Szlak wodny i ścieżki rowerowe. Zaczyna działać Magia Pilicy

ePiotrkow Piątek, 15 grudnia 201734 11730
Do 2019 roku wzdłuż Pilicy powstanie 80 kilometrów ścieżek rowerowych. Inwestycja to owoc partnerstwa obszarowego gmin z dorzecza Pilicy - Sulejów, Aleksandrów, Ręczno, Wielgomłyny, Żytno, Przedbórz i Masłowice. W piątek włodarze gmin wzięli udział w spotkaniu roboczym w Urzędzie Miasta w Sulejowie. Poruszano tam wszelkie formalne kwestie, między innymi finansowanie projektu.

Ładuję galerię...

Projekt "Magia Pilicy - ochrona przyrody obszaru funkcjonalnego doliny rzeki Pilicy" zostanie sfinansowany w głównej mierze dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Dofinansowanie z RPO ma wynieść blisko 6 milionów złotych, całkowita wartość projektu to około 8 milionów.

 

Osią porozumienia samorządów okazała się, rzecz jasna, Pilica. Dorota Jankowska, zastępca burmistrza Sulejowa, tłumaczy: - Połączyła nas także konieczność myślenia o rozowju regionu poprzez tworzenie produktu turystycznego. Projekt przewiduje wykonanie utwardzonych i nieutwardzonych ścieżek rowerowych, oznakowanie szlaków i ścieżek, wybudowanie drobnej infrastruktury turystycznej: wiaty, kosze, stojaki, wszystko to, co powinno na szlaku rowerowym się znaleźć.

 

Pytana, czy nawiązanie porozumienia tylu samorządów w tej kwestii było trudne, odpowiada: - Dotarliśmy do takiego momentu jako włodarze miast i gmin, że stwierdziliśmy, że jeśli nie teraz, to w ogóle. Nie było więc wcale trudno. Inicjatorem porozumienia był burmistrz Przedborza. Można powiedzieć wprost, że zaraził mnie całą tą ideą i zaczęliśmy natychmiast działać. Gmina Sulejów stała się liderem przedsięwzięcia – tłumaczy.

 

- Miałem taką ideę, żeby połączyć turystykę rowerową z kajakami i to się w zasadzie udało, bo mamy projekty i ścieżek rowerowych i stanic kajakowych. Pieniądze na ten cel są, jeśli zostaną dobrze wykorzystane, to turyści i mieszkańcy naszego regionu na tym zyskają – podkreśla wspomniany już burmistrz Przedborza, Miłosz Naczyński.

 

Podczas spotkania dyskutowano także na temat drugiego projektu - dotyczącego utworzenia szlaku wodnego i przystani kajakowych na trasie od Sulejowa do Maluszyna (to inicjatywa gmin Przedbórz, Sulejów, Wielgomłyny i Żytno).

 

 

Na terenie gminy Sulejów powstaną dwie stanice kajakowe. Jedna z nich ma składać się z budynku z pełnym węzłem sanitarnym oraz parkingu i będzie zlokalizowana przy brzegu Pilicy po stronie opactwa na Podklasztorzu. W tym przypadku wartość dofinansowania z RPO to ponad 580 tysięcy złotych.

 

 

 


Zainteresował temat?

11

4


Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

juzek czy nie józek ~juzek czy nie józek (Gość)25.04.2018 13:36

No i diabli wzięli ścieżki. Do przetargu nikt się nie zgłosił.

10


ok ~ok (Gość)02.01.2018 21:26

Czas na P I S.

14


Sprawiedliwość wcześniej czy później, ale będzie ~Sprawiedliwość wcześniej czy później, ale będzie (Gość)23.12.2017 07:35

Za doprowadzenie MZK do takiego zadłużenia, dla tych co do tego doprowadzili, kiedyś odpowiedzieć będzie trzeba.

94


Skotniok ~Skotniok (Gość)29.12.2017 18:32

Szanowny pan burmistrz Przedborza niech przejedzie się ,,drogą" z Przedborza do Skotnik i zobaczy obraz nędzy i rozpaczy jego dbania o infrastrukturę drogową.Tam nawet rowerem trudno przejechać. Nawierzchnia przypomina portki chłopa pańszczyźnianego,łata na łacie i obok dziura.Nie wstyd zabierać się za ścieżki rowerowe kiedy zawieszenia w samochodach ledwo zipią.Pan burmistrz niech zapyta się wójta Głowackiego jak sie to robi.

31


gość ~gość (Gość)23.12.2017 01:01

Ciekawe dlaczego znikają komentarze. Prawda kole w oczy. Czyżby ktoś liczył na tezę: kłamstwo powielane wielokrotnie staje się prawdą? I nie chce prawdy choć dla wielu jest bolesna? Ale ciągle jest prawdą. Już nie pierwszy raz zniknęły.

44


gość ~gość (Gość)28.12.2017 18:14

Może włodarze Sulejowa zainteresują się porządkiem w samym Sulejowie - brak koszy na śmieci, zarośnięte chodniki, zarośnięte brzegi pilicy, brak plaży, brak organizacji odśnieżania ulic ( oczywiście jak jest śnieg ), brak oświetlenia. Może ktoś pomyśli o inwestycjach aby zatrzymać młodzież w Sulejowie -ale po co zawsze lepiej popłynąć kajakiem, przyjechać rowerem . Może przy takich dofinansowaniach zrobić referendym ankietowe dla mieszkańców Sulejowa co chcieli by zrobić i poprawić . Ale wszyscy się już przyzwyczaili, że w Sulejowie najlepiej wychodzi lanie wody - może ktoś uwierzy

50


PGE ~PGE (Gość)28.12.2017 19:26

A magia Świąt Sulejów już dawno tak nie błyszczał. Ach te dekoracje to oświetlenie. Na miarę aquaparku, nowego mostu, itd.

70


W-sulej ~W-sulej (Gość)16.12.2017 21:46

Lepiej by było aby te pieniądze przeznaczono na budowę mostu na Pilicy i przygotowanie do budowy S-12.

164


Awersant ~Awersant (Gość)16.12.2017 21:27

Pan burmistrz wybuduje też kładkę i lądowisko dla motolotni obiecywał

105


okok ~okok (Gość)16.12.2017 18:03

To będzie koniec zacisza Pilicy

92


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat