Szczepienia w szkołach we wrześniu

PAPKraj Czwartek, 26 sierpnia 202156
Po rozpoczęciu roku szkolnego we wszystkich chętnych szkołach odbędą się szczepienia dzieci i młodzieży od 12. roku życia – poinformowali minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister edukacji Marzena Machałek na środowej konferencji w Komorowie. Wątpliwości w sprawie szczepień rodzice mogą zgłaszać pod adresem: szczepienia-dzieci@gis.gov.pl.
Szczepienia w szkołach we wrześniu

Szczepienia są bardzo istotne, dlatego od paru miesięcy w szkołach ruszyły rzetelne przygotowania do tego procesu. Akcja szczepień odbędzie się we wrześniu – poinformowała podczas konferencji prasowej wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

 

Wspólna konferencja prasowa wiceminister edukacji, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa rządu Mateusza Morawieckiego odbyła się w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie. Spotkanie dla mediów poświęcone było dostawom pakietów covidowych dla szkół.

 

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek powiedziała, że zgody na szczepienia dzieci będą zbierane od rodziców pod koniec sierpnia i na początku września. Szczepienia będą mogły się odbywać po rozpoczęciu roku szkolnego.

 

"Dyrektorzy mają to organizować, mają jasne wytyczne. Świetnie wiedzą, co mają robić" – przyznała Machałek.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że w zeszłym tygodniu wystosował list do pracowników oświaty, który jest kompendium wiedzy o szczepieniach.

 

Zwrócił uwagę, że przy szczepieniu dzieci obecny będzie lekarz, "żeby poczucie bezpieczeństwa było zdecydowanie większe". Na dodatkowy sprzęt i środki bezpieczeństwa dla szkół rząd przeznaczył ponad 100 mln zł.

 

Szef rządu poinformował, że polecił MEiN przygotowanie szkół do normalnego powrotu do funkcjonowania od 1 września. Poinformował też, że do 32 tys. miejsc z różnych ośrodków Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w całym kraju wyjadą transporty środków dezynfekcyjnych, masek, maseczek i różnego rodzaju środków ochrony fizycznej.

 

"Bardzo chcemy rozpocząć ten rok stacjonarnie, normalnie, wrócić do normalności i tak chcemy ten rok też zakończyć. Żeby tak mogło się stać, żeby to mogło być na 100 proc. zrealizowane, musimy być przygotowani w wielu aspektach, w wielu dziedzinach, w wielu segmentach" – powiedziała Machałek.

 

Podziękowała premierowi za przekazanie szkołom sprzętu do dezynfekcji z funkcja mierzenia temperatury oraz środków ochrony osobistej o łącznej wartości 100 mln zł.

 

"To wszystko, by w szkole było bezpiecznie, by bezpieczni byli uczniowie, nauczyciele i rodzice" – podkreśliła Machałek. Wskazała, że bardzo istotny jest cały ruch okołoszkolny – "miliony ludzi zaangażowanych w odprowadzanie dzieci do szkół, kontakty". Dlatego – jak mówiła – obok zaopatrzenia w sprzęt i środki ochrony – bardzo ważne są szczepienia przeciw COVID-19.

 

"Dlatego też od paru miesięcy przygotowujemy się do szczepień w szkole. Praktycznie, od kiedy Rada Medyczna zarekomendowała szczepienie dzieci, my do tych szczepień się przygotowujemy" – powiedziała wiceminister. Przypomniała, że na początku czerwca do szkół trafiły informacje na temat szczepień, instrukcje i harmonogram działań.

 

"Akcja szczepień, taka już zintensyfikowana, będzie miała miejsce we wrześniu. Planujemy takie trzy tygodnie, ale praktycznie dzieje się to już teraz. Już w tej chwili kuratorzy, dyrektorzy kontaktują się z rodzicami, są telekonferencje, przekazują informacje, prawdziwe informacje, sprawdzone, rzetelne na temat tego, jak szczepienia chronią przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, przed zachorowaniem, przed skutkami tej choroby" – mówiła.

 

"Już dziś do szkół pójdą pakiety informacyjne, filmiki skierowane do dzieci w różnych grupach wiekowych, scenariusze lekcji" – poinformowała. Podała, że do szkół trafią też materiały instruktażowe dla nauczycieli, jak rozmawiać o tym z dziećmi, z rodzicami.

 

"To kolejny bardzo ważny element chronienia się przed koronawirusem i chronienia stacjonarnej nauki, za którą wszyscy bardzo tęsknimy" – zaznaczyła.

 

Wiceminister wskazała też, że akcja szczepień w szkołach będzie mogła być prowadzona zarówno bezpośrednio w placówkach, jak i w punktach szczepień w porozumieniu z nimi. Zaznaczyła, że przy okazji szczepień dzieci będą mogli zaszczepić się także dorośli – rodzice i nauczyciele. Jednocześnie podała, że według szacunków MEiN zaczepionych przeciw COVID-19 jest już 75-80 proc. nauczycieli.

 

"Naprawdę jest nieźle, ale chcielibyśmy, aby było ich więcej, dlatego bardzo, bardzo mocno zachęcamy" – powiedziała.

 

Machałek zwróciła także uwagę na to, że bardzo ważnym elementem powrotu do normalności jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna.

 

"Tutaj też rekomendacje do szkół zostały wysłane, przekazane przez kuratorów. Szkolimy też nauczycieli, pedagogów, dyrektorów rozpoznawania sytuacji kryzysowej u dziecka, a także w pomocy i przeciwdziałaniu sytuacji kryzysowej" – zaznaczyła.

 

Dodała, że pierwsze tygodnie nauki to będzie także analiza programów profilaktyczno-wychowawczych, przygotowanie lekcji o zdrowiu. "Skupiamy się na zdrowiu nie tylko fizycznym, ale także psychologicznym i duchowym" – zapewniła.

 

"Jesteśmy, panie premierze, dobrze przygotowani, dziękujemy za wsparcie. Chcę podziękować ministrowi zdrowia, głównemu inspektorowi sanitarnemu za to, że te wszystkie rekomendacje, materiały, wspólnie opracowaliśmy" – powiedziała. (PAP)

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

12


Komentarze (56)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

win ~win (Gość)26.08.2021 19:04

Arogancja , bezczelność , zbrodnia!
Ciekaw jestem czy to towarzystwo ma już zarezerwowane bilety na samolot.

40


Harko ~Harko (Gość)26.08.2021 13:31

Ok przyjmę ten szczep i zaszczepię dziecko, ale niech firma farmaceutyczna lub rzad wezmą odpowiedzialność, że jest to bezpieczne. Aktualnie umywają ręce. Kto później będzie nas leczyć, utrzymywać rodzinę? Co z renty 1000zl?
Popieram szczepionki, nie nazywajcie mnie antyszczepionkowcem, ale nie te nie sprawdzone szczepionki.

72


G ~G (Gość)26.08.2021 20:11

Czy naprawdę nie można wysłać tego niedzielskiego i morawieckiego(celowo z małej litery)gdzieś tupolewem za granicę?No przecież już nie można słuchać a tym bardziej patrzeć.

20


gość 33 ~gość 33 (Gość)26.08.2021 19:18

A kiedy w sejmie?

40


Jolka ~Jolka (Gość)26.08.2021 18:31

Nie ma opcji ze dziecko poddam eksperymentowi

61


Gnat ~Gnat (Gość)26.08.2021 18:30

Nie jeden podjeżdżał pamięciowe pod pania psycholog

10


Tomek Nowak ~Tomek Nowak (Gość)26.08.2021 17:34

Powinno się szczepić dzieci w szkołach w wakacje, a przy okazji ich rodziców. Od tego są radni,wójt,sołtys i marszałek,a także wojewodowie.

16


miś bez ucha ~miś bez ucha (Gość)26.08.2021 17:46

Kiedyś szkoła wtłaczała do głów komunistyczną propagandę, ale jednocześnie uczyła patriotyzmu i poziom nauczania szkolnych przedmiotów był znacznie wyższy, niż dziś. Dziś szkoła zajmuje się szczepieniem i ogłupianiem, a propagandę komunistyczną zastąpiło propagowanie eurosocjalizmu, tęczowych ideologii i klimatyzmu. No i jeszcze indoktrynuje religijnie - dwie lekcje religii tygodniowo od pierwszej do ostatniej klasy, obowiązkowe rekolekcje itd.
A poziom nauczania poleciał na łeb, na szyję.
A nauczyciele potrafią protestować wyłącznie wtedy, kiedy chcą podwyżek. Reszta im najwyraźniej "pasi".

60


byczek ~byczek (Gość)26.08.2021 15:16

Szczepić obowiązkowo na sali gimnastycznej. Ludzie nawet się nie będą buntować bo i tak zrobią wszystko co im powiedzą w TV.

23


Covid RFN ~Covid RFN (Gość)26.08.2021 12:56

Od poniedziałku w Niemczech obowiązuje nowa zasada 3G - dotyczy tego, kto może przebywać w miejscach publicznych. W niektórych przestrzeniach zamkniętych mogą być wyłącznie osoby zaszczepione, wyleczone lub takie, które mogą przedstawić negatywny test na obecność koronawirusa.
Zasada 3G (Geimpfte, Genesene, Getestete, czyli zaszczepiony, ozdrowieniec, przetestowany) dotyczy wizyt w restauracjach, kinach, salonach fryzjerskich, siłowniach, basenach i halach sportowych, odwiedzin w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych oraz domach opieki i uczestników imprez. Także ci, którzy zatrzymują się w hotelach, muszą przedstawić negatywny wynik testu, który należy powtarzać co trzeci dzień pobytu.
Istnieją wyjątki, na przykład dla uczniów, którzy są regularnie testowani, i dla małych dzieci.
Kraje związkowe mogą zawiesić obowiązywanie tych zasad, kiedy siedmiodniowa zapadalność w danym landzie utrzymuje się na stałym poziomie poniżej 35 nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu tygodnia.
Nadal obowiązkiem każdego, bez względu na to, czy jest zaszczepiony, wyleczony czy przebadany, jest zachowanie dystansu i noszenie maseczek podczas zakupów i w środkach transportu publicznego.

13


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat