Syreny dla powstańców wybrzmią w Piotrkowie

UM Piotrków Trybunalski Piątek, 31 lipca 202010 1634
1 sierpnia o godzinie 17.00 w całym mieście zawyją syreny. Będzie to hołd dla bohaterów walczących o wolność ojczyzny w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego.
fot. archiwum ePiotrkow.pl

1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska. Nierówny bój doprowadził do ogromnych strat w ludziach, szczególnie w cywilach, oraz zniszczenia miasta.


Już tradycyjnie w Piotrkowie Trybunalskim uczczona zostanie pamięć bohaterów niepodległościowego zrywu sprzed 76 laty. W sobotę punktualnie o godzinie 17.00 na terenie Piotrkowa rozlegnie się minutowy dźwięk syren alarmowych upamiętniający bohaterskie czyny powstańców. Następnie przedstawiciele władz miasta oraz przybyłe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. Kwiaty złożone będą także pod tablicą upamiętniającą generała Stefana Roweckiego ps. Grot wmurowanej w elewację kamienicy przy ul. Słowackiego 1, w której mieszkał Rowecki.

 

Piotrkowianin był współtwórcą Polskiego Państwa Podziemnego i pierwszym Komendantem Głównym Armii Krajowej. Rowecki został aresztowany przez hitlerowców 30 czerwca 1943 roku i osadzony w połowie lipca w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. 1 sierpnia na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego Heinrich Himmler nakazał niezwłoczne zgładzenie Stefana Roweckiego. Przeprowadzone w 2007 roku śledztwo pracowników Instytutu Pamięci Narodowej ustaliło datę śmierci wybitnego piotrkowianina na dni 2-7 sierpnia 1944 roku.


Ze względu na panujący stan epidemii prosimy wszystkich uczestników uroczystości o stosowanie się do wymogów sanitarnych, a przede wszystkim przestrzeganie zasady dystansu społecznego.


Zainteresował temat?

7

3


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Victoria ~Victoria (Gość)31.07.2020 17:36

Typowa Polska - świętowanie tragedii i przegranych

48


gość ~gość (Gość)31.07.2020 13:34

Niech zamilkna ci co nie zyli w tamtych czasach i nie maja zielonego pojecia
Walczyli bo chcieli zyc w wolnej i niepodleglej nawet za cene zycia swego

95


Grabaż ~Grabaż (Gość)01.08.2020 12:04

Od dziecka każdy się tu uczy przegrywać
To narodowa nasza jest recydywa
Z szablą w ręku i na cokole
Wciąż musi swędzieć wciąż musi boleć

40


xn. ~xn. (Gość)31.07.2020 16:02

Ci co naprawdę do tej tragedii doprowadzili siedzieli schowani w piwnicach. Bo oni "dowodzili". A walczyła młodzież i dzieci....Zresztą i wśród nich zdanie na temat powstania też budził głęboki podział....

72


kkkd ~kkkd (Gość)31.07.2020 13:17

Cytuję:
bój doprowadził do ogromnych strat w ludziach, szczególnie w cywilach, oraz zniszczenia miasta.


I za to będziemy dziękować?

97


Marsz i sprzątanie m ~Marsz i sprzątanie m (Gość)31.07.2020 12:22

Po uroczystościach miejskich rozpocznie się VI Piotrkowski Marsz Pamięci Powstania Warszawskiego, który zakończy się przy mogiłach Powstańców na piotrkowskim cmentarzu.
Dziś o godz. 17.00 sprzątanie mogił Powstańców.

123


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat