„Sytuacja finansowa Piotrkowa jest trudna”

ePiotrkow Czwartek, 22 października 2020121 9766
Sytuacja finansowa naszego miasta jest trudna, a prognozy na przyszłość niezbyt optymistyczne – mówi skarbnik Piotrkowa. Dostaliśmy „po kieszeni” i to dość boleśnie. Ubytek w dochodach miasta liczymy w milionach.
fot. archiwum epiotrkow.pl

O sytuacji finansowej Piotrkowa mówiła na antenie Strefy FM nowa skarbnik miasta. - Zarówno nasze miasto, jak i inne samorządy odczuwają skutki kryzysu ekonomicznego spowodowanego spowolnieniem gospodarczym i sytuacją związaną z epidemią. Duży wpływ na finanse miasta miały zmiany w systemie podatkowym oraz ubytki w dochodach, które są wynikiem wiosennego lockdownu – mówiła skarbnik Piotrkowa Izabela Wroniszewska.


Duży ubytek w dochodach Piotrkowa mamy w dziale podatek dochodowy od osób fizycznych. Strata w tym przypadku wynosi ok. 7 mln zł (od początku 2020 r.). Zmalały również dochody jednostek organizacyjnych – OSiR, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (dochód ze sprzedaży biletów), żłobek miejski, najmy w szkołach i przedszkolach. Ubytek w tym dziale to ok. 4,5 mln zł.


Mniej pieniędzy jest też z gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, mniej z bieżącego gospodarowania mieniem miasta, czyli z czynszów dzierżawnych oraz z dochodów majątkowych (sprzedaż nieruchomości, użytkowanie). Ubytek wynosi ok. 1,7 mln.


- Mimo zmian w systemie podatkowym i ubytków spowodowanych lockdownem nie otrzymaliśmy rekompensaty utraconych dochodów miejskich, choć były takie oczekiwania ze strony środowisk samorządowych – skomentowała I. Wroniszewska. - Sytuacja finansowa miasta jest na pewno trudna. Staramy się równoważyć budżet, pomimo tego że przepisy tarczy antykryzysowej pozwalają nam na nierównoważenie dochodów bieżących z wydatkami bieżącymi.


Miasto szuka oszczędności, co z pewnością dało się zauważyć na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. To przede wszystkim rezygnacja z imprez kulturalnych, sportowych, przedsięwzięć promocyjnych. To ograniczenia w realizacji niektórych zadań związanych z szeroko rozumianą sferą gospodarki komunalnej – oświetlenie uliczne, zmiana rozkładów jazdy MZK.


Rezygnacja z organizacji imprez, czyli zmniejszenie dotacji dla instytucji kultury to oszczędności rzędu ok. 350 tys. zł. Oszczędności w dziale promocja – kolejne 120 tys. Oszczędności związane z zakupem usług przewozowych – 2,7 mln. Oszczędzamy też na remontach budynków użyteczności publicznej, te zostały ograniczone do niezbędnego minimum.


- Jeśli chodzi o zadłużenie miasta, to staramy się je sukcesywnie zmniejszać, ale wynika to również z tego, że część inwestycji w związku z lockdownem została przesunięta na kolejny rok, a zadłużenie dotyczy tak naprawdę wydatków inwestycyjnych. Dług miasta to obecnie 144,5 mln – mówiła skarbnik Piotrkowa. - Perspektywy u progu planowania nowego budżetu niestety nie są optymistyczne, ponieważ zapowiadane są kolejne zmiany, jeśli chodzi o system podatkowy. Musimy też pamiętać w tym kontekście o wzroście wynagrodzenia minimalnego czy niepewności w kwestii dochodów z podatku PIT. To są wielkie niewiadome. Ministerstwo w projekcie budżetu na przyszły rok przyjęło 4-procentowy wzrost PKB, ale przecież to również jest jedna wielka niewiadoma.

 

 

 


(na podstawie programu O tym się mówi z 20.10.2020, Strefa FM)


Zainteresował temat?

1

12


Komentarze (121)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

trysp ~trysp (Gość)23.10.2020 02:59

Przechwytujecie przecież subwencje oświatowe - one wcale nie idą za uczniem.

30


gość_gość ~gość_gość (Gość)23.10.2020 23:51

Pol tej ruiny sepchnac spychem i magazyny wysokiego skladowania postawic. Prsynajmniej tej biedy nie bedzie widac...

10


Cóż... ~Cóż... (Gość)23.10.2020 18:05

... gdyby pensje prezydentów były uzależnione od dochodów miasta, to nie byłoby takiego problemu. A jak jest na zasadzie: "czy się stoi, czy się leży...", to takie są efekty. Chyba nikt nie wierzy, że te 144 mln to efekt koronawirusa i lockdown-u...

71


ciekawe... ~ciekawe... (Gość)23.10.2020 17:59

..."remont(y) budynków użyteczności publicznej, te zostały ograniczone do niezbędnego minimum" - to znaczy, że wcześniej remontowano więcej niż było potrzebne???

50


trysp ~trysp (Gość)23.10.2020 02:59

Przechwytujecie przecież subwencje oświatowe - one wcale nie idą za uczniem.

80


gość_fello ~gość_fello (Gość)22.10.2020 23:55

No to w ramach poprawy finansów miasta likwiduje się bazar na hali który dawał miastu rocznie dochód 600 000 zł. Brawo

122


gość_romet ~gość_romet (Gość)23.10.2020 15:29

Sytuacja jest trudna bo rządzący powinni przestawić swoje myślenie. Gmina/miasto ma inwestować w takie przedsięwzięcia, które generują zyski a nie tylko ogromne koszty. A później reinwestować.

50


Jaki Pan... ~Jaki Pan... (Gość)23.10.2020 14:00

... taki kram."

60


gość_robi ~gość_robi (Gość)23.10.2020 13:50

To wybudować jeszcze jedną mediatekę

80


Do przewidzenia... ~Do przewidzenia... (Gość)23.10.2020 09:38

Miasta wokół Tomaszów, Radomsko, Bełchatów rozkwitają, inwestują, budują i oszczędzają, a Piotrków już od dawana dołuje. W zasadzie od koronacji Krzysztofa nauczyciela Chojniaka na prezydenta miasta Piotrków został zmarginalizowany. Przykro patrzeć na ten upadek miasta. Podziękujcie Krzysztofowi Chojniakowi i radnym Rady Miejskiej.

171


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat