Szef KPRM: jeśli zostają dawki szczepionki z puli dla grupy 0 można nimi szczepić seniorów

PAPKraj Poniedziałek, 18 stycznia 202110 1495
Jeśli w punktach szczepień zostają dawki szczepionki z puli dla grupy 0 i istnieje ryzyko ich niewykorzystania, można nimi szczepić seniorów; taka możliwość wynika z rządowego rozporządzenia - zaznaczył szef KPRM Michał Dworczyk.
fot. PAP

W niedzielę na Twitterze poseł KO Michał Szczerba poruszył kwestię utylizacji dawek szczepionki na COVID-19. "Na pytanie, czy krakowski szpital może szczepić pacjentów 80+, jeśli pod koniec dnia zostaną wolne fiolki z puli grupy 0, które się przeterminują, NFZ odpowiada, że nie może. Czyli lepiej wylewać do zlewu niż szczepić najstarszych seniorów? Chyba czas to zmienić Michale Dworczyk" - napisał wiceszef sejmowej komisji polityki senioralnej.

 

Szef KPRM odpowiedział: "Ale to nieprawda. Zgodnie z rozporządzeniem epidemicznym Roz. 3a, par. 28a ust. 2 - mogą szczepić seniorów...". Podał też link do zmiany rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" przyjętej 14 stycznia.

 

Z zapisów, na które powołał się Dworczyk wynika, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się odstępstwo od generalnego obowiązku stosowania podczas szczepień wskazanej kolejności i szczepienie osób z innych grup w ramach jednego etapu, a także w ramach różnych etapów.

 

Po tym wpisie Szczerba odpowiedział: "Przekażę dyrektorowi Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie, który dostał taką odpowiedź z NFZ na zadane pytanie". W kolejnym wpisie kontynuował: "Rozporządzenie weszło w życie 15 stycznia, być może odpowiedź z NFZ przyszła wcześniej. Jeśli nowa regulacja to zmienia, to należy przyklasnąć Panie Ministrze".

 

W niedzielę rano na rządowych stronach podano, że od początku szczepień w Polsce zutylizowano 1369 dawek szczepionki.

 

Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

 

autor: Krzysztof Kowalczyk


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_5 ~gość_5 (Gość)19.01.2021 06:39

W pewnym Piotrkowskim szpitalu obok parku w pierwszej kolejności pracownicy biur byli zaszczepieni a nie personel który ma kontakt z pacjentem. Grupa zero. No zero totalne. Teraz ci ludzie niech zapierdzielają przy chorych.

00


Kasia Kumanek Kasia Kumanekranga18.01.2021 15:14

7. Nikt nie może być poddany eksperymentom medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody.
8. Udział w eksperymencie medycznym (szczepienie przeciw COVID-19, w ramach Narodowego Programu Szczepień) wymaga od uczestnika świadomej, swobodnej i dobrowolnej zgody (raz jeszcze należy zaznaczyć, że tylko ściśle określona grupa osób może zgodnie z prawem uczestniczyć w eksperymencie medycznym). Oznacza to, iż uczestnik musi mieć zapewniony komfort psychiczny i fizyczny w podjęciu samodzielnej decyzji o szczepieniu, a ponadto musi zostać odpowiednio wcześniej poinformowany o wszystkich ryzykach związanych ze szczepieniem, w tym o fakcie, że szczepionka która zostanie podana pozostaje w fazie badań klinicznych, nie jest znana pełna charakterystyka substancji czynnej i produktu końcowego (szczepionki), że zawiera organizmy genetycznie zmodyfikowane GMO itp. Zgoda na szczepienie może zostać w każdym czasie cofnięta, także po przyjęciu pierwszej dawki, a przed podaniem drugiej. Wycofanie zgody nie może wywołać żadnej negatywnej konsekwencji dla tej osoby.

22


gość_yt ~gość_yt (Gość)18.01.2021 12:07

Rozmrożonymi albo po terminie

10


aha ~aha (Gość)18.01.2021 08:13

A czemu tylko seniorów. Szczepić kogokolwiek! Chyba to lepsze niż wylanie do zlewu. Zmarnowano już ponad 1000 dawek. To prawie tyle ile osób pod respiratorami. Gdyby nie strach przed kolejną nagonką te szczepionki mogłyby być podane ludziom (nie tylko seniorom) zamiast być wylane. Rząd czepił się zaszczepionej Jandy czy Seweryna, ale nie pamięta już o tym, że 12h później te szczepionki by się przeterminowały. Mnie nie oburza zaszczepienie kogokolwiek, marnotrawstwo czegoś co może ratować ludziom życie już tak.

73


myśl ~myśl (Gość)18.01.2021 11:06

dziś słyszałam że z grupy O muszą poczekać bo nie ma szczepionek dobre

20


gość_piotrkowianin ~gość_piotrkowianin (Gość)18.01.2021 11:00

Dejta mnie tom szczepionke.Niechce mi sie żyć

34


fot. ~fot. (Gość)18.01.2021 09:25

I znów partyzantka, na zasadzie jakoś to będzie, plus nachalna pisowska, prostacka propaganda.

61


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat