temu zleciła wymianę termostatów na takie same, które były do tej pory, czyli te, które nie wymuszały włączania ogrzewania przy 16 stopniach, tylko przy 5, co powoduje tylko, że kaloryfer nie zamarznie – powiedział w rozmowie z nami Władysław Michalak, prezes Zarządu SM Słowackiego. – Wiemy, że niektórzy lokatorzy mogą mieć więcej niż jedno mieszkanie, czy często gdzieś wyjeżdżać. Nie chcemy konfliktu z mieszkańcami, dlatego nie możemy ich zmuszać do zapłaty za ciepło, którego nie zużywali. Lokatorzy mają prawo zakręcić ogrzewanie, kiedy chcą.
Władze PSM chcą, aby w mieszkaniach było ciepło, władze „Słowackiego” zapewniają za to lokatorom… wolność wyboru.

Jarek Krak


Zainteresował temat?

10

1


Komentarze (35)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga03.08.2017 16:15

Jak ma w tej spółdzielni być normalnie, skoro siedzi tam taki beton, który w tym samym dniu wysyła jednego faceta z farbą do pomalowania drzwi wejściowych do klatek schodowych i drugiego z kosą spalinową do koszenia trawników.
W efekcie świeżo pomalowane drzwi do mojej klatki schodowej wyglądają jak na załączonym obrazku:
https://iv.pl/images/03045724786309876041.jpg

40


Rada ~Rada (Gość)20.04.2017 17:52

Jeśli w budynku jest już więcej niż połowa (w sensie wysokości udziałów w gruncie) lokali wyodrębnionych albo w razie przekształcenia lokali własnościowych spółdzielczych w odrębną własność byłaby większość wystarczy na zebraniu właścicieli (zebranie może być zwołane na wniosek właścicieli) podjąć uchwałę, że w zakresie praw i obowiązków właścicieli lokali oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali. Stajecie się wspólnotą mieszkaniową i możecie samodzielnie wybierać sobie zarządcę.

20


miki ~miki (Gość)11.12.2016 13:37

A moze ktos pomysli o tym w troche inny sposob.Utrzymanie temperatury wewnatrz ppmieszkania wplywa na brak wilgoci i grzybow.Jesli jeden zakreci kaloryfer na maksa to kradnie cieplo sasiadom.Cieplo przechodzi przez przegrody, czyli sciany.W zwiazku z tym Pani ktora wyjezdza do corki i nie chce ogrzewac w minimalnym stopniu swojego mieszkania , okrada z ciepla sasiada ktory ponosi wieksze straty energii w postaci ciepla.

84


gość ~gość (Gość)10.12.2016 16:38

Jak ja się ciesze że mieszkam na "wsi".Sam sobie ustalam temperaturę itd itp.Szczerze to wspołczuje mieszkać w blokowiskach.Uwiązani jak pies na łańcuchu.

1210


własny dom ~własny dom (Gość)11.12.2016 11:14

Tak właśnie żyję się w blokach, bardzo dobrze robią wstawiając wam nowe termostaty, niech was koszą z kasy. Z drugiej strony nawet was trochę żałuję, mieszkacie jak małpy w zoo :(

012


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)11.12.2016 18:14

Cytuję:
Jak się okazuje, termostat należy obwiązać szmatami


Nie róbcie z ludzi szmaciarzy...

40


Jan ~Jan (Gość)10.12.2016 18:26

Szmatami to sobie niech okreca glowy Pospieszalski i Kr______i stary ramol ktory winien dawno byc na emeryturze i bawic wnuki a nie zarzadzac PSM.To sa prezesi ktorym placimy pensje a oni robia wszystko aby umilic zycie spoldzielca.A gdzie Rada Nadzorcza zadowoleni iz biora diety i przychodzac na posiedzenia RN wypijaja kilka kaw podpisuja podsuniete przez prezesow pisma i ida do domu.Dokad to bedzie trwalo,dotyczy to rowniez sprzataczek. CZLONKOWIE PSM OBUDŹCIE SIE WYRZUĆCIE NA ZBITA TWARZ prezesow i rade nadzorcza.!!!!!!!!!!!!!!!!!

180


anonim wujo ~anonim wujo (Gość)11.12.2016 16:13

pan Krasinski juz nam windy wymienil

20


mariooo24 ~mariooo24 (Gość)11.12.2016 11:55

Mieszkam w bloku na 4 piętrze. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę zużyłem odpowiednią ilość ciepła(tzw.punktów).Sąsiedzi kontynuację niżej aby utrzymać taką samą temperaturę zużywają ponad połowę mniej punktów. A ja od spółdzielni dostaję tylko 10% bonifikaty że względu na stratę ciepła przez dach... I gdzie tu sprawiedliwość?!

60


lokatorka psm ~lokatorka psm (Gość)11.12.2016 10:34

Czas najwyższy odwołać cały zarząd , który siedzi na stołkach od komuny. Co roku mobilizują swoje rodziny na głosowania na zebraniach, by dalej siedzieć na stołkach , a członkowie nie chodzą na zebrania najwyższy czas się zebrać iść na zebranie i zrobić porządek.

71


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat