Sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie się poprawia

Strefa FMŁódzkie Sobota, 05 grudnia 202043 4611
- Sytuacja w naszym województwie się poprawia, ale to nie oznacza, że epidemia jest w odwrocie - mówił w rozmowie z nami Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki. Wojewoda w rozmowie z naszą redakcja opowiadał o sytuacji epidemicznej w Łódzkiem oraz o tymczasowym szpitalu w Hali Expo w Łodzi.
fot. FB Tobiasz Bocheński - Wojewoda Łódzki

Jak obecnie wygląda sytuacja epidemiczna w Łódzkiem? Statystyki ogólnopolskie pokazują, że dzienna liczba zakażeń wyraźnie spadła, czy jest to zauważalne również w naszym województwie? Czy jest jakiś region, w którym sytuacja jest bardzo poważna?
Sytuacja w naszym województwie wyraźnie się poprawia. Raportujemy coraz mniej nowych zakażeń, więc możemy odnotować ich spadek. Nastraja to optymistycznie, ale nie należy od razu uważać, że epidemia jest w odwrocie i możemy być spokojni. Spokojni będziemy wtedy, gdy dostępna będzie szczepionka i będziemy mieć lepsze niż dotychczas sposoby radzenia sobie z wirusem. Porównując nasze województwo z innymi regionami, to okazuje się, że jesteśmy najmniej dotknięci epidemią.

 

Jak ocenia pan nowy system raportowania zakażeń? Czy jest on lepszy niż stosowany dotychczas?
Główny Inspektor Sanitarny wziął to zadanie na siebie. Początkowo zdarzały się jakieś opóźnienia, ale mam nadzieję, że wszystkie sugestie, także ze strony mediów zostaną wzięte pod uwagę. Jedną z zalet tego nowego systemu jest to, że możemy sprawdzać liczbę zakażeń na interaktywnej mapie i widać jak sytuacja jest zróżnicowana pod względem województw, powiatów. Mamy nadzieję, że ten system będzie funkcjonował prawidłowo. Gdy Łódzki Urząd Wojewódzki prawie 9 miesięcy temu zaczął informować o nowych zakażeniach to też były pewne wątpliwości, które zgłaszali dziennikarze, ale i obywatele. W końcu udało się wypracować taki system, który się sprawdzał.

 

W Łodzi w Hali Expo gotowy jest tymczasowy szpital. Czy pacjenci już niebawem tam trafią czy będzie on pozostawał w gotowości do kolejnej fali epidemii?
Szpital jest już praktycznie gotowy i posiada 272 łóżka. Jest w pełni przygotowany do przyjęcia pacjentów. W razie takiej potrzeby moglibyśmy to zrobić. W całym województwie mamy wolnych około tysiąc łóżek w zwykłych szpitalach. Uznaliśmy, że jeśli będą kończyły się miejsca w zwykłych szpitalach, wtedy uruchamiamy placówkę tymczasową. Ten obiekt jest naszym zasobem strategicznym. Gdyby miała nadejść trzecia fala i byłby zbieg dwóch chorób, czyli grypy i Sars-Cov-2, to ten nowoczesny szpital będzie naszą placówką zapasową. 

A co z personelem tego szpitala? 
Na razie mamy przygotowane listy personelu, bo gdybyśmy już teraz chcieli tam umieścić medyków, to byśmy musieli ich zabrać ze służby zdrowia, a to negatywnie odbiłoby się na działaniu systemu. Poza tym byśmy płacili wynagrodzenia nie za pracę, a za bycie w gotowości. To byłoby nieracjonalne. Zatem mamy listy pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych, wolontariuszy oraz studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 

Jakie są koszty prowadzenia i utrzymania takiego tymczasowego szpitala w Hali Expo?
Ponosimy jedynie koszty eksploatacji tej hali, spółce miejskiej. To jest 400 tys. złotych miesięcznie. To są opłaty za media, prąd i wszystkie bieżące czynności. Była to najlepsza oferta w województwie łódzkim. Z punktu widzenia osoby prywatnej może to być zawrotna kwota, jednak z perspektywy Skarbu Państwa i zabezpieczenia medycznego, nie są to duże koszty.Czy są już wytypowane kolejne lokalizacje w naszym województwie do utworzenia tymczasowego szpitala?
Miesiąc temu, kiedy dobowo mieliśmy po 50-80 nowych hospitalizacji, moi współpracownicy przyglądali się różnym halom i obiektom sportowym w każdym mieście powiatowym województwa łódzkiego, abyśmy mieli aktualną informację na temat tworzenia tego typu szpitali. W tym momencie takich planów nie mamy, ponieważ mamy bufor tysiąca pustych łóżek, wydaje się, że nie ma takiej konieczności. W przypadku pogorszenia sytuacji z pewnością stworzymy jeszcze jeden szpital tymczasowy. Mam nadzieję, że nawet ten pierwszy nie będzie musiał być otworzony, a sprzęt który został tam zakupiony, trafi do szpitali w województwie łódzkim.

 

Jak obecnie wygląda sytuacja w Domach Opieki Społecznej w naszym województwie?
Mieliśmy trudną sytuację w powiecie opoczyńskim i powiecie bełchatowskim. Obecnie mamy przypadki, że w niektórych domach jest osoba, pensjonariusz lub pracownik, który choruje na Covid-19 i przebywa w tej placówce. Służby rządowe jak i samorządowe są w stałym kontakcie z takim DPS-em, przekazano pulsoksymetry. Co ważne, nie mamy sytuacji kryzysowych, gdzie należy ewakuować pensjonariuszy. W porównaniu do kwietnia i maja, sytuacja jest stabilna.

 

Na jaką pomoc mogą liczyć przedstawiciele branż, które z powodu epidemii nadal są zamrożone lub odnotowują w tym okresie straty? Ostatnio w Łodzi, a także w Radomsku strajkowali taksówkarze, którzy również liczą na wsparcie.
Wszystkie postulaty przekazujemy do Ministerstwa Rozwoju. Kolejni przedsiębiorcy są obejmowani tarczami rządowymi. Skupiamy się obecnie na tych branżach, które są teraz zamknięte. Mamy częściowy lockdown gospodarki, chociażby branża gastronomiczna, która dotkliwie cierpi na epidemii koronawirusa.

 

Cały czas mówi się obecnie o odpowiedzialności społecznej, stosowaniu metody dezynfekcja, dystans, maseczka. Jak ocenia pan tę społeczną odpowiedzialność mieszkańców województwa łódzkiego?
W marcu była niesamowita dyscyplina społeczna. Ulice Piotrkowa, Tomaszowa, Bełchatowa, Radomska opustoszały. Nie wiedzieliśmy czym jest ten wirus i przestrzegaliśmy wszystkich możliwych zasad bezpieczeństwa. Gdy udało się przejść przez pierwszą falę, nastąpiło rozluźnienie. Teraz chyba każdy zna kogoś, kto chorował oraz doświadczył, że ktoś z bliskiego otoczenia zmarł z powodu Covid-19. Zorientowaliśmy się, że to nie są przelewki. Poza częścią społeczeństwa, którą są koronasceptycy, zdecydowana większość zastosowała się do obostrzeń i dlatego teraz notujemy coraz mniej nowych zakażeń. To sukces społeczeństwa. Uważam, że na tle innych państw europejskich nie mamy się czego wstydzić.

 

Odnotowujemy mniej nowych zakażeń koronawirusem, ale przed nami święta Bożego Narodzenia, które w tym roku spędzimy w mniejszym gronie, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. 
Odwołam się na przykładzie osobistym. W tym roku mojego dziadka, który jest bardzo sędziwą osobą, nie będę odwiedzać. Nie widziałem go już bardzo długo, bo to, że nie mam objawów, nie daje gwarancji, że nie jestem nosicielem wirusa. Ja wiem, że to będą smutne święta, bo najradośniej świętuje się w rodzinnym gronie. Pamiętajmy, że szczepionka będzie w marcu i do tego czasu w tym reżimie musimy wytrwać. Postarajmy się spędzić tegoroczne święta w odpowiedzialny sposób.


Zainteresował temat?

2

5


Komentarze (43)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

marucha ~marucha (Gość)05.12.2020 19:05

Wiceprzewodnicząca i radca prawny ds. Ochrony zdrowia dzieci Mary Holland ostrzegła:
„Nowa technologia szczepionek prawdopodobnie oznaczać będzie nowe rodzaje obrażeń wywołanych szczepionką. Ponieważ nigdy wcześniej nie było licencjonowanej szczepionki na mRNA, tak naprawdę nie wiemy, jak będą wyglądać urazy. Ponieważ szczepionki zostały opracowane tak szybko, przy tak krótkich badaniach klinicznych, długoterminowe urazy są całkowicie nieznane”.

21


lekarz ~lekarz (Gość)05.12.2020 19:04

Dr Wolfgang Wodarg, niemiecki lekarz i epidemiolog, powiedział:
„W rzeczywistości ta„ obiecująca szczepionka ”dla większości ludzi powinna być ZABRONIONA, ponieważ jest to manipulacja genetyczna!”.

31


jaśko ~jaśko (Gość)05.12.2020 18:49

Stary baca w Zakopanem pyta przechodnia , " Panocku - te szczepionki to wymyślili banksterzy, czy naukowcy?
No bo jakby naukowcy, to przecież na zwierzętach by chcieli praktykować! "

30


Kazik ~Kazik (Gość)05.12.2020 13:59

Czego ten człowiek się naćpał mówi o epidemii w odwrocie a na dobrą sprawę to jej nie było i nie ma.
Dopiero co TVN pokazał materiały ze szpitali nadesłane przez pacjentów covidowych co w nocy w takich szpitalach się wyrabia dzwonki sie wyłącza zero personelu do rana a pacjenci wołają pomocy i umierają bez pomocy podłączeni do respiratorów których nikt nie obsługuje. To po to uchwalono ustawę chroniącą medyków od wszelkiej odpowiedzialności żeby mordowali ludzi.
Ja te materiały miałem okazje oglądać to szoki niedowierzanie by takie rzeczy działy się na terenie Polski jak w obozach za czasu okupacji

100


prawda tylko prawda ~prawda tylko prawda (Gość)05.12.2020 13:13

Znajomy lekarz powiedział mi że te tymczasowe to nie są na covid tylko na powikłania po szczepionce po covid.
A znajomy wojskowy wspomniał że być może na rannych z ewentualnej zawieruchy z Iranem.

50


fg ~fg (Gość)05.12.2020 11:19

Jak można podawać ludziom szczepionkę która praktycznie jest nie przebadana? przecież nie ma nawet 3 miesięcy badań, ktoś tu kogoś "nabija w butelkę" a konsekwencje poniosą zwykli ludzie ! Nawet w ulotce piszą że nie biorą odpowiedzialności!!!
Jesli rząd chce karać niezaszczepionych to niech weźmie na siebie odpowiedzialność jak za parę lat się okaże że szczepionka powoduje uszczerbek na zdrowiu i niech wypłaca odszkodowania. Normlana szczepionka jest testowana 5-6 lat. Sam fakt, iz producent nie bierze odpowiedzialności za efekty uboczne mówi wszystko. Na byle pierdołe jak człowiek kupuje to oczekuje gwarancji a tu mamy dawać sobie coś wstrzykiwać i nikt gwarancji i odpowiedzialności nie chcę wziąśc na siebie.

92


wolność ~wolność (Gość)05.12.2020 13:08

Niby dobrowolność a już zaczyna się szczucie i dzielenie społeczeństwa:
https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-polacy-podzieleni-w-kwestii-szczepienia-na-covid-19-nie-chca,nId,4893332
Tytuł na interii: kto zachoruje to będzie leczyć sie z własnej kieszeni....
Pierwsi posłowie niech się leczą z włąsnej kieszeni, a nie mają najlepszą opiekę.
Alkoholików, palaczy, chorych na aids, choroby weneryczne też według Pis trzeba leczyć z włąsnej kieszeni.

60


anty pis ~anty pis (Gość)05.12.2020 13:06

Prof. Gut ocenił, iż osoby mające udokumentowane przechorowanie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 są w zasadzie bezpieczne, bo zawsze przejście zakażenia jest mocniejszym bodźcem odpornościowym niż szczepionka.
- Te osoby - jeżeli miały potwierdzone zakażenie - w zasadzie nie muszą się szczepić. Pamiętajmy też o skuteczności szczepionki, która wynosi około 90 procent. To i tak bardzo dużo, ale na 1 mln zaszczepionych osób - 100 tys. będzie sądziło, że jest chronione, a tej ochrony nie będzie miało. Transmisja wirusa w społeczeństwie zostanie jednak na tyle ograniczona, że zakażeń będzie w każdym sezonie bardzo mało - powiedział prof. Gut.
Jeżeli jest rozważane takie rozwiązanie, żeby karać i zmuszać do samodzielnego opłacania leczenia przez osoby niezaszczepione, to należy także karać i wypłacać odszkodowania za powikłania z powodu szczepionki. Dlaczego odpowiedzialność ma ponosić tylko jedna strona? Jeszcze nikt nie wie jakie zagrożenie może nieść to szczepienie, ale już debatują nad tym, jak karać sceptyków i niechętnych na bycie królikiem doświadczalnym.

70


goœć_aaa ~goœć_aaa (Gość)05.12.2020 09:46

Jeżeli jest rozważane takie rozwiązanie, żeby karać i zmuszać do samodzielnego opłacania leczenia przez osoby niezaszczepione, to należy także karać i wypłacać odszkodowania za powikłania z powodu szczepionki. Dlaczego odpowiedzialność ma ponosić tylko jedna strona? Jeszcze nikt nie wie jakie zagrożenie może nieść to szczepienie, ale już debatują nad tym, jak karać sceptyków i niechętnych na bycie królikiem doświadczalnym.

120


gazeta ~gazeta (Gość)05.12.2020 09:46

Jeśli szczepionka to takie cudo to dlaczego producent jest zwolniony od wypłat odszkodowań ?
Jak można podawać ludziom szczepionkę która praktycznie jest nie przebadana? przecież nie ma nawet 3 miesięcy badań, ktoś tu kogoś "nabija w butelkę" a konsekwencje poniosą zwykli ludzie ! Nawet w ulotce piszą że nie biorą odpowiedzialności!!!

131


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat